ГЛУЗД

Десять років поспіль в Україні проходять дні меланоми, які мають на меті привернути увагу людей до захворювання – це світова практика. У ці дні всі охочі можуть обстежитися безкоштовно у державних чи приватних закладах, пише Глузд.

Меланома – найбільш злоякісне новоутворення, що розвивається при злоякісній трансформації пігментих клітин. Часто утворюється на місці вродженої пігментної плями (родимки). За даними програми SEER (The Surveillance, Epidemiology, and End Results) 2016 року,  захворюваність на меланому з 1950 по 2000 рр. зросла на 600%. За даними ВООЗ, щорічно в світі помирає від меланоми 48 000 осіб.

Обстеження відбулося і у Коломийському міжрайонному дермато-венерологічному диспансері. Обстежували 4 лікарі, огляд пройшли близько 200 пацієнтів.  Впродовж трьох днів лікарі виявили 2 підозри на меланому і до 10 різних видів раку шкіри. Всі ці пацієнти відправлені на подальше обстеження та лікування до онколога. Варто зазначити, що цього року для огляду пацієнтів лікарі використовували сучасні дерматоскопи третього та четвертого поколінь, що значно покращує рівень діагностики  всіх захворювань шкіри та слизових. 

Огляд шкіри дерматоскопом дає можливість запідозрити і виявити злоякісні пухлини навіть на початкових стадіях, а рання діагностика і своєчасне лікування вдесятки разів зменшує смертність від меланоми. Остаточно діагноз підтверджується вже після гістологічного дослідження. Як вберегти себе від меланоми та чим вона небезпечна розповіла дерматолог Коломийського ШВД Леся Геник.

          Що таке дні меланоми в Україні? Це донесення інформації до суспільства про проблеми злоякісних пухлин шкіри, методи їх попередження, діагностики та лікування, а ще правила самообстеження людей. 

  • Провокуючим фактором розвитку злоякісних утворень шкіри є негативний вплив ультрафіолету, зокрема сонця.

Є різні типи шкіри, найбільш вразливі перший та другий: це люди з білою шкірою,  світлим волоссям та голубими очима, також руді люди.

Поради:

  • З 12 до 4 їм краще не засмагати та бути з покритою головою (в капелюсі);
  • в цей часовий період краще не займатися садово-городніми роботами, користуватися сонцезахисними кремами з фільтром 30, а краще 50+ на відкритих ділянках шкіри;
  • якщо людина працює на роботі, де приходиться періодично перебувати на сонці, вона має бути одягнута у світлий одяг з довгим рукавом, у штанах та капелюсі.

у Австралії та Новій Зеландії цей одяг видають працівникам (наприклад двірникам) при влаштуванні на роботу, більше того – вони підписують контракт про обов’язкове ношення цього одягу і використання сонцезахисних кремів.

Такі дії можуть попередити захворювання шкіри.

  • Багато-хто взимку їде відпочивати на моря-океани. Наша шкіра адаптовується до холодної пори року, а люди серед зими виїжджають туди, де яскраве сонце, при цьому їхня шкіра до цього не готова. Часто дорослі їдуть з маленькими дітьми, які одержують там сонячні опіки, бо дитяча шкіра більш вразлива. Це теж треба врахувати, бо взимку в організмі кількість того пігменту, котрий міг би захистити шкіру від сонячних променів, є недостатньою.
  • Має значення генетичний фактор. Якщо в родині хтось хворів і мав злоякісні утвори шкіри, або меланому, імовірність захворіти комусь з нащадків зростає.
  • Є багато лікарських засобів та продуктів, які є фотостимуляторами, вони роблять шкіру чутливішою до ультрафіолету. Це природні і синтетичні засоби, котрі покращують засмагу. Серед них антибіотики,  деякі гіпотензивні та сульфаніламідні препарати (наприклад, сиптефріл) посилюють дію сонця на шкіру, тому важливо людям, котрі їх приймають, обмежити своє перебування на сонці.   

 Схожою є дія «отрути» знаменитого борщовика Сосновського. Його сік має надзвичайно сильну фотостиимулюючу дію. На місці опіку борщовика через десятиліття може розвинутися рак шкіри.

 Лікарі наголошують:

  1. Важливо проводити самоогляд, особливу увагу звернути на шкіру підошв, спини та потилиці. Чоловікам  на шкіру вух.
  2. Якщо ви заувадили, що ваша родимка (невус) змінює колір, форму, розмір, вигляд, якщо помітили ріст будь-якого утвору на шкірі, а особливо кровоточивість, біль, лущення чи почервоніння – не гайте часу, ідіть до лікаря! 
  3.  Не займайтеся самолікуванням, як правило, це має сумне завершення!

Проконсультувала дерматолог Коломийського ШВД Леся Геник,

За спілкування подякувала Олена Гелетюк.

Наші партнери