ГЛУЗД

Однією з «фішок» Коломиї є музеї. У нас їх аж 5, всі вони різні за експозиціями та мають спільну мету – пам`ять про розвиток української культури.

Ми дізнавалися цікаві факти цих музеїв, які можуть бути невідомими для  вас, та готові цим поділитися.

Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття  імені Й. Кобринського

Тут можна побачити  твори народних майстрів Гуцульщини.  Вагоме місце в колекції музею посідають мистецькі твори з іншої історико-етнографічної території України – Покуття, яка займає східну частину сучасної Івано-Франківської області між річками Дністром, Прутом, Черемошем та Карпатами.

   Зараз експозиція музею розміщена у 18 залах загальною площею 746,7 м кв. Щороку у виставкових залах музею відбувається від восьми до дванадцяти виставок. Музей та його філії відвідують близько 200 тисяч туристів з понад 50 країн світу.

5 цікавих фактів про музей:

1. Початково музей був  Народним домом Коломиї, його будували з 1895 по 1902 рік.

2. 20 червня та 14 липня 1906 року в музеї виступав Гнат Хоткевич – український письменник, бандурист, засновник « Гуцульського театру».

3. У середині жовтня 1918 р. в Українському народному домі (тепер Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття) був створений військовий революційний комітет, тут  відбувались важливі наради.

4. В експозиції музею представлено понад 50 унікальних творів народного мистецтва Гуцульщини, зібраних священиком із Жаб’я-Слупейки (тепер смт. Верховина) о. Павлом Витвицьким.   

5. 30 років тому колишній охоронець фондів музею Любомир Кречковський знявся у фільмі відомого українського режисера Бориса Небієрідзе «Гори димлять» (1989) у ролі батька головної героїні Ольги.

Музей писанкового розпису

Музей «Писанка» є філією Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття. Урочисте відкриття відбулось 24 жовтня 1987 року.

Колекція музею налічує понад 12 тис. унікальних творів: писанки, мальованки, шкрябанки, створені на курячій, гусячій, страусиній та перепелиній шкаралупі. У музейній збірці широко представлені декоративні яйця, оздоблені вишивкою, аплікацією, насінням із різних злакових культур, соломкою, дерев’яні інкрустовані й різьблені, керамічні писанки та декоративні яйця з напівкоштовного каміння, декоровані технікою перегородчастої емалі з застосуванням золота й срібла.

5    цікавих фактів про музей:

1. У музеї є найдавніша писанка України, яка вважається перлиною музею. ЇЇ знайшли у 2003 році у водозабірній башті Львова під час археологічних розкопок.

2. У збірці музею зберігаються писанки, написані на перепелиних яйцях, автором яких є правнучка Івана Франка – Галя Ключко (Торонто, Канада).

3.Тут можна побачити писанку, яка є першим кіндер-сюрпризом. ЇЇ автором був українець Василь Петрук, уродженець с. Мишина Коломийського району, який створив цю «забавку в забавці» в далекі повоєнні роки в Меркенфрітці (Німеччина), де минули останні роки його життя.

4. Відома дослідниця українського народного мистецтва й мисткиня Марія Рипан з Торонто подарувала музею 3 срібні монети, а у вересні музей отримає 4-ту  у формі традиційної української писанки. Їх випустив Королівський канадський монетний двір у 2016-2018 роках, вони символізують повагу до мистецької спадщини українців у Канаді.

5. Володимир Бонк – чоловік, який усе життя працював водієм, коли вийшов на пенсію, пригадав, як напередодні Великодня його тато писав писанки і створив із них незвичайну композицію – килим. Саме цей килим є одним із експонатів у музеї, він складається з 1008 писанок.

Музей історії міста Коломиї

Ідея створити музей такого типу належить вже сьогоднішньому керівнику – Михайлу Арсаку, який працював завідувачем науково-методичного відділу Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини. Його ідею підтримали, і з 8 жовтня 1990 року музей запрацював, а пан Михайло став його керівником.

Сьогодні у 18 виставкових залах можна побачити перші літописні згадки про Коломию, старовинні платівки, фото, документи, побутові речі містян тощо. Крім цього, у музеї проходять виставки та тематичні експозиції, присвячені різним подіям в історії міста, людям, які зробили свій внесок в історію та розвиток Коломиї.

5 цікавих фактів про музей:

1. У музеї можна побачити оновлену експозицію «Коломия і Габсбурги», над якою працював Іван Мегедин під наглядом керівника музею.

2. Працівниця музею   Мирослава Кочержук днями у Києві мала цікаву зустріч з відомим археологом Ліною Вакуленко, з якою музей співпрацював у 1993-1994 роках, коли її експедиція проводила розкопки періоду культури карпатських курганів. Завдяки цій зустрічі, можливо, кілька археологічних знахідок з тієї та інших експедицій потраплять до музею.

3. Музей отримав подарунок –  колекцію поштових марок України, які містяться у трьох великих альбомах (це більше 1000 марок). 18 травня вони були представлені для огляду зацікавлених коломиян.

4. Головна особливість музею в тому, що він поступово перетворюється в музей музеїв. Сьогодні вже маємо експозиційний відділ «Коломийський музей національно-визвольної боротьби», який розміщується у цокольному приміщенні будинку музею, окрему кімнату займає відділ відкритого збереження фондів Музею радіо і звуку. Підготовлено експозиційне обладнання, йде розробка тематичних блоків Літературного музею Коломиї.  На стадії завершення робота над Науковою бібліотекою музею.

5. І останній (дещо незвичайний) факт. Працівники музею підгодовують голубів, які живуть на даху музею. Вони майже щодня за власні кошти купують зерно для птахів, яких жартома називають «коломийськими курами» або жителями музею.

Музей коломийської книги

Це наймолодший музей в Коломиї. Його відкрили 15 березня 2018 року у приміщенні музичного відділу Коломийського педагогічного коледжу. Зараз в приміщенні музею є музей української мови, світлиця для студентів, постійна на тематичні виставки студентських робіт. У зв`язку з цим  сформували «Освітньо-культурно-мистецький цетнр»

5 цікавих фактів про музей

1. Музей заснований на громадській ініціативі, зокрема директора коледжу Валерія Ковтуна. Дві працівниці, Ольга Гаврилюк і Ганна Григорашик,  працюють тут на волонтерських засадах.

2. Метою музею є збереження історичної пам`яті про події нашого краю і людей, які його творять.

3. У фондах музею налічується 1289 видань, всі вони подаровані музею мешканцями краю.

4. У музеї зберігаються два десятки старовинних видань 1865-1939 років.

5. За словами працівників, день, коли був освячений музей, дуже символічнй. Це свято Віри, Надії, Любові та Всеукраїнський день бібліотек.

За цікаві факти редакція Глузду щиро вдячна працівникам музею.

Наші партнери