ГЛУЗД

“Мені було 27. Я страшенно не хотіла проходити обов’язковий медогляд. Ці черги, трата часу… Значно простіше було запхати купюру в медичну книжку, двом удати, що її там нема, отримати заповітну печатку й спокійно піти додому. Так я пройшла практично всіх лікарів, залишився тільки гінеколог.

Я прийшла на прийом з упевненістю, що й тут буде так само, як і з рештою лікарів. Привіталася, з посмішкою простягнула медкнижку, усередині якої були гроші, але гінекологиня похитала головою й сказала, що грошей не візьме, і наполягла на огляді. “Я не зможу спати, якщо візьму гроші й не огляну вас, — додала вона. Як я її не просила, вона була непохитною. Довелося погоджуватися.

Спочатку крісло та не надто приємна процедура. Усе було гаразд. Залишався огляд грудей. Гінекологиня механічними рухами промацувала молочні залози, коли раптом завмерла, її обличчя напружилося. Пальці повторили рухи, але вже більш уважно. “У вас тут ущільнення”, — зрештою сказала вона. — “Це може бути звичайний ґудз або щось інше”. На “щось інше” вона затнулася й відвела погляд: “Вам треба до мамолога і якнайшвидше”. Усередині все похололо, і я відчула, як на мене накочується хвиля страху: “Та не може в мене бути раку! Тільки не він!”.

Далі були пошуки хорошого мамолога, УЗД, мамографія й вердикт — доброякісне новоутворення. Не рак. Ви не уявляєте, яке полегшення я тоді відчула, хоч вирізати те утворення таки довелося. Відтоді я щороку роблю мамографію, бо потрапила в зону ризику.

Іноді думаю: що було б, якби лікарка взяла гроші, якби вона виявилася не такою совісною? Я неймовірно вдячна їй за те, що наполягла на огляді. Після цієї історії я почала слідкувати за своїм здоров’ям і, звісно ж, відвідувати всіх лікарів. Сподіваюся, моя історія надихне жінок та лікарів не нехтувати здоров’ям й робити всі необхідні обстеження. Бо одного дня може статися лихо”.

Катерина (ім’я змінено на прохання героїні).

Передусім це про відповідальність самої жінки, адже ніхто не може змусити її регулярно проходити медогляд”

Рак грудей — захворювання, яке може підступно підкрастися в будь-який момент. І якщо інші види раку складно діагностувати на ранніх стадіях, то тут можна запобігти незворотному лиху. Передусім це про відповідальність самої жінки, адже ніхто не може змусити її регулярно проходити медогляд.

Якщо колись діагностику грудей проводив дільничий гінеколог, то зараз це може зробити сімейний лікар, з яким укладено декларацію. І це безплатно. Якщо виникають якісь підозри, він формує електронне скерування до гінеколога, або жінка може звернутися до приватного.

Якщо гінеколог таки виявив ущільнення в молочній залозі, він передає пацієнтку мамологу, лікарю, який займається діагностикою та лікуванням захворювань, пов’язаних з молочними залозами.

Ми поспілкувалися з Іваном Голотюком, лікарем-онкохірургом (мамологом) Прикарпатського клінічного онкологічного центру, й розпитали його про розвиток хвороби, групи ризику та запобігання захворюванню.

Голотюк Іван Сергійович
Лікар-онкохірург (мамолог) Прикарпатського клінічного онкологічного центру, асистент кафедри онкології Івано-Франківського національного медичного університету.

“Рак молочної залози — проблема восьмої жінки”

Яка статистика захворюваності на рак молочної залози?

Імовірність захворіти на рак молочної залози протягом життя в будь-якої жінки становить приблизно 12 %, тобто кожна восьма жінка занедужує на рак молочної залози. Кожні 30 хвилин лікарі виявляють новий випадок цього захворювання, щогодини від нього помирає одна жінка.

Щорічно рак молочної залози забирає життя майже 7500 українських жінок, а хворіє 16 000.

Хто в групі ризику?

До групи підвищеного ризику належать жінки зі спадковою схильністю, тобто ті, у яких на рак молочної залози та рак яєчників хворіли мама, сестра, бабця чи тітка.

Якщо була двостороння пухлина, ризик у найближчих родичок зростає. Частіше хворіють жінки, які не народжували дітей, переривали вагітність або вперше вагітніли після 35 років. У жінок, які мали понад три аборти, ризик захворіти зростає у 8–10 разів. У жінок, які не живуть статевим життям, захворюваність у два рази вища, ніж у тих, що мають партнера.

“У 90 % випадків пухлини у своїх грудях виявляють самі жінки”

Коли варто звернутися до мамолога?

Кожній жінці, навіть якщо немає скарг, від 18 років необхідно відвідувати лікаря-мамолога один раз на рік. Від 40 років огляд мамолога поєднують із щорічною мамографією (рентгенівський знімок молочної залози).

Коли та як здійснювати самообстеження?

Більшість жінок рідко обстежує грудні залози або ж не знає, як це робити та на що звертати увагу. Статистика свідчить про те, що в 90 % випадків пухлини в грудних залозах виявляють самі жінки. Здебільшого — під час миття в душі. Сама цього не знаючи, жінка проводить пальпацію молочних залоз, коли виконує ковзні рухи по грудях намиленою рукою. Важливо, щоб кожна жінка з настанням статевої зрілості знала, як зробити самообстеження грудних залоз.

Таку профілактику необхідно проводити щомісячно в першу фазу менструального циклу (5–12 дня від початку менструації).

Під час менопаузи або після видалення яєчників щомісячне самообстеження грудних залоз жінки здійснюють будь-якого фіксованого дня, наприклад, першого числа кожного місяця. Методику самообстеження грудних залоз докладно висвітлено на сайті мамологічного відділення Прикарпатського клінічного онкологічного центру.

Мамографія може виявити пухлину молочних залоз до того, як з’являться симптоми. Першу мамографію жінка повинна робити в 40 років, а надалі — щорічно. Жінкам, які не досягли 40 років, рекомендовано робити ультразвукове дослідження молочних залоз, а не мамографію.

Раннє виявлення — шанс побороти недугу

Що раніше діагностують захворювання, то вищі шанси на повне одужання. Статистика свідчить: від раку молочної залози виліковується 95 % жінок, у яких хворобу виявлено на першій стадії, 80 % жінок, у яких виявлено другу стадію захворювання, 50 % — з третьою стадією.

Рак молочної залози не можна вилікувати, застосовуючи методи нетрадиційної медицини. Це тільки відтягує час та переводить ранні стадії раку в пізні, невиліковні.

Журналістка та дизайнерка: Яна Букреєва

Фото: Pexels

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у телеграмі чи вайбері.

Наші партнери