ГЛУЗД

Президент РФ у розмові з лідером Франції Еммануелем Макроном назвав три умови припинення війни проти України. Це:

📌Визнання російського суверенітету над Кримом

📌Денацифікація та «демілітаризація» України

📌Нейтральний статус України

По пунктах.

Крим. Від 2014 року питання “Чий Крим?” зламало не одного російського “ліберала” і дешифрувало не одного латентного ватника в нашому суспільстві. 

То чий Крим?

Міжнародна спільнота вважає півострів окупованою територією, на якій не працюють жодні банки (але вже від сьогодні це не так відчутно для росіян, адже тепер проблеми з банківською системою стали повсюдними — * сарказм *), заборонено діяльність міжнародних компаній і польоти літаків. Повний список обмежень ви можете легко знайти в мережі. На всіх картах Крим позначають сірим кольором або ставлять примітку щодо його “особливого” становища. 

Для РФ принципово дотиснути спільноту щодо кримського питання, адже саме з нього все почалося: псевдореферендум, провальна “русская вєсна” та спроби відірвати від України території Слобожанщини, Донбасу, Причорномор’я та Бессарабії. У блакитних мріях диктатора це мало виглядати як суцільна смуга володінь Півдня та Сходу. Більшість аналітиків сходяться на тому, що задовольнити апетити Путіна, віддавши йому Крим, Донбас чи що він іще захоче,  —  неможливо. Він сам про це казав. Пригадайте відповідь на запитання “Гдє заканчіваютса граніци Рассіі?” —  “Нігдє!”. І події від 24 лютого 2022 року це довели. Крим мав бути символічною красивою особистою перемогою, натомість усе це вилилося в міжнародну ізоляцію і купу “неочікуваних” проблем. А ще Крим є необхідною складовою російського міфу про стійкість, боротьбу і силу духу. Хоча саме з поразки в Кримській війні 1853-1856 років почалися труднощі супермогутньої до того імперії.

Примітка: під суверенітетом історики та політологи розуміють право держави вільно розпоряджатися територіями та на власний розсуд здійснювати управління ними. Раніше носієм суверенітету вважали короля (імператора, князя, султана тощо), сьогодні ним є народ. Це для розуміння того, навіщо Путіну 2014-го був потрібен отой “референдум”. Не менш важливим пунктом є визнання міжнародної спільноти суверенітету тієї чи іншої держави.

Два “Де”

Сучасна Росія фактично є осколком імперії Романових. Навіть СРСР, попри свої амбіції світового панування, територіально був меншим і повернутися в кордони імперії намагався поступово. 

До речі, цікавий факт: у Совєтському Союзі дуже любили порівнювати всі свої досягнення з 1913 роком, останнім роком напередодні початку Великої війни, яку ця держава не змогла пережити. Так-от сучасна РФ за модель об’єднавчої ідеології обрала собі концепцію “Великої Перемоги” у “Великій Вітчизняній Війні”. Адже це єдине, що можна було сформулювати як спільність для інгушів і мордви, бурятів і калмиків, білорусів і (підставте будь-яку назву народу). Саме ця схема стала основою “православного комунізму” і боротьби зі “світовим фашизмом”. Щоб підкреслити цей статус російська пропаганда постійно оперувала й оперує “антифашистською” риторикою, потроху ставши готовою ілюстрацією мемної фрази про те, що “фашисти майбутнього називатимуть себе антифашистами” (приписують її Черчиллю, але наразі це не принципово, бо ми ж знаємо, хто найголосніше кричить “лови злодія”). Саме тому цілком закономірно серед вимог завалялися й половина від чотирьох “де” для розгромленого Третього Рейху (1945): 

  • демілітаризація — ліквідація всіх озброєнь, розпуск збройних сил.
  • декартелізація — можете вважати синонімом до деолігархізації — ліквідація великих корпорацій, що підтримували режим; 
  • денацифікація — подолання наслідків нацистського режиму, заборона нацизму як явища, всіх його символів тощо; 
  • демократизація — упровадження в суспільне й політичне життя демократичних інструментів та інституцій.

Нейтралітет — термін походить від латинського й означає “ні той, ні інший” (у нас ще кажуть “ні те ні се”). Узагалі вкрай рідкісне явище і в історичному, і в політичному сенсі. Часто люблять маніпулювати прикладом Швейцарії, нейтральний статус якої існує вже кілька століть, але це варіант, що абсолютно неприйнятний для України, бо за розмірами ми відрізняємося кардинально і розташовані “на межі світів”, що є і нашою конкурентною перевагою, і нашим постійним ризиком. Треба хіба озброїти все населення (що не так уже й погано, але також потрібно враховувати масштаби). 

    І останній аргумент: ми вже були нейтральними. Віддали ядерну зброю, закріпили позаблоковість у Конституції. І що нам це дало?

Висновки робіть самостійно і зрозумієте, чому вимоги є безглуздими.

Автор: Володимир Половський
Дизайнерка: Ірина Блаженко

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:
🔸телеграмі 
🔸 вайбері
🔸 вацапі
🔸 фейсбуці
🔸 інстаграмі
🔸 твіттері

Наші партнери