ГЛУЗД

Сергій Федорків — лікар-інфекціоніст, історію якого ми вже тобі розповідали. Учора він вакцинувався від ковіду і поділився з нами, кому і де можна зробити щеплення.

“Від мене багато залежить, тому я не маю права із цим затягувати…”

Я не хворів на коронавірус, але це не єдина причина, чому я вирішив щепитися. 

По-перше, я знаю про цю вакцину достатньо, щоб не боятися. 

По-друге, я і мої колеги впродовж року надають медичну допомогу хворим на коронавірус. Від мене багато залежить, тому я не маю права із цим затягувати. Якщо я захворію, то це стане подвійним навантаженням для моїх колег, а воно в нас і так значне. 

Вакцину надало Міністерство охорони здоров’я. Її виготовлено в Індії згідно з ліцензією AstraZeneca. Вакцина безкоштовна.

Кому варто вакцинуватися?

Думаю, не варто зволікати з вакцинацією. Рекомендую всім своїм пацієнтам робити щеплення, незалежно, чи хворіли вони на коронавірус. Ми стали на шлях формування колективного імунітету, а він стане можливим лише, якщо більшість буде вакциновано.

Тим, хто перехворів, потрібно вакцинуватися, оскільки в організмі не утворюється специфічного довічного імунітету. Тому й розробка вакцини була пріоритетним напрямком у протидії пандемії.

Однак для певної категорії населення є медичні протипоказання. Це люди з активною онкологією, пацієнти після трансплантації органів або з нестабілізованою ВІЛ-інфекцією. Не радять також це робити людям 65+. 

Річ у тому, що ще не існує достовірних наукових даних, що ця вакцина не має додаткових протипоказань, тому ліпше не ризикувати. Сподіваюся, цьогоріч вакцини випробують на різних вікових групах і всі дослідження будуть успішними. Тоді МОЗ матиме змогу рекомендувати конкретну вакцину для тієї чи іншої групи.

Як і де можна вакцинуватися?

Передусім потрібно дізнатися у свого сімейного лікаря, чи наявна вакцина в медичній установі. Після вакцинування ви маєте залишитися в лікарні ще на 30 хвилин, щоб лікарі могли спостерігати за вашим станом.

Якщо все добре, повертаєтеся до своїх справ. Серед побічних ефектів трапляється підвищення температури (до 37-38 °С), свербіж або біль у місці уколу. Можливі й серйозніші ускладнення, проте це пов’язане не з вакциною, а з індивідуальним сприйняттям організму людини.

Станом на 1 березня вакцини в Коломиї немає.

Вакцинація в Україні почалася 24 лютого. Під час першої хвилі щеплення мають робити медикам, які працюють із хворими на COVID-19, та військовим на Донбасі. 

Наразі Україна отримала вакцину Covishield, розроблену Oxford-AstraZeneca та виготовлену в Індії на заводі Serum Institute India.

Журналістка: Каміла Чернєцова

Фото: Архів Сергія Федорківа

А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери