ГЛУЗД

Станом на 8 березня через напад Росії 2 млн українців виїхали до інших країн. Такі дані оприлюднило управління Верховного комісара ООН у справах біженців.

Рада Євросоюзу ухвалила екстрене рішення про механізм захисту українських біженців. 

Тепер є три варіанти для громадян України — статус біженця, тимчасовий захист або законне перебування до 90 днів у країнах ЄС. 

Глузд розповідає, якими є умови та переваги кожного з них. 

Хто є біженцем?

Згідно з Конвенцією про статус біженців 1951 року, біженець — це особа, яка “внаслідок обґрунтованих побоювань, стала жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань, перебуває за межами країни своєї громадянської належності та не може користуватися захистом цієї країни, або не бажає користуватися цим захистом внаслідок таких побоювань”.

Статус біженця гарантує:

– посвідку на проживання, що буде діяти щонайменше 3 роки;

– спеціальний документ для подорожей країнами ЄС;

– право на працевлаштування та освіту;

– право на визнання українських дипломів;

– право на соціальне забезпечення та медичні послуги.

Процес отримання статусу біженця в середньому може тривати 6 місяців. На цей період необхідно здати свій паспорт відповідній інституції.

Протягом пів року після подання заявки не можна працювати. Якщо статус біженця не надали через 6 місяців, можна отримати довідку для роботи.

Заяву на отримання статусу біженця можна подати під час в’їзду до країни, повідомивши офіцера прикордонної служби. Якщо на пункті перетину кордону великі черги, запитайте, де знайти найближче відділення Прикордонної служби.

Повернутися до країни громадянства можна буде тільки після отримання статусу біженця за умови, що особа більше його не потребує або добровільно повторно скористалася захистом країни своєї громадянської належності тощо.

Що таке тимчасовий захист?

Механізм тимчасового захисту покликаний спростити бюрократичні процедури і гарантує:

  • отримання посвідки на проживання впродовж 1 року;
  • право працювати;
  • можливість навчатися (діти віком до 18 років мають право навчатися в закладах освіти на рівні з громадянами країни перебування);
  • забезпечення житлом (заселення до центру або надання засобів проживання);
  • доступ до соціального забезпечення та медицини;
  • можливість отримати статус біженця в майбутньому.

Переваги тимчасового захисту

Доступ до праці в країні перебування та інше забезпечення можна отримати з моменту звернення, а не очікувати 6 місяців, поки ухвалять рішення про надання статусу біженця або додаткового захисту.

За відповідних обставин можна безперешкодно повернутися до країни громадянства на відміну від процедури отримання статусу біженця, за якої 6 місяців заборонено перетинати кордон країни перебування: ви зобов’язані здати свій паспорт, доки не отримаєте рішення щодо статусу біженця. 

Статус тимчасового захисту можна отримати в будь-якій безпечній країні, яка належить до Європейського Союзу, на відміну від статусу біженця, який можна отримати лише в тій країні, кордон якої перетнули вперше.

Подати прохання про тимчасовий захист можна будь-коли після прибуття.

Хто може отримати тимчасовий захист?

  • громадяни України, які вимушено покинули Україну після 24 лютого 2022 року через вторгнення російських військ;
  • особи без громадянства та громадяни третіх країн, крім України, які користувалися міжнародним захистом до 24 лютого 2022 року;      
  • члени сімей перших двох категорій, у т. ч. чоловік / дружина та їхні неповнолітні неодружені діти або діти їхнього чоловіка / дружини (немає значення, чи вони народилися в шлюбі, чи поза ним, чи усиновлені), а також їхні близькі родичі, які з ними проживали на момент вторгнення Росії в Україну і які повністю або переважно перебували на утриманні осіб з перших двох категорій;
  • громадяни третіх країн, які легально проживали в Україні до 24 лютого 2022 року на підставі дійсного дозволу на постійне проживання, виданого відповідно до законодавства України, та які не можуть  безпечно та надовго повернутися  до своєї країни або регіону походження.

Текст та дизайн: Ірина Блаженко

За оновленням стеж:

🔸телеграмі

🔸вайбері

🔸вацапі

🔸фейсбуці

🔸інстаграмі

🔸твіттері

Наші партнери