ГЛУЗД

Від 30 жовтня Житомирська, Івано-Франківська, Київська, Луганська, Львівська, Хмельницька та Чернігівська області належать до “червоної” зони, відповідно, тут посилили карантинні обмеження.

Що змінилося?

Якщо раніше перехід у “червону” зону означав припинення роботи закладів харчування, кінотеатрів, спортзалів тощо, то тепер вони можуть працювати, якщо персонал повністю вакцинований. Відвідувачі повинні мати із собою сертифікат, тест або довідку про одужання. У закладах необхідно перебувати в масці та дотримуватися соціальної дистанції. Більше про обмеження тут.

Закон чи свавілля?

Щоб запобігти поширенню коронавірусу, уряд та представники місцевої влади закликають робити щеплення, однак є ті, хто нові правила “червоної” зони вважає дискримінаційними. Глузд з’ясував, чи є обов’язковою вакцинація і чи вона є порушенням прав людини? 

Відповідно до статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, держава має обов’язок та право вживати необхідних заходів для захисту життя осіб, які перебувають під її юрисдикцією. Водночас статтею 8 Конвенції передбачено захист від свавільного втручання держави у приватне життя особи. Стаття містить перелік випадків, коли втручання можливе, серед них захист здоров’я інших людей.

Щодо українського законодавства, то в статті 284 Цивільного кодексу йдеться:

 “1. Фізична особа має право на надання їй медичної допомоги.

2. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років і яка звернулася за наданням їй медичної допомоги, має право на вибір лікаря та вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій.

3. Надання медичної допомоги фізичній особі, яка досягла чотирнадцяти років, провадиться за її згодою.

4. Повнолітня дієздатна фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій і може керувати ними, має право відмовитися від лікування”.

Відповідно до пункту 3 Резолюції 2361 (2021) Парламентська асамблея Ради Європи закликає та рекомендує інформувати громадян про те, що вакцинація не є обов’язковою і що ніхто не може зазнавати політичного, соціального чи іншого тиску щодо вакцинації, а також просить запобігти дискримінації невакцинованих.

Щодо праці, то в пункті 2 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України йдеться, що “з ініціативи власника або уповноваженого ним органу трудовий договір може бути розірвано, зокрема у випадку виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок стану здоров’я, що перешкоджає продовженню даної роботи”.

Спілка мертвих юристів здійснила дослідження й виокремила історичні рішення ЄСПЛ (Європейський суд з прав людини), пов’язані з вакцинацією. 

На прохання особи в разі наявності ризику непоправної шкоди ЄСПЛ може дати вказівку державі негайно припинити / вчинити певні дії.

За цієї процедурою звернулося 672 французькі пожежники, які просили ЄСПЛ призупинити виконання обов’язку вакцинації, який держава на них наклала законом від 5 серпня 2021 року. Вони вважають, що такий обов’язок порушує їхні права на працю та отримання заробітної плати.

24 серпня 2021 року ЄСПЛ відхилив розгляд такої заяви та вказав, що він задовольняє заяви про вжиття тимчасових заходів лише у виняткових випадках, за наявності реального ризику незворотної шкоди. 9 вересня 2021 року ЄСПЛ відхилив аналогічні заяви 30 медиків з Греції.

Примітка від редакції: 


Вакцинація від COVID-19 є добровільною. Чи робити щеплення, вирішувати вам, проте обмеження на відвідування закладів, працю та користування певними послугами без вакцинації не є незаконними. Ви несете відповідальність не тільки за своє здоров’я, а й здоров’я довколишніх. Зберігайте його та дотримуйтеся норм законодавства.

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у телеграмі чи вайбері.

Наші партнери