ГЛУЗД

19 жовтня 2017 року  Верховна Рада ухвалила перший закон з пакету, який запускає процес змін у медичній системі, так званий принцип «гроші йдуть за пацієнтом».

А вже з квітня цього року в Україні почав діяти закон про сімейних лікарів. Це означає, що кожен українець повинен обрати собі лікаря, з яким зможе не тільки  консультуватися під час хвороби, а й радитися щодо профілактики та лікування.

Про те, що це дасть і пацієнту, і лікарю, та чому ви самі маєте бути зацікавлені у підписанні договору із медичним спеціалістом розповідає головний лікар Коломийського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Володимир Мельничук. У його підпорядкуванні працює 43 лікарі.

На противагу іншим обласним чи районним  центрам, у Коломийскому ПМСД є 3 категорії лікарів: – терапевт, який відповідає за лікування дорослого населення,

– педіатр – за дітей до 18 років

–  сімейний лікар – це той, який може вести людину від народження і до завершення життя.

Порівняно, із іншими областями, дільничий лікар вже відходить у небуття, натомість у Коломиї вона ще збережена. Тому, кожен коломиянин може обрати собі лікаря, відштовхуючись від цієї класифікації. Пан Володимир радить обрати собі саме сімейного лікаря, так зручніше.

Зі своїм персональним лікарем людина може контактувати за допомогою тих каналів, які зручні їй: електронна пошта, телефон чи Viber.

Також, можна обрати собі лікаря незалежно від місця прописки, це може бути місто, де ви працюєте, проживаєте, чи просто перебуваєте довший час. Якщо ж сталося так, що ви прихворіли, а  лікар далеко, то завжди можна звернутися у той пункт надання медичної допомоги, який зручно саме Вам. При цьому, надати допомогу без укладання договору про сімейного лікаря, Вам зобов’язані. Але якщо йдеться про те, що потрібна довідка про тимчасову непрацездатність через хворобу, тоді можна розірвати на деякий час договір із персональним лікарем і укласти короткострокову із новим.

Мати договір із двома або й більше спеціалістами не можна.

Зараз коломийські лікарі готові укладати договори із людьми з інших міст, які, можливо, через вид діяльності більше часу проводять у Коломиї.

На всеукраїнському рівні кампанія  розпочалася 2 квітня 2018 року, в Коломиї – пізніше через те, що усувалися деякі технічні несправності. На цей час, у Коломиї зареєстровано близько  400 декларацій, але говорити про успішність чи неуспішність ще рано.

1 липня 2018 року запрацює новостворена Служба здоров’я України, яка і буде моніторити статистику та перевіряти роботу самих лікарів та установ, в яких вони працюють. Також вирішуватимуть кому надати додаткові кошти для продовження кампанії.

За статистикою вже укладених в Коломиї договорів є молоді лікарі: переважно, це люди, які відносно нещодавно закінчили медичний ВУЗ і мають від 3 до 7 років стажу.

В Україні у підписанні договорів за не цілі 2 тижні взяло участь 200 тисяч громадян. Міністерством охорони здоров’я планується до кінця року залучити до цієї процедури майже 20 мільйонів українців.

Існують деякі проблеми на сільських територіях. Причинами цього називають відсутність обладнання: комп’ютерів та медичної техніки. Над  цим наразі працює «Допомога сільській медицині».

Лікар радить:

  • Щоб оформити договір спочатку оберіть собі за лікаря людину, якій довіряєте, а потім прийдіть у найближчий пункт, де є позначка «Тут можна оформити сімейного лікаря»  із паспортом та ідентифікаційним кодом (бажано із готовими копіями документів). Якщо оформлюється для дитини до 14 років, тоді потрібне тільки свідоцтво про народження. Процедура ця займає від 3 до 5 хвилин.
  • Через неполадки із цифровим підписом наразі оформити декларацію сидячи вдома, через мережу Інтернет, неможливо.
  • Максимальний термін дії, уже укладених декларацій є невизначеним.

За кожного пацієнта держава буде платити медику фіксовану виплату. Сума, яку платить держава лікарям за пацієнта, є різною. Якщо це дитина до 5 років –  отримує 1300 гривень за рік. Якщо йдеться про людину, віком від 14 до 39 років, тоді 375 гривень, за старшу людину – сума у розмірі 740 гривень. Рекомендована державою кількість пацієнтів у рік – 2000 для терапевта, 1800 для лікаря сімейної медицини, та 900 дітей для педіатра. Сума, яку держава виділяє, отримує заклад і використовує на лікаря та його команди, енергоносії, закупівлю медикаментів, обладнання, обслуговування медичної техніки та інші витрати.

головний лікар Коломийського міського центру ПМСД Володимир Мельничук

При зверненні лікар має право вирішувати чи потрібна додаткова консультація вузькопрофільного спеціаліста. Також у функції такого лікаря входитиме:

  • профілактика захворювань з групи ризику;
  • вакцинація пацієнтів;
  • видача медичних довідок та лікарняних листків;
  • видача рецептів за програмою відшкодування вартості ліків «Доступні ліки», у тому числі рецепти на ліки для хронічних хворих;
  • скерування на лабораторні та інструментальні методи дослідження;
  • профілактичні заходи щодо покращення здоров’я.

Обслуговування викликів на дім на сьогодні ще здійснюється, проте вже є можливість обслуговувати їх лише за рішенням дільничного лікаря. Обов’язковим винятком є певні стани здоров’я та  важкохворі люди, які не мають змоги по тих чи інших причинах звертатися по допомогу в амбулаторне відділення. Облік таких пацієнтів ведеться. І мета в цьому єдина – в умовах амбулаторії медичний персонал має можливість надати більший спектр медичної допомоги пацієнту, ніж на дому.

Більше уваги надається саме профілактиці хворіб. Тобто лікар, який вас веде, має володіти повністю інформацією не тільки про хвороби, які спіткали вас, але й ваших родичів. Якщо у людини є генетична схильність, наприклад, до діабету, тоді лікар радить харчування та спосіб життя, який підходить саме цій людині, щоб вона не захворіла саме діабетом. Та ж ситуація  із онкозахворюваннями.

Вибір персонального лікаря є важливим, адже саме він має супроводжувати людину впродовж всього життя та слідкувати за її здоров’ям. Тому, за декілька років, якщо більшість людей сприйме та зрозуміє нововведення, можна буде говорити за те, щоб створити здорову націю.

Якщо сімейний лікар буде добре вести своїх пацієнтів, то він випередить хвороби та їх наслідки. Адже, як показує досвід, деякі із хворіб, при умові вчасного звернення,  можливо вилікувати ще на первинній ланці, не доводячи ситуацію до операційного стола чи реанімації. Це допоможе зберегти не тільки здоров’я людей, але й кошти на дороговартісне лікування.

Проконсультував головний лікар Коломийського міського центру ПМСД Володимир Мельничук,

За спілкування подякувала Ростислава Мартинюк.

Наші партнери