ГЛУЗД

Чи знали ви, що фізична активність допоможе побороти ці відчуття? Фітнес-тренерка Майя Орлик та психологиня Аліна Касілова розповіли ГЛУЗDу, як почати займатися спортом та що робити, коли виникає апатія до фізичних вправ. 

“Щодня жінка приходила на тренування, щоб вивільнити свої емоції й не зриватися вдома на рідних. Зі стресом через війну вона змогла впоратися завдяки фізичній активності. Одразу скажу, що це не дуже здорово, бо організм не встигає відновитися, йому потрібен відпочинок, а якщо щодня займатися спортом, через деякий час людина виснажиться і може не отримувати задоволення від тренувань”, — розповідає Майя.

Новачкам фітнес-тренерка рекомендує займатися спортом два рази на тиждень, людям, які раніше мали досвід тренувань, але закинули, починати можна з трьох разів.

“Тренування — це спосіб вивільнити негативні емоції”

Психологиня Аліна Касілова каже:

“Під час занять спортом виділяються гормони, що знижують стрес. Коли займаємося фізичною активністю, то контролюємо та відчуваємо своє тіло — це важливо для психологічного здоров’я. Спорт допомагає впоратися зі злістю, агресією і тривожністю. Тренування — це спосіб вивільнити негативні емоції. Через тривогу на фоні війни у когось, наприклад, може виникати тремтіння кінцівок, а завдяки спорту можемо вивільнити цю енергію з рук і ніг”.

За словами психологині, спорт дає змогу перемкнутися, адже ми сконцентровані на вправах і не думаємо ні про що інше, наш мозок відпочиває від постійного опрацювання інформації. 

Фізичні вправи допомагають виробляти дофамін вже через 30–40 хвилин після початку тренування, пише НВ. Саме тому після фізичної активності разом з приємною втомою в тілі відчувається прилив енергії та гарного настрою. Спорт допомагає впоратися з помірною депресією та тривожним станом. Тренування впливають і на мозок, і на тіло. Регулярна фізична активність збільшує обсяг певних відділів мозку. Це відбувається частково завдяки поліпшенню кровообігу, частково через збільшення нейротрофічних факторів і нейрогормонів, які підтримують передачу сигналів, зростання і зв’язок нейронів.

“Тепер люди часто жаліються на розлади харчової поведінки, адже через постійний стрес на фоні війни хтось почав заїдати або, навпаки, перестав їсти, і людина некомфортно почувається у своєму ж тілі, а завдяки спорту вона може вирішити це питання”, — каже психологиня. 

Також Аліна наголошує, що за кордоном спорт — це основна умова під час лікування депресії. Психотерапевти не беруть у терапію людину з депресією, яка не займається спортом. 

“Не всім підходить підіймати залізо в залі чи йогувати, кожна людина має знайти своє, щоб комфортно почуватися. Можете прогулятися, побігати, пострибати на скакалці, розтягуватися, піти на танці — потрібно вибрати свій стиль фізичної активності, щоб не силувати себе. Якщо не можеш змусити себе займатися, тоді треба знайти тренера — це буде певний стимул встати з ліжка”, —  розповідає психологиня Аліна Касілова.

Не обов’язково ходити в спортзал на тренування

“Людина сама має вибрати собі вправи, які їй до вподоби: це може бути кардіо, фітнес, силові, йога. Головне, щоб тренування приносили задоволення. В іншому разі може виникнути апатія до фізичної активності. Якщо ти не можеш змусити себе почати тренуватися — знайди тренера, він не дасть тобі розслабитися”, — каже Майя Орлик.

Також можна поставити собі мету, яка буде підштовхувати до занять спортом, або ж займатися в парі, так ви будете мотивувати одне одного. 

“Почати завжди важко, але після тренувань виникне відчуття задоволення, а потім і впевненості в собі”. 

Фітнес-тренерка каже: якщо не займатися спортом, до 30 років не буде відчутно дискомфорту, але до 40 воно відгукнеться. Можуть виникнути болі у спині, сутулість, сколіоз, лордоз. 

“Можна займатися вдома, але з тренером, основне — мати бажання і каремат. Ті, хто не хоче тренуватися, можуть прогулюватися кожного дня по годині, але не поспішаючи, спокійно, розміреними кроками. Слухати музику або взяти компаньйона і гуляти безперервно. Пробіжку не дуже рекомендую, адже для цього має бути спеціальне покриття та кросівки для бігу, щоб не травмувати коліна. Найкраще — це спортивна ходьба”, — ділиться Майя. 

Також фітнес-тренерка щодня проводить ранкову зарядку о 7:00.

“Після такої зарядки ти будеш більш енергійним, зарядженим, вона знизить рівень стресу. Після того як це стане своєю звичкою, зможеш і захочеш робити більше. Інколи нам не вистачає підтримки, мотивації, сил, настрою для ранкової зарядки, тому я вирішила бути другом, який підтримає вас у цьому”.

Щоб зареєструватися на зарядку “Magic Morning with Maya Orlan”, пишіть  на особисту сторінку.

Читай також “Як урегулювати харчування під час стресу?

Журналістка: Юля Варчук

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери