ГЛУЗД

Чи може бути релігія потужним інструментом пропаганди? Ще й як. Росія вже використовує. Нині питання московського патріархату в Україні постало особливо гостро, адже російська православна церква є під повним впливом держави-агресора, який продовжує вбивати літніх людей, чоловіків, жінок та дітей. Росія неабияк глибоко пустила свої корені у свідомість росіян щодо “вєлікой страни” і “священної війни”. Але чого чекати українцям, якщо московський патріархат далі функціонуватиме в Україні? 

ПЦУ МП

Зараз зростає підтримка ідеї розриву зв’язків УПЦ московського патріархату з російською православною церквою. За цю ініціативу 74 % (на початку березня — 63 %) населення України віком від 18 років в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Не підтримують — лише 7 %. Водночас 21 % підтримують позбавлення пільг та скасування договорів оренди церковних приміщень. Попри це 20 % опитаних виступають за невтручання держави у справи церкви — найбільше таких на сході (35 %) та півдні країни (25 %). Про це свідчать результати опитування, яке провела соціологічна група ”Рейтинг” 6 квітня 2022 року.

За місяць широкомасштабної російської агресії проти України до складу Православної Церкви України з УПЦ московського патріархату офіційно перейшло 28 громад у 9 областях. 

Як інформує пресслужба ПЦУ, юрисдикцію на користь ПЦУ змінили парафії у Львівській, Івано-Франківській, Хмельницькій, Закарпатській, Тернопільській, Рівненській, Волинській, Київській та Черкаській областях. Зокрема, у лоно помісної церкви перейшли громади двох монастирів на Львівщині.

«Настав час зробити вибір  — совістю і серцем: ви на боці агресора, безжального вбивці мирного населення чи рідної вам землі, її людей, її Церкви? Не будьте помічниками “русского міра”, мовчазними поплічниками росії. Вчиняйте по-християнськи, на своїй Богом даній землі, будьте зі своїм народом, моліться за наших захисників»,  — йдеться на сторінці ПЦУ до вірних, які наразі належать до УПЦ московського патріархату.

Законопроєкт

22 березня 2022 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 7204 “Про заборону московського патріархату (МП) на території України”. Його авторкою є народна депутатка України, членкиня політичної партії Всеукраїнське об’єднання “Свобода” Оксана Савчук. У документі йдеться про заборону діяльності російської православної церкви та релігійних організацій, які є частиною російської православної церкви. Мета — захистити національну безпеку, суверенітет і територіальну цілісність України, запобігти колабораціонізму, припинити розпалювання міжрелігійної ворожнечі та дестабілізації релігійного середовища в Україні.

“Свято-Успенська Києво-Печерська лавра, Свято-Успенська Почаївська лавра, Свято-Успенська Святогірська лавра та інші архітектурні пам’ятки державного значення, що перебувають у власності або користуванні Московського патріархату, переходять у власність держави, а угоди (рішення) про користування скасовуються”, — написано в проєкті закону.

Також проєкт містить нове для релігійних спільнот поняття “націоналізації” церковної власності. Вся без винятку церковна власність заборонених церков “впродовж 48 годин з дня набрання чинності цим законом інвентаризується і націоналізується”. Водночас у проєкті наголошують, що впродовж 14 днів від дня набуття чинності цього закону релігійні громади, монастирі та духовні навчальні заклади Московського патріархату можуть змінити підпорядкування відповідно до Закону України “Про свободу совісті та релігійні організації”. Після зміни підлеглості майно, яке перебувало у власності або користуванні цих громад, монастирів і духовних навчальних закладів, залишається у власності або користуванні цих громад, монастирів і духовних навчальних закладів.

“Руській мір” в УПЦ МП

У перший день війни предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій виступив із патріотичним зверненням. Церква далі підтримує Україну і молиться за воїнів ЗСУ. Проте суспільство у своїй більшості вважає конфесію ворогом, тому що вона тривалий час перебувала під культурним впливом російського православʼя, а частина духовенства поділяла ідеї «руського міра» та мала огиду до патріотичних настроїв в Україні.

Глава Російської православної церкви (РПЦ) патріарх Кирило як духовний отець зрадив свою українську паству, оскільки не лише не виступив проти війни, а й фактично благословив її. В Україні парафіяни зрікаються парафій, а слово «московський» стало токсичним. 

На початок війни УПЦ (МП) була найчисельнішою церквою з-поміж інших українських, маючи близько 12 тисяч парафій, проте канонічно визнаною є Православна церква України (ПЦУ), хоча й поступається кількістю парафій, маючи їх понад 7 тисяч.  

У грудні 2018 року в Києві на Об’єднавчому соборі  була створена з благословення Вселенського патріархату Православна церква України. Цей собор об’єднав представників усіх гілок українського православ’я і поклав край так званому “розколу” в Україні, про який твердили прихильники москви.  Вселенський патріарх Варфоломій на початку 2019 року вручив предстоятелю ПЦУ митрополиту Київському і всієї України Епіфанію томос про канонічне визнання автокефалії ПЦУ як помісної церкви України. 

Визнання церков, як правило, триває роками чи й десятиліттями. У випадку з ПЦУ цьому процесу активно перешкоджає Москва, Російська православна церква (московський патріархат) і вся російська держава.

Підрозділ РПЦ в Україні, так звана Українська православна церква, що підпорядкована московському патріархатові, є частиною канонічно визнаної РПЦ, але на території України її статус загалом сумнівний. 

Україна створила власну православну церкву, яка не залежить від Москви. Утім, російська православна церква відмовилась визнавати незалежність ПЦУ та усіляко намагається її дискредитувати.

Прикарпатські “утиски”

13 квітня, під час позачергової сесії, депутати Івано-Франківської міської ради звернулися до Президента України та Голови ВРУ з вимогою припинити діяльність УПЦ (МП) в Україні. 

«Нещодавно стало відомо, що Івано-Франківська єпархія Української Православної Церкви (московського патріархату) звернулася до Президента України через “утиски”, яких начебто зазнає від прикарпатських чиновників та від міського голови Івано-Франківська. Сьогодні ми вважаємо за потребу ствердно висловити позицію Івано-Франківської міської територіальної громади щодо необхідності припинення діяльності на території України російської православної церкви у особі УПЦ (МП).


Вважаємо, що так звані «гоніння» московського патріархату в Україні стали однією з офіційних причин москви для вторгнення в Україну, а позиція російської православної церкви та персонально т.зв патріарха кіріла у війні росії проти України є максимально людиноненависницькою.

Всі ми стали свідками того, що окупанти не цураються палити та обстрілювати навіть церкви, що належали до Української Православної Церкви (московського патріархату), зокрема, одну з головних святинь — Святогірську лавру.

Сьогодні вже багато священнослужителів та громад висловлюють своє небажання бути в одній структурі з московським патріархатом. 16 єпископів УПЦ (МП) офіційно заявили, що їхні єпархії припинили поминати патріарха кіріла через його підтримку війни росії проти України. Вони прагнуть до незалежності від російської православної церкви, однак керівництво УПЦ (МП) й досі продовжує зберігати підпорядкування центру в москві, що прямо загрожує національній безпеці України.

Згідно з ухваленим Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність)” передбачено покарання за публічне заперечення громадянином України здійснення збройної агресії проти України та за здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором.

На окупованих територіях України неодноразово зафіксована участь в подібних злочинах ряду священиків УПЦ (МП). Українські правоохоронні органи неодноразово виявляли ознаки диверсійно-розвідувальної діяльності в приміщеннях релігійних громад Московського патріархату. А також сам факт визнання легітимності керівництва в особі поплічника путіна “патріарха Кіріла” Ґундяєва, що публічно виправдовує збройну агресію російської федерації, варто розцінювати як участь в інформаційній діяльності у співпраці з державою-агресором.

Нагадаємо, що після надання Вселенським патріархом у 2019 році автокефалії Київській митрополії, єдиною канонічною автокефальною православною церквою на території України є Православна церква України на чолі з Митрополитом Київським Епіфанієм.

Сьогодні, у визначальний період своєї історії, українська держава повинна ствердно та послідовно стояти на своєму захисті. Усі державні інституції, як і Збройні сили України, повинні захищати суверенітет України. Росія відчайдушно намагається зберегти оцю свою сферу впливу на голови та душі українців і зберегти важливого руйнівного агента на території України. Ми вважаємо, що саме зараз настав той час, щоб зупинити ворожу діяльність російської православної церкви на території України», — пише у фейсбуці мер Івано-Франківська Руслан Марцінків.

Що буде далі?

Священники УПЦ Московського патріархату зібрали майже 500 підписів за церковний трибунал над московським патріархом Кирилом, який благословляє геноцид українців. Однак такої ініціативи недостатньо. Про це розповів в ефірі телеканалу “Рада” митрополит Православної церкви України Епіфаній. Він зазначив, що настав час діяти, а не просто говорити, добре, що існують такі заклики, але цього замало. 

“Насамперед духовенство повинно звертатися також і до власного церковного керівництва в Україні. Вони мають звертатися до очільника УПЦ МП Онуфрія, до архієреїв, аби ті також засудили дії свого безпосереднього духовного керівництва у Москві, оскільки вони є невід’ємною складовою російської православної церкви”, – зазначив митрополит Епіфаній.

За його словами, необхідно єднатися у вже визнаній автокефальній православній церкві України. Ми закликаємо всіх і очікуємо з любов’ю, щоб далі разом, об’єднавшись в єдиній церкві, протистояти викликам ворога, — підсумував глава ПЦУ.

Журналістка: Уляна Сторощук

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:
🔸телеграмі 
🔸 вайбері
🔸 вацапі
🔸 фейсбуці
🔸 інстаграмі
🔸 твіттері

Наші партнери