ГЛУЗД

Травми, аварії та нещасні випадки часто призводять до втрати людьми крові. Трапляються випадки, коли кров є просто життєво необхідною.

Для привернення уваги громадськості до необхідності донорства 14 червня  встановлений Всесвітній день донора крові.

Ми побували в місцевій лабораторії і дізналась, чи долучаються до цієї благородної справи коломияни, з якою періодичністю здають кров, на яких умовах і чи взагалі це безпечно.

Від початку року в Коломиї зареєстровано 292 донори, але найбільша активність напередодні Дня донора крові. Працівниці пункту прийому крові під час розмови акцентують на тому, що нещасні випадки стаються впродовж року, кров потрібна завжди.

 

Особливо потребують рідкісних груп крові, вони моментами дуже дефіцитні. За словами фахівців, здоровій людині дозволяється здавати кров раз на два місяці, та стати донором  раз на пів року буде цілком достатньо. Ним може бути будь-яка здорова людина віком від 18 років. Для цього потрібно пройти відповідне медичне обстеження у медзакладі перед здачею крові. У донора немає бути протипоказань, визначених Міністерством охорони здоров’я України:

  • інфекційні та паразитні захворювання (СНІД, вірусні гепатити і тд.);
  • соматичні захворювання (хвороби органів дихання, травлення, захворювання шкіри тощо).

Перед процедурою донор обов’язково має заповнити спеціальну анкету. Тільки після цього розпочинається сама процедура.

Однією з перших, хто завітав у лабораторію для здачі крові, є Ірина Магас. Дівчина прийшла сюди о 8:00 ранку. Вона розповідає, що доноркою є не вперше, це 4-й або й 5-й раз – уже збилася з рахунку. Ділиться, що кожного разу відчуття різні, але завжди задоволена:

 

Ірина Магас: “Можливо, моїх 350 мл крові можуть врятувати комусь життя»

«Я донорка не тільки крові, нещодавно мене додали у базу донорів кісткового мозку. Це велика честь для мене. Таке рішення прийняла не спонтанно, а через певні обставини. Від думки, що ця база може врятувати хоча б одне життя, роздуми про страх чи біль зникають.
Мені зовсім не страшно, але думки приходять різні: чи легка рука цієї медсестри, які відчуття будуть… Але загалом було внутрішнє розуміння того, що ти робиш дуже хорошу справу. Можливо, моїх 350 мл крові можуть врятувати комусь життя».

Серед натовпу своєї черги чекає сім`я Аннюків. Тарас та Іванна розповіли, що прийшли  з хорошим настроєм, без жодних страхів та з твердою метою зробити добру справу.

«Ідею стати донором подав декілька років тому (за часів моєї вагітності) мій чоловік. Ми по радіо чули, що терміново потрібний донор одній породіллі. І він без вагань просто взяв і пішов. Я тоді була така вражена, що закохалась в нього ще раз.  Цього року одна коліжанка запропонувала мені прийти, я у свою чергу запропонувала Тарасу – і ось ми тут. Спеціально пішли дуже рано, щоб здати кров удвох. Розповідаємо про це рідним і знайомим. Моя мама також погодилась, діти поки спостерігають», – розповідає Іванна.

Багато людей не може наважитися стати донором через те, що бояться антисанітарії. Але ці страхи марні, бо всі розхідні матеріали – одноразові, вони зберігаються у спеціальних стерильних пакетах і дістаються в присутності донора. Тому хвилюватись не варто.

Кожен організм по-різному реагує на таку процедуру, але загалом ті, з ким ми спілкувалися, опісля не мали жодних скарг, навпаки – піднесений настрій.

Цього року у соцмережах МОЗ започаткував флешмоб із тегом #ЯДонор. Таким чином донорство популяризується, долучається ще більше людей, які рятують життя.

Ви теж можете стати донором. Для цього звертайтеся за адресою: м. Коломия, вул. Родини Крушельницьких, 28.

 

Журналістка: Адріана Ковальчук

Фото: Оксана Санагурська

Наші партнери