ГЛУЗД

Для початку історичний екскурс. Австралія горить щороку — мільйони квадратних кілометрів лісостепу в посушливий період готові спалахнути від найменшої іскри. І, звісно, спалахують. До цього всі за останні декілька десятків тисяч років звикли хто як міг. Евкаліпти “обзавелися” товстою корою, що допомагає переживати типові пожежі, і запасними пагонами в коренях, які розпускаються після надмірної жари, коли основний стовбур дерева швидше за все згорів. Кенгуру можуть пересуватись на крейсерській швидкості 50-60 км/год на сотні кілометрів без зупинок. Хтось заривається в землю на метр глибини, хтось летить подалі. Ну, а хтось і вимер у процесі, не без того, звичайно. Проте час до часу щось у цьому злагодженому еволюційному механізмі йде не так і у всіх з’являється купа неочікуваних клопотів. Наприклад, цього року аномальна спека на основній території Австралії наклалася на пік у багаторічному циклі коливання температури Індійського океану та сильні вітри і в результаті пожежі в північній частині континенту розпочалися на пару місяців швидше, ніж звичайно.

Як наслідок, тут зараз зле. По-справжньому зле. По всій території Австралії сотні великих пожеж. Повністю вигоріло понад 4 мільйони гектарів або 40 тисяч квадратних кілометрів. Це десь як Івано-Франківська, Тернопільська і Львівська області разом узяті або більше, ніж уся Швейцарія. Наскільки більше, поки що складно сказати, точних даних ще немає, особливо щодо віддалених районів, та й гаснути пожежі наразі не збираються, тому цифра не остаточна. 25 осіб точно загинуло, ще шестеро пропали безвісти. У найгірші дні на початку грудня повітря в Сіднеї (найбільше місто Австралії — ред.) було настільки запиленим, що впродовж дня кожен житель вдихав еквівалент викурених 32-ох цигарок. Канберру (столиця Австралії) на Новий рік накрило такою хмарою диму, що в місті за один день повітря стало найгіршим на планеті. Через забрудненість повітря як мінімум одна людина загинула. Пошта Австралії на 2 січня скасувала всі рейси в столицю, щоб не піддавати надмірній небезпеці своїх працівників. У східній частині штату Вікторія, у якому ми живемо, перед самим Новим роком було евакуйовано кілька курортних містечок через небезпеку загорання. Одне евакуювати не встигли — вогонь перекрив дороги, людей забирали військовими кораблями.

Від Мельбурна, де ми живемо, до найближчих пожеж приблизно 300 кілометрів, але, наприклад, сьогодні висока вологість і дими спровокували густий туман із різким запахом пожежища по всьому місту. Важко дихати, купа народу по вулиці ходить у масках. Люди з астмою чи алергією, певно,  штурмують лікарні або сидять у скафандрах. Хоча, звісно, як порівняти з іншими районами Австралії, ми просто розслабляємось.

На фоні цієї, справді значної, катастрофи, звичайно, крутиться купа кіпішу та піару. Австралійці інтенсивно збирають гроші на допомогу вогнеборцям. Чимало народу йде добровольцями допомагати пожежникам. Дві загально австралійські мережі супермаркетів, що конкурують, — Колс та Вулворс — оголосили про безкоштовне забезпечення водою всіх залучених до гасіння пожеж. Компанія Телстра (найбільший місцевий телефонний й інтернет-провайдер) заявила, що покриє всі витрати на зв’язок. Якась порномодель  в інстаграмі надсилала своє фото кожному, хто пожертвує 10 доларів чи більше на допомогу в боротьбі зі стихією і покаже їй фото чеку. За її словами, встигла зібрати понад пів мільйона доларів, перш ніж акаунт заблокували. Місцевим політикам дісталось на горіхи за те, що під час цієї “веселухи” чкурнули хто на Гаваї, а хто у Європу — на відпочинок. Створюють якісь комітети з боротьби та купу іншого кіпішу, що зазвичай означає: “у верхах” ніхто не знає, що з усім цим робити. 

Звичайно, що зараз, коли всі на нервах і думають в основному адреналіном, а не головою, усі звинувачують усіх у причинах виникнення пожеж. Згідно з версією офіційних служб, ситуацію значно погіршують самі люди: оштрафовано вже понад сотню (!!!) осіб за навмисні (!!!) підпали. Зелені й антиглобалісти всіх мастей традиційно звинувачують уряд та промисловість загалом і глобальне потепління на додачу.

І відповідь на основне запитання “чому ніхто нічого не робить?” — та тому, що малореально. Площі — гігантські, під час засухи трава перетворюється на ідеальний горючий матеріал, евкаліпти виділяють ефірні олії, які ми так любимо вдихати в сауні, але які в спеку в евкаліптових лісах перетворюють повітря в горючу суміш, і на додачу гарячий вітер із пустелі, що рухається зі швидкістю 50-100 км/год. Заздалегідь переорати якусь смугу, щоб відсікти вогонь, неможливо: смуга має бути тисячі кілометрів завдовжки й хоча б сотні метрів завширшки, щоб затримати полум’я. Води за 100 кілометрів від океану в Австралії майже немає. Можна пробувати робити зустрічні підпали, але через сильні вітри (чи, може, з інших причин — емоції,емоції — достовірну інформацію знайти складно) вони виявились неефективними. 

Тому зараз зусилля сконцентровані на двох найважливіших завданнях — евакуація людей із небезпечних районів та боротьба з локальними пожежами, що безпосередньо загрожують населеним пунктам. 

Автор: Михайло Масик

Фото: мережа “Інтернет”

Отримувати сповіщення з новими матеріалами можна в нашому Telegram-каналі. Підписуйтеся і будьте в темі)

Наші партнери