ГЛУЗД

Вега́нство (вегані́зм, англ. véganism) — спосіб життя, що характеризується відмовою від  всіх продуктів експлуатації тварин.

Вегетаріа́нці не їдять м’яса, птиці, риби (деякі їдять рибу), а іноді й інших продуктів тваринного походження (молока, яєць…).

Вагітна веганка

Майже два роки тому Наталія прочитала про користь веганства, на ту пору жінка мала мігрень, проблеми зі шкірою та алергію на шерсть. Щоб поліпшити свій стан, вона приймала антибіотики, деякі не допомагали взагалі, інші — тільки на якийсь час.  Тоді Наталя вирішила спробувати на місяць змінити харчування.

“Місяць веганства, на диво, минув легко, стан шкіри за цей час покращився”.

Наталія продовжила цей спосіб життя, і тепер її зовсім не турбують ні головний біль, ні алергія.

“Дуже рада, що свого часу стала веганкою, жодного разу про це не пожаліла”.

Зараз Наталія очікує двійню. Вагітність протікає чудово, жінка була на обстеженні в декількох спеціалістів, вони не мають жодного зауваження щодо її харчування.

“Я б ніколи не змогла з’їсти свого кота”

Юлія стала веганкою з триєдиної причини.

Перше переконання жінки може здатися дивним, але воно яскраво змальовує її позицію:

“Я б ніколи не змогла з’їсти свого кота, то чому нормально їсти інших тварин?
Молочна індустрія ще гірша, ніж забій тварин, бо на фермах їх утримують у жахливих умовах”.

Друга — екологічна. Вирощування корму для тварин є одним із найбільших забрудників землі, більшим, ніж транспортні відходи. 

Третю причину дівчина описує однією фразою: It’s more about how the food makes you feel than how it tastes”, що перекладається: “Це більше про те, які почуття викликає їжа, ніж про те, як вона смакує”.

Юля

Після того, як Юля стала веганкою, схудла, чого не могла зробити за допомогою дієт, у неї немає стрибків енергії впродовж дня, покращився стан волосся, пропав карієс, шкіра стала кращою та й спортом займатися легше. 

“Тварини черпають енергію з рослинної їжі, то чому люди не можуть так само?”, – каже дівчина.

 “Ніхто не помирає заради того, щоб я була сита…”

Олена 5 років веганка. Розпочала свій шлях до цього, будучи вегетаріанкою.

“Я познайомилася із хлопцем, який був веганом. Він ніколи не нав’язував своїх поглядів, але згодом я зрозуміла, що мені близькі ці ідеї”.

Зараз, коли дівчину питають, чому вона веганка, з упевненістю відповідає:

“Для мене важливо, що ніхто не помирає заради того, щоб я була сита”.

Після цього рішення життя дівчини суттєво не змінилося, але, подорожуючи, вона відкрила для себе багато смачної їжі та закладів із веганським меню. 

Вона ніколи не заморочувалася з пошуками продуктів для свого раціону, щоб збагатити його білками, просто збільшила у своєму харчуванні кількість бобових, овочів, горіхів, насіння чіа…

Олена

Коли Олена подорожує, їй легше знайти заклади та продукти для такого харчування, а от у маленьких містах України із цим складніше, тому свій порятунок знайшла в інтернет-магазинах. 

“Там вибір, звичайно, невеликий, але можна підібрати те, що до душі. У закладах, наприклад, можна попросити, щоб виключили зі страви певні продукти. В Україні реально бути веганом, але, можливо, дорожче”.

Веганство заради експерименту

Вікторія 6 років вегетаріанка, але заради експерименту вирішила на місяць спробувати себе у веганстві.

Спочатку дівчині було дуже складно, бо вона любителька солодощів та італійської кухні. Перші дні дівчина відчувала сильний голод, скільки б не їла. Цукерки замінила халвою та кукурудзяними паличками, але зрозуміла, що це шкідливо, тому відмовилася від цього.

 Найбільший друг її веганства — нут.

“Це найситніший продукт, який я їла, до того ж смачний. Додавала його до всього: котлети, ризото, будь-що”.

Коли завершився перший місяць цього «голодування», дівчина вирішила, що це занадто легко, як для вегетаріанки, і продовжила дієту ще на місяць. 

“Другий місяць пролетів майже непомітно, і я навіть замислилась над тим, щоб стати веганом назавжди, але зрозуміла, що почуваюся комфортніше, коли вегетаріанка”.

Для цього були дві причини: перша — фізична, дівчина займається спортом, а це надто виснажливо, коли ти веган. 

По-друге, вона зі школи мріяла бути класичним вегетаріанцем. 

Вікторія

“Ще в школі я знала, що буду саме вегетаріанкою, а не веганкою. Тому тут причина саме психологічна, у моєму свідомому виборі”, – розповідає Віка.

Для неї бути веганкою — круто, однак свою філософську течію дівчина обрала давно і її буде дотримуватися.

Веганка на межі кордону

Наступна героїня — наша читачка, яка раніше жила в Україні, але зараз проживає в Америці. Вона розповідає про свої спостереження та чому їй не вдається бути веганкою в рідній країні.

Ольга — не звичайна веганка, вона стала нею, бо ще від дитинства її організм не сприймав тваринної їжі, а потім уже почала більше цікавитися її шкідливістю.

“Доки перебуваю у США, я на 99% веганка, але як тільки приїжджаю в Україну, моє харчування змінюється: тут немає такого вибору продукції, щоб я могла підтримувати свій раціон як веганка. Та й бувають ж різні свята, де забувають про мої вподобання, а голодною бути не дуже хочеться”.

Інколи вона може з’їсти печиво, у складі якого є яйця чи молоко, але в сирому вигляді цього ніколи не вживає.

Дівчина регулярно проходить обстеження в лікарів, її мама дуже переживає за здоров’я доньки і завжди звертає увагу лікарів на те, що донька не їсть м’яса. Мама вважає, що Олі це необхідно. Та лікарі, дивлячись на аналізи, кажуть, що все добре і дівчина його не потребує. Змушувати її їсти м’ясо немає потреби. 

Та якщо Оля м’яса не їла, бо організм не сприймав, то одяг із хутра не вдягала не через екосвідомість, а тільки тому, що це їй не дозволяло фінансове становище. 

“Потім підсвідомо в мене викликало відразу одягати на себе шкуру мертвих тварин. Тепер свідомо розумію чому.
Я не пропагую веганства, кожному своє, але раджу спробувати і порівняти себе до і після цього експерименту”.

У чому користь та шкідливість веганства, нам розповіла дієтолог Тетяна Дришко:

“Сьогодні м’ясо – неоднозначний продукт. З одного боку, воно має високу поживну і біологічну цінність, з іншого – це дорого.
З м’яса тварин наше тіло отримує: залізо, незамінні компоненти  для гемоглобіну, репродукції імунітету та смакових рецепторів. Також необхідним є омега-3, що міститься в рибі.
Ми повинні прагнути отримувати поживні речовини із харчових продуктів, а не з добавок.
З рослинної їжі білки та залізо засвоюються гірше, ніж із м’яса, тому не всім підійде вегетаріанство, а тим більше веганство. 
У веганів повне виключення з раціону їжі тваринного походження, а це:
Зменшене поступлення заліза й цинку в організм.
Недостатня кількість незамінних амінокислот.
Виснаження через дефіцит В12.
Дефіцит вітаміну D.
Що дуже важливо, то це зменшити у своєму раціоні кількість м’яса, риби та птиці глибокого перероблення, тобто: консерви, в’ялення, копчення, соління тощо.
Нехай вибір продуктів харчування буде адекватним, помірним, різноманітним та фізіологічним”,- каже Тетяна.

Журналістка: Христина Семенишин

Фото: Архів респонденток

Постер: Арсен Вітенко

Отримувати сповіщення із новими матеріалами можна у нашому Telegram-каналі. Підписуйтеся і будьте в темі)

Наші партнери