ГЛУЗД

“Я люблю суперечку. Я люблю дебати.

Я не очікую ні від кого, що він буде сидіти

і погоджуватися зі мною – це не те, що треба робити”

Маргарет Тетчер

Евтаназія, аборти, конфлікти Близького Сходу… Ці та інші гострі теми обговорюють не політики, не розумні мужі, а звичайні коломийські школярі, які є затятими дебатерами. Юні дарування збираються двічі на тиждень на базі платформи “Space Up”, щоб попрактикуватись в ораторському мистецтві.

А все почалось у лютому 2017 року, коли громадська організація “Space Up” презентувала перший у Коломиї Дебатний клуб. Думаєте, це забавка? О, ви глибоко помиляєтесь! На кожному засіданні ведеться протокол із веденням рейтингу учасників, який визначається за трьома основними критеріями: релевантність (чи відносяться аргументи до теми), доказаність аргументів (чи зумів дебатер пояснити причинно-наслідкові зв’язки аргументів) та вагомість аргументації.

Першими, хто випробували себе у дебатах на рівні області, стали Олексій Антонюк та Андрій Цурак. У травні хлопці перемогли в Обласному дебатному турнірі для початківців, який дав їм путівку у сонячну Одесу на Шкільний чемпіонат України з дебатів. Там хлопці пройшли у півфінал, що є вагомим показником, адже юнаки дебатували всього три місяці в порівнянні з іншими дебатерами, які займаються цим роками.

Настало літо і клуб пішов на канікули. Восени відновленням його роботи зайнявся Олексій Антонюк, який живе дебатами. Юнак взяв на себе обов’язки координатора, вів рейтинги учасників, а також офіційні сторінки клубу в Facebook та Instagram. До речі, хлопцю тільки нещодавно виповнилось 16.

У свій час Олексія неймовірно захопили дебати і, незважаючи на те, що влітку збори перестали проводитись, він продовжував брати участь у змаганнях. Дебатний клуб працює й досі, учасників судять найкращі судді України, завдяки набутим зв’язкам Олексія. Суддівство проводиться в онлайн режимі, оскільки немає змоги запрошувати приїжджати поважних гостей.

“Дебати додають впевненості та структурованості мовленню. Але я цим займаюсь, бо мені просто це подобається.”

На зустрічах члени клубу практикуються не за будь-яким, а Британським парламентським форматом: чотирьом командам пропонується тема – дві команди підтримують, а інші дві – ні. Потрібно довести судді, що саме ваша позиція є сильнішою. Яку сторону займає команда, обирається шляхом жеребкування. А ще, на хвильку, останні дебати учасники коломийського клубу проводили англійською! Недостатнє знання мови не зупиняло дебатерів, а вже на наступних дебатах учасники почувались навіть впевненіше, адже внутрішній бар’єр уже здолали.

“У нас далеко не політичні дебати. Ми цінуємо те, як і що людина говорить. Мова спікера може бути нечітка, із затинаннями, проте якщо є логіка і якщо людина може давати конкретні відповіді на питання, то перемога за нею.”

Оскільки Олексій Антонюк їде на рік в США за програмою обміну FLEX, виникає питання, чи буде функціонувати клуб й надалі? Панікувати не варто, адже є група людей, які готові очолити дебатний клуб.

Олексій розповідає, що членом клубу може стати кожен. Потрібно просто прийти на засідання. Він впевнений: щоб навчитись переконувати, необхідно почати говорити, адже без практики не буває результату. Усе приходить з досвідом.

Наші партнери