ГЛУЗД

В Україні споживання спиртного — явище не рідкісне, і українці — одні з тих, хто найбільше страждає від алкоголізму у світі.

Фахівець з питань залежності Ігор Гох допоміг з’ясувати, як виникає залежність та чи можна її остаточно побороти. 

Пияцтво й алкоголізм

У пияцтві вживання алкоголю епізодичне: людина може пити кілька днів поспіль з перервою кілька днів, тижнів. Пияцтво передує алкоголізму.

Тривале вживання спиртного спричиняє алкоголізм. Для цього захворювання характерна фізична потреба у випивці, залежність від неї.

Як розвивається залежність

Щоденні посиденьки з друзями за пивом, келих вина під час вечері, 100 грамів для сміливості формують адиктивну поведінку. Людина не може впоратися з труднощами і в чарці шукає рятунок від стресу. Ми вживаємо його в різних станах: занепокоєння, страх, сум, радість. Але одна з основних причин — задоволення та заспокоєння. Алкоголь справді має седативний ефект, хоч і запускає низку небезпечних процесів для нашого тіла.

Нешкідливої дози для організму не існує. Повторюваність дій формує своєрідну звичку. Людина буде прагнути ще раз отримати ейфорію й випиватиме знову.

Усе відходить на інший план. Стан забуття та розслаблення стає пріоритетним. На ранній стадії залежність майже неможливо простежити, оскільки суттєвих змін немає, можна помітити хіба що бажання випивати.

Жінки найчастіше спиваються в зрілому віці. Здебільшого вони вдаються до вживання спиртного, коли їм стає самотньо. Якщо чоловікам потрібна компанія для випивання, то жінки п’ють наодинці.

Організм жінки потребує більше часу для розщеплення алкоголю, тому для нього це більший стрес, ніж для організму чоловіка. Алкоголізм у жінок важче піддається лікуванню. 

Як лікувати залежність

Усвідомлення настає не одразу. Людина розуміє, що залежна, коли переходить певну межу і помічає істотні зміни в собі чи оточенні, але цьому передує етап заперечень. 

“Дуже погано, що хворобу підтримують рідні, створюючи умови й ігноруючи проблему. До прикладу, чоловік приходить п’яний додому. Ні дружина, ні близькі не звертають уваги. Вони не пояснюють, що залежний порушує і їхні кордони й що така поведінка впливає й на них”,  —  пояснює Ігор.

До вирішення проблеми алкоголізму варто підходити комплексно. 

Ігор радить влаштовувати інтервенції: розмовляти про шкоду алкоголю, вплив на оточення, свої почуття та спільно продумувати план дій.

Підхід до кожного залежного індивідуальний, немає універсального правила для налагодження зв’язку. Проте потрібно пам’ятати, що першим кроком до лікування є бажання самого пацієнта: поки він не дозволить, жоден лікар не зможе йому допомогти.

Наступний етап — детоксикація. З організму мусить вийти алкоголь, щоб залежний перестав мислити через призму сп’яніння. Уже тоді необхідно працювати зі спеціалістами та ізолювати хворого від середовища, яке провокує.

Вибач, але я не хочу пити…

Часто відмови від випивки зумовлюють обговорення, людям стає важче зберігати спільний настрій у компанії. Фразами «ти мене не поважаєш», «давай за моє здоров’я», «від однієї нічого не буде» порушують особисті кордони.

“Часто люди від незнання порушують чужі кордони й пригнічують своїм авторитетом. Людині, яка перебуває на реабілітації, вкрай важко в таких ситуаціях, це може негативно вплинути на подальше лікування”.

Також читай про те, як люди стають залежними від наркотиків.

Журналістка: Ірина Блаженко

Дизайнерка: Яна Букреєва

А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери