ГЛУЗД

Проєкт “Мама для мами” раніше надавав супровід жінкам з малюками. Після широкомасштабного вторгнення, у травні, працівники створили чат підтримки для вагітних жінок. 

“Для мене жінки в чаті мають велику цінність!”

Внаслідок широкомасштабного вторгнення росії в Україну багато вагітних жінок опинилися в стані сильного стресу і розпачу. Вони потребували бути в безпечному колі, отримувати інформаційну й психологічну підтримку.

Координаторка проєкту “Мама для Мами” від “Проекту Кешер” Елла Сидоренко каже, що це єдиний проєкт в Україні, який безкоштовно надає регулярну психологічну та емоційну допомогу молодим матусям. 

“Цінність проєкту в тому, що ми допомагаємо молодим жінкам опанувати нову життєву роль — матусі. Рівень тривожності в молодих мам під час війни став значно вищим, тому більшим є ризик розвитку депресивних станів. Перебування за кордоном також підсилює хвилювання матусь, адже вони не знайомі з медичною системою іншої країни. Тому наш проєкт є важливим та актуальним”, — розповідає координаторка.

Консультантка проєкту, доула Діана Рибчик, каже, що матері під час війни найчастіше відчувають страх, розпач, відчуття безпорадностіі, тривоги за своє життя і життя дитини, не важливо, скільки малечі днів чи місяців.

“Мами в стані вагітності і після пологів дуже вразливі та незахищені. Їм інколи достатньо теплих слів, щоб заспокоїтися, а інколи потрібна виважена інформація, що розвіє їхні страхи стосовно перебігу вагітності, дій під час догляду чи годування малечі”, — пояснює Діана Рибчик.

“Для мене жінки в чаті мають велику цінність! У кожної з них приблизно ті самі питання і проблеми, але я ніколи не даю загальних відповідей, бо кожна жінка та її малюк унікальні і важливі! З багатьма матерями ми пройшли шлях від вагітності до моменту, коли дітям уже пів року. Цікавий випадок трапився, коли мама попросила мене стати хрещеною її дитини. Це велика честь і розуміння того, що жінкам дійсно важлива щира підтримка й прийняття”, — говорить консультантка.

Мама-менторка Надія Сокол у проєкті від 2018 року. Жінка дізналася про нього випадково. Їй дуже сподобалась концепція програми, адже згадала, як почувалася, коли народила, які тривоги й переживання мала і як їй тоді не вистачало людини, яка б могла підтримати, вислухати, поділитися своїм досвідом, не осуджуючи та не оцінюючи. 

“Якби в мене була така мама-менторка, як я, то перший рік свого материнства прожила б значно спокійніше. Я пішла на проєкт, щоб бути для когось підтримкою”, — ділиться мама-менторка.

Надія Сокол розповідає, що всі дівчата дуже різні. 

“Комусь більше потрібна була психологічна підтримка, комусь не вистачало звичайного спілкування, хтось хотів отримати корисну інформацію від досвідченої мами. Але всіх дівчат об’єднує одне — прагнення безумовного прийняття, відвертих розмов, бажання бути почутою”, — завершує мама-менторка Надія Сокол.

Як змінилася діяльність під час війни?

Молоді мами активно долучаються до заходів проєкту “Мама для мами”. Багато хто мусив покинути свої домівки і поїхати, тому потребує ще більшої підтримки.

“За час широкомасштабного вторгнення ми навадали різну благодійну допомогу матерям. У рамках проєкту наші волонтери завезли в Україну 30 тисяч менструальних чаш. Їх ми поширюємо серед жінок, які перебувають близько до лінії фронту, бо засоби особистої гігієни не всюди доступні. Чаша  —  це багаторазовий засіб, який за наявності води можуть використовувати і мами, і молоді дівчата”,  —  ділиться ​проєктна менеджерка ВГО «Всеукраїнська жіноча єврейська організація “Проект Кешер”» Еліна Кац.

Від початку вторгнення “Проект Кешер” надав 351 грошовий грант українським жінкам на загальну суму 108 605 доларів. Крім того, періодично надають підгузки, засоби гігієни, воду, суміші, дитячий одяг.

Координатори проєкту поділилися з нами декількома анонімними історіями жінок, яким вони допомогли:

“Через бойові дії в моєму регіоні мені з дітьми довелося покинути дім і залишити все. На момент евакуації молодшій дитині було 10 днів. Ми поїхали без грошей у нікуди. В дорозі були 4 доби… Це було пекло… Посеред ночі із сумками… Ворогові такого не побажаєш. Дякую волонтерам за те, що допомогли дістатися до Вінниці і поселили нас зі сім’єю. На цей момент, як то кажуть, сидимо на чужій шиї. У мене ще є двоє старших дітей. Я багатодітна мати в декреті. Доходів немає. І працювати поки що не можу…”.

“Я з Маріуполя. У мене четверо дітей. Молодшому сину на момент вторгнення було 2 тижні. Старшим дітям 13, 12 і 8 років. 17 березня ми залишились без квартири. Було декілька влучань у неї. 18 березня нам вдалося виїхати. Два тижні ми їздили по Україні, потім поїхали в Німеччину. Тепер живемо в людей в Україні, а чоловік воює”.

Еліна Кац каже, що комусь потрібна була евакуація з Луганщини, Донеччини. 

“Ми знаходили автобуси, допомагали організувати евакуацію. Коли звільнили Херсон, волонтери скеровували в місто гуманітарну допомогу. Намагаємось реагувати відповідно до звернень”, — говорить Еліна Кац.

Окрім “Проекту Кешер”, є й інший — Міжнародна організація “Project Kesher” для допомоги тим, хто вимушено переїхав у європейські країни. Волонтери знаходять учителів, які проводять для них онлайн-навчання англійською мовою.

Крім того, створено благодійний фонд “Жіночі перспективи”, через який волонтери намагаються допомогти жінкам “стати на ноги”. 

“Зараз у нас триває конкурс мінігрантів для започаткування і відновлення мінібізнесу жінок”,  —  каже Еліна Кац.

Інформаційна й психологічна підтримка

Всеукраїнська жіноча єврейська організація “Проект Кешер” функціонує в Україні, Ізраїлі та Америці від 1994 року, а проєкт “Мама для мами” існує вже понад 6 років. Напрями діяльності різні, але всі вони для допомоги жінкам.

У проєкті “Мама для мами” працює 15 волонтерок (мам-менторок) і, залежно від потреб, долучаються різні спеціалісти.

Проєкт “Мама для мами” розпочали в Дніпрі, а згодом він став доступним для всіх українських жінок.

У рамках проєкту відбуваються щомісячні зустрічі молодих мам разом з дітьми. Організатори запрошують психологів, дитячих лікарів, фахівців з раннього інтелектуального розвитку дитини, представників фешн-індустрії і косметологів.

За 2022 рік команда “Проекту Кешер” реалізувала понад 30 проєктів для жінок:

  • 7 програмних напрямів, зокрема “Мама для мами”;
  • інформаційна та соціальна підтримка для понад 500 вагітних українок у семи державах.

Еліна Кац займається питанням жіночого лідерства і захисту від гендерно орієнтованого насилля. 

«”Проект Кешер” — це жіноча організація, яка базується на принципах фемінізму, плюралізму та іудаїзму. Зараз вона не обмежується тільки єврейською громадою. Ми займаємось фандрейзингом, робимо проєкти і закликаємо допомогти”, — наголошує жінка.

До початку широкомасштабного вторгнення росії в Україну вони щомісяця надсилали малюкам маленькі привітальні подарунки. Коли почався ковід, проєкт став здебільшого онлайновим. Волонтери створили психологічні і консультаційні групи підтримки. Наприкінці лютого 2022 року запрацював телеграм-чат підтримки “Проект Кешер. Група вагітних жінок та молодих мам”, у якому більше ніж 300 молодих жінок.

“Зараз діє онлайн-йога для вагітних. Ми постійно організовуємо навчання для досвідчених мам, які готові на волонтерських засадах бути менторками. У нас різний бекграунд: є мами-менторки з психологічною, педагогічною чи іншою освітами. Менторка має бути корисною, від її слів,  підходу залежатиме стан матусі, яку ми закликаємо до проєкту”,  —  додає Еліна Кац.

Журналістка: Уляна Сторощук

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери