ГЛУЗД

Ура! Зливи пройшли –  всі кинулися до водички та засмагати! Відпочинкові зони переповнені, аптеки та магазини спустошені — знайти засіб від комарів було практично неможливо, а від засмаги — де-не-де, але купити можна було.

 

Як співає Тартак: «Сонце пече, річка тече». А там ще й шашличок смажиться… Ммм… Життя вдалось! На радощах ми забуваємо, що сонце не таке вже і дружнє. Ось декілька лайфхаків, щоби не обгоріти на сонці й не зіпсувати собі вихідні.

✔ Не забувайте про час. Сонце найнебезпечніше в період з 11:00 до 12:00, а також з 15:00 до 16:00. Сховайтеся у тінь в цей час, а ще краще – в приміщення.

✔ У перший день не засмагайте довше 20  хвилин, інакше великий шанс отримати опіки. Шкіра  дуже чутлива після зими й не готова до великої кількості прямого ультрафіолету.

✔ Користуйтеся сонцезахисним кремом. Особливо це стосується світлошкірих людей, адже світла шкіра «згорить» швидше, ніж смуглява. Наносіть крем до початку засмагання й щоразу після купання. Особливу увагу приділіть зонам, які найшвидше засмагають: ніс, плечі, грудна клітка. Зараз ринок пропонує велику кількість найрізноманітніших кремів та спреїв для будь-якого гаманця. Чим більший spf (числова величина фільтра (UVA і UVB), яка визначає силу захисту від сонця. Це значення вказує можливий час перебування на сонці, впродовж якого шкіра не отримає опіку — ред.), тим вищий шанс уникнути опіків та шкідливого впливу сонця на шкіру.

✔ Захистіть голову. Панама, кепка, хустка, капелюх… Одягніть щось, якщо не хочете потім страждати від сонячного або теплового удару. Тим паче, тепер є дуже великий вибір стильних головних уборів.

✔ Змивайте солону воду. Солона вода висушує шкіру, а краплі такої води здатні утворити мікроопіки. Тому мерщій під душ!

✔ Пийте багато рідини. Саме воду, а не газовані солодкі напої. Вода підтримує норму рідини в організмі. І забудьте про алкоголь. Спирт ще активніше виводить воду з організму і пришвидшує зневоднення. Тому холодне пиво —  погана ідея втамувати спрагу. Навіть маленька кількість алкоголю потребує значної кількості води, щоб відновити водний баланс.

✔ Після засмаги прийміть прохолодний душ та зволожте шкіру. Прохолодна вода заспокоїть шкіру, а крем або спрей допоможе відновити та пом’якшить її.

✔ Носіть світлий одяг. Саме білий колір відбиває сонячні промені. Намагайтеся уникати темних кольорів у спекотні дні.

А що робити, якщо таки згоріли? Перша допомога у разі сонячних або теплових ударах виглядає таким чином:

✔ Прийміть прохолодний душ.

✔ Прикладіть компреси до потилиці, рук та ніг. Потрібно зменшити температуру тіла.

✔ Прикладіть компреси до опіків.

✔ Використовуйте аптечні засоби від опіків (наприклад, пантенол).

✔ Пийте багато води або прийміть розчин регідрону.

✔ Перебувайте в прохолодному, добре провітрюваному, чистому приміщенні.

✔ У важких станах (лихоманка, блювання, запаморочення, сильні головні болі, серйозні опіки) потрібна ТЕРМІНОВА госпіталізація.

Чого НЕ МОЖНА робити:

✔ Сметана — зло! (Так, так! Руйнуємо сталі міфи про користь сметанки під час опіків). Сметана, масло, вазелін, жирні креми закупорюють пори й таким чином збільшують запалення.

✔ Не натирайте почервоніння кубиками льоду. Стане ненадовго легше, але може спровокувати відмирання епітеліальної пари. Як результат, погіршення стану, збільшення опіків. Тому покладіть лід на місце.

✔ Не можна терти шкіру рушником, мочалкою чи скрабом, інакше ви ще більше пошкодите уражену ділянку шкіри. Просто постійте під прохолодним душем. Вода сама все зробить. Максимум, що ви можете зробити — легенько помитися за допомогою рук.

✔ Не пийте чай, каву, алкоголь. Ці напої підсилюють зневоднення організму.

Якщо ви почуваєтеся дуже кепсько, не займайтеся самолікуванням, викликайте швидку, зверніться до лікаря або на приймальний покій. І пам’ятайте: рак любить сонце. Тривале перебування на сонці може спричинити меланому (рак шкіри) та активувати інші ракові захворювання.

 

Засмагайте з розумом! Бережіть себе. Сподіваємось, наші поради стануть вам у пригоді.

 

Джерела:

http://old.moz.gov.ua/ua/portal/pre_20100812_3.html

http://moz.gov.ua/article/health/diti-i-sonce-jak-zahistiti-ditinu-vid-nebezpechnih-promeniv

https://www.facebook.com/ulanasuprun/posts/2368033460147874

https://www.facebook.com/ulanasuprun/posts/2110238799260676

http://ssmp.health.kiev.ua/index.php/poradi-likarya/235-profilaktika-ta-persha-dopomoga-pri-teplovomu-sonyachnomu-udari

 

Фото: https://unsplash.com

Наші партнери