ГЛУЗД

Вкотре з приємністю доводиться констатувати: Коломия – місто мистецьке і креативне. Надзвичайний творчий енергетичний згусток витає над цією землею.

Минулими вихідними, 25-26 серпня, він вилився у плеяду театральних подій. В рамках Міжнародного фестивалю драматургії та витончених мистецтв “Амплуа” відбулася прем’єра за п’єсою Ігоря Юзюка “Ворог Настаська” у виконанні новоствореного театру жінки “Соломія” та за участю народного ансамблю танцю “Сварга”. Театр “Соломія” на чолі із прославленою актрисою Мар’яною Кодіною-Іванович урочисто й закрили фестиваль імпрезою “Що таке жінка?”. У проміжку цих двох постановок глядачі мали нагоду безкоштовно насолодитися читаннями п’єс сучасних українських драматургів, чиї роботи були обрані професійними режисерами театрів Коломиї. Серед авторів-обранців Ігор Юзюк (м. Коломия), Ігор і Любов Липовські (м. Калуш) та кияни Лана Ра та Тетяна Щастіна. Ідейником створення унікального фестивалю є Тетяна Щастіна.

Жінка зізнається, що фестиваль народився дещо несподівано. Після вимушеного переїзду зі столиці до промислового Запоріжжя вона зібрала навколо себе мистецькі кола міста для читань п’єс, обміну думками та ідеями. Натомість одноразова акція вилилася у велике театральне дійство. Для сучасних драматургів фестиваль “Амплуа” – один з небагатьох майданчиків, де можна представити свою творчість та бути почутим.

“Амплуа” – платформа для безпосередньої зустрічі та налагодження співпраці драматурга з режисером. Формат фестивалю передбачає відбір найкращих п’єс до лонг лісту. З цього списку режисери з усієї України мають можливість обирати твір, який вони бажають оживити на сцені впродовж року. Все це відбувається в рамках фестивалю. Таким чином до цієї події можуть приєднатися театри у зручний для них час і географія “Амплуа” за шість років існування суттєво розширилася. За час існування фестивалю організатори витратили чамало зусиль задля налагодження діалогу між драматургами та режисерами. Разом вони презентують сучасне мистецтво, що претендує на статус класичного. Близько 200 драматургічних творів було надіслано на фестиваль за 5 попередніх років. За п’єсами, обраними професійними режисерами, було зроблено більше 70 сценічних втілень.

Цього року лонг ліст фестивалю був сформований з 28 творів, що на 10 більше, ніж минулого року. Серед авторів-конкурсантів поряд з молодими є й сучасні класики, чиї твори визнані в Україні та за кордоном, члени Національної спілки письменників України, лауреати “Коронації слова”, “Корнійчуковської премії” та інших престижних літературних відзнак. Серед них Неда Неждана, Олександр Вітер, Лана Ра, яким ми особливо вдячні за участь та підтримку”, – відзначає арт-директор фестивалю Тетяна Щастіна.

Коломийське “Амплуа” локалізувалося у приміщенні міського Палацу культури “Народний дім”. Тут відбулася творча зустріч організаторів фестивалю, драматургів, акторів та журналістів. Говорили доволі довго та змістовно про проблеми галузі, місце сучасної української драматургії у театральній парадигмі.

Фото: Василь Іваночко

Наші партнери