ГЛУЗД

Читачі давали запит на емоції, тому   сьогоднішній матеріал про рейви.

Це культурна подія родом із кінця 80-их. Щоб зацікавити людей, захід мав таємну складову: локацію повідомляли в день події, за кілька годин до початку. 

Це вечірки для людей із підвищеним відчуттям волі.

На думку нашого співрозмовника, співзасновника промогрупи “TeperTut” та Рейвізора Назара Мочули, рейв – це місце, де всі люди рівні, об’єднані однією метою – відпочити, насолодитися музикою та візуальним супроводом і зустріти однодумців. 

Рейв – це втеча від реальності. Найяскравіші рейви відбуваються в країнах, у яких є соціо-політичні проблеми. Наприклад, у світі на Україну по-новому звернули увагу після Майдану та під час війни на Сході, коли депресивний стан суспільства вимагав повного абстрагування. 

Дуже крутим містом для рейвів зараз вважають сербський Белград, який через бомбардування і постійний стан порохової бочки став дуже політизований та депресивний. Саме тоді і вилізло назовні бажання сублімувати в ненасильницькій манері, якою і є рейв. 

“Я ніколи не помічав на рейвах агресії”, – каже Назар. 

Вони набули популярності в 90-их, потім вичерпали себе. Зараз такі вечірки знову стають хайповими і збирають щоразу більше молодих людей.

“Мої друзі, діджеї та селектори, які створили онлайн-радіо, що з некомерційною метою транслює здебільшого техномузику, попросили мене допомогти з організацією вечірки  в рамках нашої промогрупи “TeperTut”. Такий шоу-кейс ми організували в Тернополі, Львові та Франківську. 
У чому наша цінність? Ми хочемо сформувати таку собі поки що Західно-Українську спільноту любителів електронної музики. Щоб люди їхали в інші міста, подорожували, знайомилися, зустрічали однодумців та об’єднувалися у спільному пориві до аудіовізуального мистецтва”.

Промогрупа “TeperTut” існує півтора року. Молоді люди не зупиняються тільки на західних регіонах України й уже планують вечірки-рейви в Києві, Берліні, Нью-Йорку, Чикаго. Кажуть, це не за горами, потрібен час та вироблення механіки події. 

 • Скільки годин триває рейв?
 • По-різному: 8-10, інколи 12 годин. О 10-й вечора починається і близько 6-ї ранку завершується.
 • Я чула,  що рейви не відбуваються без наркотиків?
 • Неправда. Є рейви, куди люди приходять із фітнес-браслетами і рахують, скільки вони набігали. Щодо наркоти – це упередження. Вживати щось чи ні – вибір кожного.
 • Зазвичай такі тусовки відбуваються на закинутих заводах?
 • Так виглядає класичний рейв. Але я, як Рейвізор, який відвідує рейви, можу сказати, що зараз поняття змилося, і такі вечірки є на різних локаціях. Однак ті організатори, які справді хочуть здивувати свою аудиторію, роблять усе за класичними канонами. 
 • На якій незвичній локації тобі доводилося бувати? 
 • Ми зробили вечірку рік тому на закинутому заводі в Тернополі, там тепер грають страйкбол. Локація спочатку теж була таємною. Там стоять чотири велетенські ангари, а збоку розташоване чотириповерхове приміщення для інженерії чи то робочих, поблизу є будівля молочного заводу, звідки зливали відходи від молока. Там утворилося біле озеро, де росли мертві рослини і був дуже неприємний запах. І тут ми зробили тусовку. Після 15 хв перебування люди звикали до запаху, але це було незвично, не всім подобалося. Та ми не просто організували вечірку, а  привернули цим увагу до екологічної проблеми – рейв, на який заслужили ми, жителі планети Земля. 
 • Як ти став Рейвізором? І що це взагалі за професія?
 • Я відвідав багато різних тусовок і подумав, що можна зробити таку штуку як Рейвізор. Є ревізори – люди, які перевіряють заклади харчування. Можна зробити такого ж суб’єктивного критика, який буде оцінювати рейви. 
 • Усе, що відбувається, я оцінюю за своєю шкалою. Веду такі спостереження впродовж року і пишу про це тільки у сторіс свого інстаграму
 • У чому, на твою думку, “фішка” електронної музики?
 • Електронна музика – універсальна і доступна. Не потрібно купувати дорожезні інструменти, достатньо комп’ютера та необхідної програми. 
 • Колись я слухав рок і народну музику, і з часом коло спілкування та й естетичні смаки змінились – мені почала подобатись електронна музика, під неї дуже комфортно танцювати, заплющувати очі і візуалізовувати звук своїми рухами, а коли навколо тебе так робить ще 500 осіб, то це вже майже колективний спіритичний сеанс.
 • Ще кажуть, що рейви – це нова релігія, а діджеї, як пастори, які своїми діями забезпечують комфортну атмосферу приємного проводження часу та звільнення від буденності.
 • Якось я був у Чикаго на концерті свого улюбленого гурту і вже остаточно зрозумів, що виступ наживо мені значно менше подобається, ніж в записі – тому після цього вже не хочеться псувати своє враження від треку, слухаючи його вживу. З електронною музикою все по-іншому: діджеї зводять уже готові треки, які якісно звучать, їх приємно слухати. Ще дуже люблю танцювати, а такий жанр електронної музики як техно – крута можливість танцювати так, як зручно тобі. Тут немає рамок, обмежень чи заборон. Рейви дають особливо гостре відчуття волі.

Для людей, які прийдуть вперше: прихопіть із собою окуляри, а то візуальний супровід яскравий, моментами навіть засліплює. Якщо у вас немає компанії – не переймайтеся, це не привід пропустити нагоду вивільнити всі свої емоції та особливо гостро відчути волю.

Для коломийських читачів анонсуємо: промогрупа “TeperTut” уже завтра, 13 вересня, проведе в Коломиї вечірку. Організатори обіцяють магічну ніч, у якій поєднаються звучання техно та електро, світло та пружний звук. Тому для любителів андерграундної завтрашня ніч мине саме так. 

Інформацію про локацію вже завтра дізнавайтеся у Facebook або Instagram, а також в телеграм-каналі Tepertut.

Журналістка: Олена Гелетюк

Фото: Оксана Санагурська та архів промогрупи “TeperTut”

Наші партнери