ГЛУЗД

Юлія Ярмоленко харків’янка, їй 42. Вона експертка із секс-освіти, проводить лекції для дітей, підлітків та батьків. Також Юлія авторка книжки “Малечі про інтимні речі”, найпопулярнішого в Україні видання про секс-просвіту для дітей до 10 років. 

У листопаді 2022 року, коли Юлія перебувала в Полтаві, її забрала швидка: лопнула сигмоподібна кишка. Сталося це через дивертикуліт (випуклі частинки на кишківнику). Жінці вивели тимчасову стому (хірургічно сформували отвір для відведення вмісту кишківника — ред.). 

Постійну стому виводять пацієнтам, у яких розташування пухлини не дає зберегти анус. Тимчасову протективну (захисну) стому виводять, щоб запобігти проходженню калових мас через зону анастомозу і забезпечити функціональний спокій на момент загоєння. Якщо за результатами ректоскопії відбулося повне загоєння, здійснюють незначну операцію і закривають стому.

“Ввечері підвищилася температура, мене кидало то в жар, то в холод, трішки нудило, болів живіт. Я випила знеболювальне і лягла спати. Опівночі прокинулася й відчула сильний біль, мене ніколи так не боліло, як тоді. Я викликала швидку, приїхала вона доволі швидко, світла не було, тож підсвічували телефонами, відтак повезли в хірургію. Там майже одразу зрозуміли, що це перитоніт і потрібна операція. Я сама спитала, чи виведуть мені стому, сказали, що, найімовірніше, так. Попросила, щоб зшили кишку, але лікарі відповіли, що є ризик повторного перитоніту. Прокинулася в реанімації вже зі стомою”. 

Підписниця Юлії, яку пожаліли в лікарні і зшили кишку, написала, що до місяця в неї стався повторний перитоніт. Вона пережила дві операції за короткий період, а стому таки вивели. 

“Найважче зі стомою — це брак інформації”

“Перші дні після операції я нічого не їла, мішечок був пустий. Уже на четвертий день почав виходити кал, і це була проблема — з’явився неприємний запах, мішечок наповнювався й заважав спати. Потрібно вчасно і часто його міняти, щоб не відчувати запаху. У лікарні мені нічого не знімали, я хотіла купити собі ці мішечки, але потрібно знати розмір стоми, двоствольна вона чи одноствольна”, — розповідає жінка.

У Полтаві  немає стоматерапевта, з яким Юлія могла б проконсультуватися, у більших містах, таких як Київ, Харків, такі спеціалісти є. 

“У лікарні була медсестра, яка робила перев’язку і знала, як клеїти пластину. Вона кількома словами розповіла про догляд і все. Я почала гуглити. Українською мовою нічого не знайшла. Найважче зі стомою — це брак інформації”. 

Коли Юлія розповіла про стому в інстаграмі, її підписниця поділилася, що теж стомована і записала для неї відео, як доглядати.

“У лікарні мені не сказали, що в кишці можуть залишатися калові маси, тому я маю зробити клізму. Ще одна підписниця зазначила, що потрібно тренувати анус. У її тата була така проблема: коли через два роки йому закривали стому, виявилося, що сфінктер забув, як працювати. Оскільки я лише 4,5 місяця прожила зі стомою, то можна без тренувань. Про це ніхто ніде не говорить, це інформація від людини, яка стикнулася із цим і поділилася зі мною”. 

Догляд за стомою

1. З косметичних засобів я мала спрей “друга шкіра”, герметик, захисний крем для шкіри (користувалася рідко), нейтралізатор запаху і спрей для видалення адгезиву (щоб легше відклеїти пластину і не травмувати шкіру).

2. Мішок міняла 1–2 рази на добу. Тоді мила стому великою кількістю теплої води. Якщо доступу до води не було, використовувала дитячі вологі серветки.

3. Пластину змінювала раз на 4–6 днів. Добре мила шкіру і давала їй “подихати” пів години. Далі обробляла спреєм “друга шкіра”, додавала герметик навколо стоми, щоб ніякі речовини не потрапляли на шкіру і не подразнювали її. Клеїла пластину.

“Звучить усе доволі просто і легко, але складність полягає в правильному виборі мішків та косметичних засобів. Кожна людина має знайти своє, і найкраще це робити зі стоматерапевтом, бо я передивилася десятки відео й накупила зайвого, перш ніж підібрала те, що мені потрібно”.

Також Юлія рекомендує відео “Як доглядати за стомою”.

“Вони вважають себе неповноцінними” 

Мішечки сильно натирали. Коли Юлія написала про це в соцмережах, одна дівчина відповіла, що їх неправильно загорнено. У Європі стоматерапевтка показала їй спосіб.

“Люди соромляться говорити про стому, вони вважають себе неповноцінними. Якщо стома виведена назавжди, оформляють інвалідність. Людина тоді безкоштовно отримує мішечки, але проблема в тому, що вони можуть бути не якісні чи не відповідні, адже стоми бувають різні. Один мішечок видають на два дні, хоча змінювати їх потрібно частіше. У Європі, до прикладу, видають чотири мішечки на день. Найчастіше вистачає одного, але інколи потрібно змінювати двічі-тричі. Коли мішечок наповнюється, його видно під одягом, з’являється запах, хочеться відразу його замінити. Знаю, що є люди, які старі мішечки миють і ще раз одягають. Так не має бути”, — ділиться Юлія Ярмоленко.

Не завжди людина може сама змінити мішечок. Підписниця Юлії зазначила, що вона могла поміняти мішечок лише лежачи. Уже знала про всі просторі туалети в Харкові, там закривалася і лягала на підлогу. 

“У Європі є туалети для людей зі стомою, вони просторі з гігієнічним душем, високим унітазом, на який сісти неможливо, але можна стати на коліна, щоб спустити мішечок”. 

“Самооцінку людини зі стомою формує її оточення”

Юлія розповіла, чи вплинула стома на її самооцінку. 

“Це був початок листопада, і для мене більшою проблемою, ніж стома, було широкомасштабне вторгнення: ми не могли повернутися в Харків. Також у мене донька з аутизмом, вона невербальна — це значно більша проблема. Я розуміла: якщо впаду в депресію чи почну страждати, то моїм родичам, які так переживали через війну та мою доньку, буде ще важче. Я сказала собі, що все витримаю і зможу. Мої близькі з розумінням ставилися, коли стома видавала якісь звуки. Для мене це було так некомфортно, а вони переводили в гумор або казали, що все нормально”. 

“Самооцінку людини зі стомою формує її оточення. Як близькі будуть ставитися, так і людина буде ставитися до себе. Через тиждень-два, коли мене виписали з лікарні, спитала свого чоловіка, чи я для нього не гидотна. Він мене обняв і сказав що ні, він так само мене любить. Одна жінка написала: коли їй вивели стому, чоловік почав гидувати і перестав спати з нею в одному ліжку. У неї ще й онкологія і постійна стома. Людині і так погано, а тут таке. Підтримка близьких є найважливішою для людей зі стомою”. 

Юлія каже, що виводять стому і дітям, якщо вони народжуються з вадою кишківника чи без  ануса. Через поранення дуже багато військових і цивільних тепер зі стомами, а брак інформації залишається проблемою.

Реконструкція стоми 

У Полтаві Юлія не платила за операцію та обстеження, адже була внутрішньо переміщеною особою. Мішечки спочатку їй також видали безкоштовно — вони були гуманітарні і дуже якісні. 

“На початку широкомасштабного вторгнення дуже багато мішечків привезли з Європи, бо люди зі стомою не могли їх купити”, — ділиться Юлія. 

За чотири місяці жінка витратила на засоби для догляду стоми близько 20 тисяч гривень. Реконструкцію кишківника для відновлення його роботи жінка робила платно в Києві. Операція та обстеження коштували приблизно 50 тисяч гривень. Такі послуги можна отримати й безплатно, але жінка не хотіла витрачати час.   

Уже місяць Юлія живе без стоми і відновлює свої лекції зі статевого виховання. 

Журналістка: Юлія Варчук

Фото: архів героїні

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери