ГЛУЗД

“Чужу мову можна вивчити за шість років, а свою треба вчити все життя”, — казав Франсуа Вольтер.

У попередніх матеріалах ми публікували добірку безкоштовних курсів з української мови, розмовних клубів, писали про онлайн-словники, що допоможуть вдосконалити мовлення, а  цього разу зібрали сервіси, блоги, застосунки, щоб поліпшувати знання мови щохвилини.

Сайти

Офіційний сайт української мови містить правила, відеоуроки, блоги, підручники та багато іншого. 

Тренажер з правопису української мови поєднує теоретичні матеріали й практичні завдання, що містять додаткову пізнавальну інформацію.

Мова — ДНК нації пропонує вправи,  яскраві ілюстрації-роз’яснення з уже багатьом відомим Лепетуном.
Є-Мова містить курси з вивчення та популяризації української мови, курси культурно-просвітницького характеру та курси підвищення кваліфікації вчителів. На платформі можна пройти тест на визначення рівня української мови та замовити онлайнове навчання для себе чи колег. Команда проєкту організовує лекторії, акції, практикуми, літературно-мистецькі заходи.

Соцмережі

Інститут мовознавства імені O.O.Потебні НАН України поширює нові знання про мову, сприяючи духовному розвою суспільства, ділиться цікавими фактами із життя мови та тих, хто її досліджує.

Андрій Шимановський навчає української за допомогою невеликих відео в інстаграмі. 

Переходь на українську — проєкт, що розкриває історії людей, які перейшли на українську мову. 

Слова, що нас збагачують фейсбук-сторінка, де діляться мовними цікавинками, пояснюють значення слів та їх вживання, наводять відповідники росіянізмів.

Ютюб-канали

Експрес-урок української мови — експерт Олександр Авраменко в коротких відео  пояснює значення слів,  нюанси вживання тих чи інших виразів, збагачуючи наш словниковий запас.                              

Амбасадорка української Кулікова Ольга захищає право мови бути живою, сучасною та модною. Вона просто та зрозуміло пояснює літературу, показує, що боятися навчання не варто, а деякі правила реально корисні для життя. 

 Ідея Олександрівна цікаво та нестандартно розповідає про мову та літературу. Каже, що філологія — це не тільки зубріння правил чи викладання в школі, це стан душі, яким дуже хочеться поділитися з людьми.

Твоя Підпільна Гуманітарка — лекції, інтерв’ю та дискусії, що стосуються гуманітарних наук.

Телеграм-канали

Словниковий запас тут  регулярно публікують значення слів. 

Грамота.UA — канал про граматику та вживання слів.

М = Моя Мова — невеликі уроки з української мови. Також регулярно об 11 адміністраторка каналу проводить безкоштовні заняття з мови в ZOOM.

“Мова ДНК Нації” — телеграм-канал освітнього проєкту, мета якого допомогти вдосконалити знання з української мови.

Мобільні застосунки

Mova — містить основні правила правопису, допоможе виправити поширені помилки, дізнатися нові фразеологізми та синоніми. 

Р.І.Д. —  завдяки цьому застосунку можна збагатити свій словниковий запас колоритними словами та дізнатися етнокультурні особливості різних регіонів України. 

Слова зі слова — головоломка, що допоможе збільшити словниковий запас української мови.

ЗНО Акцентуй! — із цим застосунком легко запам’ятати наголоси. 

Вчимо і граємо. Українська мова — мобільний репетитор для самостійного вивчення лексики та фонетики початкового рівня. 

Просто Вчіть Українську — застосунок, що допомагає вивчити 1000+ важливих фраз українською.

Вивчайте українську мову — кишеньковий репетитор, що налічує 15 000  слів і речень, розбитих на 320+ корисних тем.

Фільми

Документальна стрічка “Соловей співає. Доки голос має” — це новаторське монументальне дослідження проблеми мовного питання в Україні.  

Що таке українська мова? — розповідь про те, що відбувалося з українською мовою від початку її існування та як вона сформувалася в ту, якою ми послуговуємося тепер, як, попри всі заборони, українська не те що не зникла, а поширилася далеко за межі Європи та постійно зростає у вжитку в Україні.

Дитячий серіал “Говоримо українською” — анімаційний проєкт для популяризації української мови серед дитячої аудиторії. До проєкту долучився мовознавець Олександр Авраменко та психологиня Світлана Ройз.  

Мультсеріал для малечі “Лепетуни” від освітнього проєкту “Мова — ДНК нації”.

У словники варто не тільки заглядати, але й читати їх. Добірку із словниками шукай тут.

Журналістка: Каміла Чернєцова

Дизайн: Ірина Блаженко

Наші партнери