ГЛУЗД

З першим подихом весни майже у всіх людних місцях пропонують придбати весняні квіти. 

Такий букетик коштує від 10 до 20 гривень. Усе б нічого, якби деякі з первоцвітів не було занесено до Червоної книги як види, що на межі зникнення.

Які квіти заборонено зривати?

Під час розмови з екологинею Іриною Дмитраш ми з’ясували, що до первоцвітів належить близько 500 видів рослин. 

Серед тих, які не дозволено зривати: підсніжник звичайний, шафран Гейфеля, або ж крокус, морозник кавказький, зозулині черевички справжні, цибуля ведмежа (черемша), любка дволиста, білоцвіт весняний, рябчик шаховий, сон великий, сон розкритий, горицвіт весняний.

За зривання цих рослин встановлено адміністративну відповідальність.

На межі вимирання на території Івано-Франківської області: шафран (через торгівлю і припинення косіння лук, лісових галявин), рябчик (торгівля і пересихання боліт, а також припинення випасання, косіння), Венерині черевички (дуже рідкісні + торгівля). Їх охороняють на міжнародному рівні.

Останніми роками шафран більше не можна знайти ні на території Галицького, ні Тисменицького, ні Рогатинського районів. Хоча, як пояснила нам екологиня, ще років 10-20 тому він там ріс.

Серед первоцвітів є й нерідкісні рослини, проте Ірина Дмитраш застерігає: якщо замість червонокнижних почати зривати їх, то незадовго і ці види можуть зникнути.  

Унаслідок неправильного збирання квіти не поновлюються, навіть зникає їх місцезростання. І цибулина, що залишається в землі, не вберігає від зникнення. Тому, купуючи букети, ми теж порушуємо закон.

Як діяти, якщо ви бачите, що продають первоцвіти?

Правоохоронець, з яким ми поспілкувалися, розповів, що вирощування рослин, занесених до Червоної книги, не дає права їх продавати, бо це заборонено статтею 19 Закону України «Про Червону книгу України».

Також поліцейський навів алгоритм дії, якщо бачите, що торгують первоцвітами.

Крок 1:

Подзвонити до поліції.

Крок 2:

Заявити про порушення ст. 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення — торгівля рослинами, занесеними до Червоної книги України.

Крок 3:

Точно назвати локацію торгівлі й за можливості дочекатися приїзду правоохоронців.

Крок 4:

Простежити, щоб склали  протокол за адміністративне правопорушення.

Крок 5:

Наполягай, щоб вилучили первоцвіти та провели продавців до екоінспекції.

Пам’ятай: що більше ми будемо звертати увагу на проблему, то серйозніше  почнуть ставитися до червонокнижних рослин.

Журналістка: Ірина Блаженко

Фото: Джерело

А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери