ГЛУЗД

Від початку широкомасштабної війни оголошено загальну мобілізацію. Вона відбувається відповідно до мобілізаційних планів, спеціального Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” незалежно від статі чи гендерного поділу. Однак мобілізація і військовий облік — не одне й те саме.

Юристка Інна Колесник пояснює процедуру взяття на облік та розповідає про відповідальність за його ігнорування.

Мобілізація жінок / військовий облік

11 жовтня 2021 року зареєстровано наказ Міністерства оборони щодо обов’язкового військового обліку жінок. У березні 2022 року уточнено професії та спеціальності, споріднені з військовими. Важливо розуміти, що військовий облік не дорівнює мобілізації. Їй підлягають військовозобов’язані, які вже перебувають на військовому обліку. Від 1 жовтня 2022 року військовий облік для жінок буде обов’язковим.

Чому питання мобілізації останніми тижнями набуло розголосу? Тому що російська пропаганда знову закинула недостовірну інформацію про обов’язкову мобілізацію жінок. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки спростував її, РНБО ще раз надало роз’яснення — окремої процедури щодо мобілізації жінок немає, зміни  в переліку професій у березні не були суттєвими. 

Відповідно до Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу”, жінок, які перебувають на військовому обліку, можуть призвати на військову службу чи залучити до виконання робіт із забезпечення держави у воєнний час. 

Перелік професій та спеціальностей

Є чіткий перелік професій та спеціальностей, споріднених з військовими. Кількість спеціальностей Міноборони зменшило з 35 до 14, кількість професій — до 7: медики та оператори медичного устаткування, суміжні медичні професії (фармацевти, токсикологи, акушери тощо), ветеринари, кухарі, перекладачі та працівники пошти. 

Ознайомитись з повним переліком можна тут.

Як стати на облік?

Тут усе аналогічно до взяття на військовий облік чоловіків, поділу за гендерною ознакою немає. 

Жінкам віком від 18 до 60 років, які мають відповідну спеціальність, потрібно прийти (не раніше ніж 1 жовтня 2022 року) до Центру комплектування та соціальної підтримки (раніше — військкомат) за місцем прописки.

Із собою потрібно мати такі документи:

  • заяву;
  • копію паспорта та ідентифікаційного коду;
  • копію свідоцтва про шлюб (за наявності);
  • копію диплома;
  • довідку з роботи із зазначенням спеціальності.

Після розгляду документів спеціалісти ухвалять рішення, чи повинна жінка перебувати на обліку. У разі погодження дадуть повістку на проходження військово-лікарської комісії. За її результатами вирішать про взяття на військовий облік.

Наразі всі жінки служать у лавах ЗСУ добровільно або за контрактом. Від 1 жовтня 2022 року обов’язком буде стати на облік.

У мережі поширили фейк, що жінок заберуть в армію, а дітей віддадуть родичам. Проте жінки з дітьми до 18 років не підлягають призову на військову службу через мобілізацію. Це закріплено Законом “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Ігнорування військового обліку

Кодексом законів України про адміністративні правопорушення, статтею 210-1, передбачено, що за ухилення від військового обліку можливе адміністративне стягнення у вигляді штрафу до 5 100 грн. або кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі строком до 5 років.

Дотримуємось законодавства і вперед до перемоги!

Журналістка: Уляна Сторощук

Дизайн: Ірина Блаженко

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі 

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери