ГЛУЗД

Держава-терорист щодня нагадує, за що ми боремося, позбавляючи нас не тільки найбільшого нашого ресурсу — життів українців, а й атакуючи енергосистему, станції та комунальну цивільну інфраструктуру, необхідні для нормального повсякденного та цивілізованого життя українців.

Цими днями ворог намагається забрати у нас світло, пошкоджуючи критичну інфраструктуру. 20 жовтня в Україні запроваджують обмеження на споживання електроенергії. Що робити та як із цим впоратися — ГЛУЗD розповідає в інструкції. 

То що робити, коли вимкнуть світло

Насамперед треба бути до цього готовими.

Подбайте про свій побут без світла:

  • Поки маєте можливість, зарядіть павербанки, генератори, ліхтарики. Варто зібрати спеціальну “аварійну валізу”, де завжди мають бути батарейки, акумуляторні пристрої, радіо, яке може працювати без електрики, щоб у разі тривалої небезпеки та відсутності світла мати можливість отримувати інформацію.
  • Свічки та сірники — найвірніші друзі, коли немає світла, тож переконайтеся, що у вас їх достатньо. Також у пригоді стануть запальнички, а ще можна самотужки зробити окопні свічки. Виготовляють їх за допомогою порожніх консервних банок, гофрованого картону та розтопленого парафіну чи воску. Такі свічки не тільки довго горять, а ще й дають більше тепла, ніж звичайні. Знадобляться вам і різноманітні ліхтарі: налобні з різними режимами світла, батарейкові і, найкраще, — акумуляторні. 
  • Не забудьте про запаси питної води та їжі, яка може довго зберігатися без холодильника. Це можуть бути різноманітні снеки, консерви, крупи, свіжі овочі та фрукти, які довго не псуються, горіхи та насіння. Пам’ятайте, що під час стресу треба харчуватися добре, правильно і корисно.
  •  Подбайте про наявність готівки, адже у критичні моменти банкомати можуть не працювати, тому варто мати хоча б мінімальний запас, аби за потреби придбати те, що необхідне.
  • Не забудьте запастися потрібними  ліками, адже аптеки у цей час можуть не працювати.
  • У пригоді можуть стати навіть звичайний блокнот та ручка, варто переписати найважливіші номери, адже сподіватися тільки на свій смартфон не варто. 

Потурбуйтеся про тепло:

В осінні холодні дні також пам’ятайте про теплі речі, оскільки після відімкнення електроенергії вимкнеться і теплопостачання. Приготуйте собі та родині теплі светри, шкарпетки й покривала.

Якщо є піч, то з’ясуйте, чи маєте достатню кількість дров, утепліть вікна, особливо якщо вони дерев’яні. 

Сплануйте приготування їжі:

У багатьох із нас зараз є сучасні електричні плити, бо це зручно, але у критичних ситуаціях вони нам не допоможуть, а гарячого чаю хочеться, та й дитині суп розігріти потрібно. Що робити? У пригоді стануть портативні газові плити та звичайний туристичний газовий пальник. Та не використовуйте їх без попереднього огляду: перевірте справність пристрою, зокрема стан усіх клапанів та з’єднувальних труб. Усе має щільно прилягати, не пропускати запахів та газу.

Корисно мати портативний холодильник, автохолодильник чи хоча б термосумку. У них можна зберігати готову їжу, м’ясо та сири.

Альтернатива є?

Як показала практика, генератори не раз допомагали за тривалої відсутності світла. Вони можуть бути як на паливі, так і на сонячній енергії. Стають у пригоді для підзаряджання телефонів, ноутбуків та інших девайсів, для живлення електричних приладів. Якщо ви живете у багатоквартирному будинку, то варто разом із сусідами придбати резервні джерела електроенергії та зарядні чи електроакумуляційні станції. Це великі акумулятори, що можуть накопичувати енергію у будинку, а після вимкнення світла віддаватимуть її для живлення пристроїв. Щоправда, попри їхні переваги, ціна на такі портативні електростанції є високою. 

Якщо світло все ж зникло?

У такій ситуації не вдавайтеся до паніки та запасіться терпінням, адже це може бути як коротке, так і довготривале вимкнення.

Постарайтеся зібратися сім’єю в одній кімнаті, так ви збережете та примножите тепло. Організуйте сімейний вечір, а коли стемніє, запаліть кілька свічок.

Гарною ідеєю буде пограти в настільні ігри, як-от шахи чи шашки, “Монополія”, “Мафія” чи “Морський бій”. Також у теплому сімейному колі можна переглянути фотоальбоми та згадати старі часи. Ви можете розповідати історії чи навіть читати книжки або переповідати казки. Потурбуйтеся про почуття своїх близьких та про їхній емоційний стан.

Як мені скоротити витрати енергії?

Зараз ворог усіма силами атакує нас, а з наближенням холодів його спроби можуть стати частішими. Навіть, здавалося б, побутові дрібниці впливають на розвиток подій. Варто пам’ятати про заощадження енергії і не зловживати нею. 

Не використовуйте без нагальної необхідності електроприлади. Вимкніть бойлер, пральну машину, вимикайте світло у найактивніший час доби, а саме з 17:00 до 23:00, вимикайте комп’ютери, різноманітні зарядні пристрої, опалювальні прилади. Пам’ятайте, так ви рятуєте життя, адже цю електроенергію використовують лікарні, транспорт та комунальні служби.

Уряд закликає нас до ощадливого споживання енергії — і варто прислухатися!

Сьогодні ми потрібні своїй країні, тож потурбуймося про суспільство та про життя одне одного.

Журналістка: Софія Дмитрів

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери