Вихідними в Коломиї втретє відбувся фестиваль “Екодні”. Цього року основна тема — органіка та компостування, але попри це порушили проблеми енергоефективності та переслідування екоактивістів.

“Ми з командою помітили, що люди не мають досвіду в компостуванні, а цей вид перероблення дуже ефективний зелений механізм управління відходами”, — каже організатор та голова громадської організації “Екоґвалт” Максим Вердеш.

На острівку
Цього разу фестиваль “Екодні” відбувався на новій локації — острівок на міському озері.
“Ми хотіли чогось нового, а острівок ізольований від буденності міста, а ще він дуже зелений, тому й вирішили зробити фестиваль там”.
Захід організували з метою об’єднати екоактивістів Коломиї, порушити важливі екологічні теми та започаткувати в місті традицію святкувати екологічні дні. Охочі мали змогу відвідати невеликий ярмарок, де можна було придбати торбинки від проєкту Ne Paket. Невдовзі їх можна буде не тільки замовити в інстаграмі, а й купити офлайн: у середині серпня офіційно відкриють торбарню “Ne paket” на вулиці Січових Стрільців, 47.
Також присутні мали змогу обмінятися вазонами, насолодитися виступом гурту Eye contact та послухати лекції спікерів з інших міст України та поставити їм запитання.

Планували провести кінопоказ на екотему та послухати виступ музиканта Максима Ватутіна, але через погодні умови їх скасували.

Серед спікерів були Тетяна Чучко з лекцією про компостування, Світлана Вовк, яка розповіла про власний досвід екоактивізму, Анна Прокаєва з лекцією “Як керувати відходами по-сучасному” та Анна Богущенко з розповіддю “Відновлювальні джерела енергії”.

72 % усього забруднення продукуємо ми
Фахівчиня відділу енергетики з ГО “Екодія” Анна Богушенко, одна із спікерок, у Коломиї побувала вперше і з радістю поділилася з містянами розповіддю на тему “Відновлювані джерела енергії”.

“Я навчаюсь в аспірантурі на кліматолога та пишу дисертацію про тенденції зміни клімату в Україні. У нас дуже швидко тепліють ночі, тому стає більше днів з екстремальною температурою понад 35-40 градусів. Також стає більше днів з екстремальними опадами: загальна їх кількість не змінюється, але відбувається все більше таких явищ, як засухи, гради та смерчі. Усе це внаслідок антропогенного втручання: різка зміна клімату почалася через стрімку індустріалізацію. Наші попередники не задумувались про наслідки, тому зараз Україна — одна з країн, що входять у регіон світу з найшвидшим потеплінням”.

“Через вплив людини у світі залишилося 60 % лісів від тих, які ми мали 100 років тому, 90 % морських угідь узагалі знищено. Усе це через думку, що ми можемо робити все, не задумуючись про наслідки.
Я розповідала про те, що може зробити кожен з нас, щоб допомогти планеті. Нещодавно робила дослідження й дійшла висновку, що Україна — найбільший забрудник у Європі за зольним пилом: 72 % усього забруднення продукуємо ми.
Енергетика, про яку я розповідала, є одним з вирішення цих проблем”.

Наприкінці фестивалю відвідувачі могли безкоштовно скуштувати кавун та освіжитися холодним лимонадом.
“Я відчув, що людям сподобалося, фестиваль став міським святом”, — ділиться думками Максим.

Надалі “Екодні” планують організовувати частіше та розширювати програму заходу.
Журналістка: Каміла Чернєцова
Фотограф: Назар Яжинський
А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.