ГЛУЗД

Вихідними в Коломиї втретє відбувся фестиваль “Екодні”. Цього року основна тема —  органіка та компостування, але попри це порушили проблеми енергоефективності та переслідування екоактивістів.

“Ми з командою помітили, що  люди не мають досвіду в компостуванні, а цей вид перероблення дуже ефективний зелений механізм управління відходами”, — каже організатор та голова громадської організації “Екоґвалт” Максим Вердеш.

На острівку

Цього разу фестиваль “Екодні” відбувався на новій локації —  острівок на міському озері.

“Ми хотіли чогось нового, а острівок ізольований від буденності міста, а ще він дуже зелений, тому й вирішили зробити фестиваль там”.

Захід організували з метою об’єднати екоактивістів Коломиї, порушити важливі екологічні теми та започаткувати в місті традицію святкувати екологічні дні. Охочі мали змогу відвідати невеликий ярмарок, де можна було придбати торбинки від проєкту Ne Paket. Невдовзі їх  можна буде не тільки замовити в інстаграмі, а й купити офлайн: у середині серпня офіційно відкриють торбарню “Ne paket” на вулиці Січових Стрільців, 47.   

Також присутні мали змогу обмінятися вазонами, насолодитися виступом гурту Eye contact та послухати лекції спікерів з інших міст України та поставити їм запитання. 

Планували провести кінопоказ на екотему та послухати виступ музиканта Максима Ватутіна, але через погодні умови їх скасували. 

Серед спікерів були Тетяна Чучко з лекцією про компостування, Світлана Вовк, яка розповіла про власний досвід екоактивізму, Анна Прокаєва з лекцією “Як керувати відходами по-сучасному” та Анна Богущенко з розповіддю “Відновлювальні джерела енергії”. 

72 % усього забруднення продукуємо ми

Фахівчиня відділу енергетики з ГО “Екодія” Анна Богушенко,  одна із спікерок, у Коломиї побувала вперше і з радістю поділилася з містянами розповіддю на тему “Відновлювані джерела енергії”.

“Я навчаюсь в аспірантурі на кліматолога та пишу дисертацію про тенденції зміни клімату в Україні. У нас дуже швидко тепліють ночі, тому стає більше днів з екстремальною температурою понад 35-40 градусів. Також стає більше днів з екстремальними опадами: загальна їх  кількість не змінюється, але відбувається все більше таких явищ, як засухи, гради та смерчі. Усе це внаслідок антропогенного втручання: різка зміна клімату почалася через стрімку індустріалізацію. Наші попередники не задумувались про наслідки, тому зараз Україна  —  одна з країн, що входять у регіон світу з найшвидшим потеплінням”. 

“Через вплив людини у світі залишилося 60 % лісів від тих, які ми мали 100 років тому, 90 % морських угідь узагалі знищено. Усе це через думку, що ми можемо робити все, не задумуючись про наслідки. 

Я розповідала про те, що може зробити кожен з нас, щоб допомогти планеті. Нещодавно робила дослідження й дійшла висновку, що Україна  — найбільший забрудник у Європі за зольним пилом: 72 % усього забруднення продукуємо ми.  


Енергетика, про яку я розповідала, є одним з вирішення цих проблем”.

Наприкінці фестивалю відвідувачі могли безкоштовно скуштувати кавун та освіжитися холодним лимонадом. 

“Я відчув, що людям сподобалося, фестиваль став міським святом”, —  ділиться думками Максим. 

Надалі  “Екодні” планують організовувати частіше та розширювати програму заходу.

Журналістка: Каміла Чернєцова
Фотограф: Назар Яжинський 

А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери