Книги — це емоції, переживання, грані душі, афірмації… Вони залишають певний післясмак, а ті, від яких можна і сльози лити, і розреготатися досхочу, — займають особливе місце в серці. Тому ми запитали людей, які обожнюють читати, букблогерів, які книги вони рекомендують, та підготували для тебе добірку. Також познайомилися з Катею, яка цьогоріч узяла участь у челенджі і прочитала 80 книг за рік.
Каті 18 років, на початку 2021-го вона поставила собі за мету прочитати за рік 80 книг. До цього не брала участі в схожих челенджах, а читала скільки виходило.
“Чесно, вибір кількості книг для прочитання за рік був доволі спонтанним. Спершу хотіла 100, але, зваживши те, що я ще вчуся і працюю, подумала, що така кількість нереальна, і зупинилася на цифрі 80”.
Катя вже прочитала 79 книг, а в передноворічну ніч, щоб було символічно, дочитає останню — 80-ту.
Катя рекомендує прочитати книгу Дена Брауна “Янголи і демони” та Лорана Гунеля “Бог завжди подорожує інкогніто”.
“Книги — це той стрижень, який дозволяє людині тверезо мислити і дивитися на світ крізь думки різних людей. Також я думаю, що не потрібно забувати про українських письменників, і в мене є на це вагомі підстави. Я працюю з дітьми та підлітками близько чотирьох років, вони слухають російську музику, вживають безліч росіянізмів, не знають своєї історії, ба більше, насміхаються над нею. Діти більше обізнані в голлівудських фільмах і прізвищах акторів та зірок, ніж у визначних постатях української літератури та країни загалом. Наше “майбутнє” потрібно вчити поважати українське”.
Поради від Каті, як встигнути прочитати таку кількість книг:
- Коли хочеш посидіти в соціальних мережах — відкладай телефон, а бери книгу, адже її ти запам’ятаєш, а ті 40 хвилин у гаджеті навряд.
- Використовуй вільний час максимально. Стоїш у черзі по хліб, їдеш у маршрутці, чекаєш на друга — це нагода для читання.
- Обирай цікаві книги для себе, а не те, що популярне чи на хвилі. Нехай усі читають Макса Кідрука або Стівена Кінга, а якщо тобі подобається Філіп Пулман, то вибирай його.
Вадим Дідик — букблогер уже три роки, крім цього, працює SMM-менеджером та проєктним менеджером.
“Букблогерство — це можливість долучитись до спільноти однодумців і вести читацький щоденник. У перший рік блогу я читав книги та публікував дописи кожного дня. Створив такий собі марафон і прочитав десь сотню книг за рік”.

Топ письменників від Вадима Дідика:
- Ю Несбьо
- Донна Тартт
- Джефрі Євгенідіс
- Джоан Роулінг
- Стівен Кінг
- Сергій Осока
- Артем Чех
- Поліна Кулакова
- Панас Мирний.
Вадим каже:
“Книги важливі для людей, вони дають змогу дізнатися про будь-що, перенестись у будь-який рік та в будь-яку країну. У часи пандемії вони відкривають внутрішньому світу світ зовнішній, і це прекрасно”.
Катя Молочко — букблогерка, основною її темою є книжковий лайфстайл. Контент складається з особистих відгуків, добірки, новинок, вижимки найцікавіших тем з нон-фікшн літератури.
2016 року вона почала працювати в Yakaboo, де зрозуміла, що мало книжкових блогів і створила власний в інстаграмі.
“Мені б хотілося, щоб українці знаходили час на читання в сучасному буремному світі. Українські видавництва мають що запропонувати. Наш книжковий ринок нереально змінився за кілька років у кращу сторону — якість перекладу, друку й самих книжок”.

Катя розповідає, що кожного року ставить собі за мету прочитати 50 книжок і успішно її виконує.
“Оскільки люблю читати, одна книжка = одному тижневі — це не є проблемою для мене. Якщо ж хтось хоче читати більше, але не знає, як це зробити, то раджу долучитися до книжкових марафонів та челенджів або ж спільних читань”.
Катя ділиться своєю добіркою сучасних українських книг:
- “Не мій дім” Ярослави Литвин
- “Провінціал” Олексія Філановського
- “Хто така ця Кіра” Каті Смачило
- “Летіла в небі чорна птаха” Анни Біленької
- “12 унцій любові” Сергія Демчука
- “Східна околиця” Олександра Акуленка
- “Таємниця старого Лами” Доржа Бату
- “Листи до Фроди” Олени Макарчук
- “Абрикосова книгарня” Орести Осійчук.
Ольга Кричинська — буклогерка, працює в Київському державному музичному ліцеї ім. М. В. Лисенка. 2021-го перемогла в поетичному конкурсі “Poetry project”, після чого вийшла друком її збірка поезії “Плач так, щоб мені сподобалось”.

“Хочу вірити, що мій блог може бути цікавим для різної аудиторії: я розповідаю про книги, кіно та музику, аби прищепити своїм читачам любов до літератури та мистецтва, дискутую з ними на політичні теми, а також намагаюся жартувати на злобу дня — щоб хоч трішечки розмалювати сірі будні”.
Ольга розповідає, що на читання в українців немає ні часу, ні бажання.
“Я працюю в освітній галузі і легко можу визначити, наскільки часто людина береться до книги, за тим, як вона мислить та формулює власні думки, а іноді — і за здатністю промовчати. Притомного словникового запасу та загального інтелектуального розвитку із “життєвого досвіду” не наберешся. Слово формує світогляд, тож цілком логічно, що українцям було б добре знатися на вітчизняній літературі”.
Цьогоріч Ольга прочитала 50 книг, серед них виділила п’ять різних жанрів:
- “Часи сновидінь” Мстислава Чернова
- “Дикий Захід Східної Європи” Павла Казаріна
- “Бабушка умирать не любила” Павла Белянського
- “Смерть лева Сесіла мала сенс” Олени Стяжкіної
- “Спитайте Мієчку” Євгенії Кузнєцової.
Також вона розповіла, що її захоплення книгами почалося в дитинстві з поезії Шевченка, але життя Ольги кардинально змінили книги Джоан Ролінґ про Гаррі Поттера, які навчили її основ добра, толерантності, відданості та відповідальності.
Наталія Клименко — букблогерка з п’ятирічним стажем, займається волонтерським проєктом “Мова — ДНК нації”, написала книгу “Українська легко!”, її основна робота — маркетинг і комунікації.
“Почала вести блог в інстаграмі про книжки, щоб зафіксувати свої враження й надихати інших читати, адже це допомагає розвивати критичне мислення, словниковий запас та уяву. Як на мене, якщо читати книжки українських авторів, ми стаємо сильнішими як нація”.
Рекомендації книг від Наталії:
- “Іван і Феба” Оксани Луцишиної
- “Дівчина, жінка, інакша” Бернардін Еварісто
- “Смерть бере відпустку” Жозе Сарамаго
- “Три чоловіки для Вільми” Ґюдрун Скреттінґ
- “Бігуни” Ольги Токарчук
- “Beautiful World, Where Are You” Саллі Руні.

“Я не женуся за кількістю прочитаних книг. Ставлю собі щороку в застосунку GoodReads мету “50 книжок”, але це скоріше орієнтир, щоб серед року бачити, скільки вже прочитала”.
Журналістка: Юлія Варчук
Фото: Архів букблогерів
А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у телеграмі чи вайбері.