Згідно з даними ВООЗ, тютюнова епідемія щороку вбиває понад 1 мільйон у світі та близько 13 000 в Україні осіб, які не курять. Центр громадського здоров’я МОЗ України розповів, чому пасивне куріння становить ризик для здоров’я.

Зміни до законодавства
У грудні 2012 року набули чинності зміни до Закону № 2899–IV щодо розширення переліку місць, де заборонено вживати тютюнові вироби. Внаслідок цього курці значно менше вживали тютюн наступних років, а також зменшилася кількість випадків, коли на людей впливав вторинний тютюновий дим.
Безпечного куріння не існує, водночас багатьом людям доводиться дихати тютюновим димом та іншими аерозолями. Як тоді захистити себе від небезпечних сполук, які курці випускають у повітря?

Новий антитютюновий закон
16 грудня 2021 року Верховна Рада України ухвалила Закон № 1978–IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну”.
Серед основних змін:
- заборонено курити пристрої для нагрівання у місцях, де заборонено курити сигарети та електронні сигарети (зокрема в школах, лікарнях, закладах харчування, на робочих місцях);
- запроваджено медичні попередження на пачках електронних сигарет та рідин до них, на сигаретах медичне попередження збільшиться до 65 % розміру упаковки;
- заборонено продавати сигарети зі смаками та ароматами (фруктів, ягід чи солодощів), оскільки вони є своєрідним гачком і приманкою, щоб залучити дітей до куріння;
- заборонено рекламувати та стимулювати купувати тютюнові вироби, електронні сигарети і рідини до них, пристрої для нагрівання тютюну.
Від 11 липня українцям заборонено курити електронні сигарети та IQOS в громадських місцях. Тоді набули чинності зміни до статті 13 Закону України № 2899-IV щодо захисту населення від шкоди вторинного тютюнового диму.
Заборонено використовувати:
- пристрої для тютюнових виробів без їх згоряння;
- трав’яні вироби для куріння;
- предмети, пов’язані з їх вживанням;
- тютюнові вироби;
- кальяни;
- електронні сигарети.
Місця, у яких заборонено курити ці тютюнові та нікотинові вироби, перелічено в Законі. Крім того, заборонено облаштовувати кімнати для куріння в приміщеннях підприємств.

Відповідальність за порушення
За порушення передбачено штрафи:
- за продаж електронних сигарет і тютюновмісних виробів для електронного нагрівання неповнолітнім — 1020 грн, за повторне порушення — 10 200 грн;
- за куріння електронних сигарет у громадських місцях — 1000 грн, за повторне порушення — 10 000 грн;
- за куріння в кафе, барах і ресторанах — 3 000 грн, за повторне порушення — 15 000 грн.

Пояснення для суб’єктів господарювання
Суб’єкти господарювання повинні забезпечити дотримання законодавства, зокрема:
- проінформувати персонал про нові правила;
- розмістити графічний знак і текст “Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!”. Макет для друку можна завантажити тут;
- забрати всі попільнички та контейнери для тютюнових виробів із закладу / приміщення;
- переобладнати відведені місця для куріння, наприклад, на квітник чи спортивну зону (це не стосується аеропортів);
- забрати напис, яким дозволено споживати ТВЕНи в приміщенні закладу;
- інформувати відвідувачів про заборону курити тютюнові вироби, електронні сигарети та пристрої для нагрівання тютюну, а в разі порушення та відмови припинити — викликати поліцію.
Що робити, якщо вас обкурюють?
- Ввічливо звернутися до курця з проханням припинити порушення.
- Звернутися до адміністрації закладу або установи з вимогою припинити порушення.
- Звернутися до поліції за номером 102.
- Скласти скаргу до Держпродспоживслужби на заклад, адміністрація якого створює умови для куріння або в інший спосіб порушує норми бездимного законодавства.
- Розмістити наліпку про заборону курити. Макет для друку можна завантажити тут.
Варто пам’ятати, що норми бездимного законодавства спрямовані на захист здоров’я і некурців, і курців.
Журналістка: Уляна Сторощук
А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у: