ГЛУЗД

В Україні лише третина пацієнтів вчасно отримує донорську кров. Всеукраїнська платформа  “ДонорUA” повідомляє, що мінімальна кількість донорів, необхідна будь-якій країні, сягає 1% від населення. На початку широкомасштабного вторгнення люди масово здавали кров. Про теперішню ситуацію з донорством на Івано-Франківщині розповіла координаторка всеукраїнської платформи “ДонорUA” Людмила Лінник.

“Донорська кров необхідна постійно, але гострого дефіциту немає. Військові, які потрапляють до нас на лікування, зазвичай уже не потребують переливання крові, проте точковий дефіцит — регулярний. Наприклад, цього тижня станція повідомила, що критично потрібні всі групи крові з негативним резус-фактором. 

Ми комунікуємо з донорами так, щоб люди планували свої донації і регулярно проходили здавати кров”. 

Людмила каже, що донорська кров потрібна онкохворим, людям під час операцій, потерпілим в автокатастрофах та від побутових травм.  

Хто може стати донором?

Донорами крові можуть бути здорові люди віком від 18 років і вагою понад 50 кг, без хронічних хвороб, ті, які не приймають ліків постійно. Вони мають бути громадянами України або мати посвідку про постійне проживання.

“Кожного донора обов’язково обстежують, роблять аналізи на інфекції, які передаються через кров. Якщо лікар розуміє, що є протипоказання, людину не допустять до здачі крові. Тож якщо ви сумніваєтеся, чи можете бути донором, прийдіть на огляд — і вам усе скажуть”, — розповідає координаторка “ДонорUA”. 

Як підготуватися до здачі крові?

Дієти донора потрібно дотримуватися впродовж 48 годин до здачі крові. 

Не можна вживати:

  • алкоголь
  • смажене 
  • гостре 
  • солоне 
  • копчене 
  • яйця
  • молочні продукти 

Можна їсти відварені крупи, рибу, овочі, фрукти, варення, пити солодкий чай. Щоб не спричинити стресу для організму, важливо дотримуватися питного режиму. 

“Зранку перед здачею крові обов’язково потрібно поснідати з дотриманням дієти донора. У жодному разі не можна здавати кров натщесерце, бо можлива слабкість, запаморочення, втрата свідомості”, — додає Людмила Лінник.

На платформі “ДонорUA” покращили функціонал особистого кабінету донора. Тепер є можливість дізнатися, чи саме твоя група крові у дефіциті. 

Якщо хочеш стати донором, реєструйся тут.  

Перелік медичних закладів, де можна здати кров, тут

Також читай репортаж із центру донорства  — “Ціна крові”.

Журналістка: Юлія Варчук

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери