ГЛУЗД

“У кожного своя Америка. Особливо в тих, хто там ніколи не був”, — Вахтанг Кіпіані.

Якщо описати книгу одним реченням, то це було б щось на кшталт: Америка виявилась не такою вже ідеальною. Напевно, у кожного є якісь уявлення про цю країну, які або підтвердить або спростує книжка репортажів Остапа Яриша “This is Америка”.

Американська (не)мрія

Журналісту Остапу Яришу трапилася нагода перебратися в Штати та працювати там за професією в українському виданні. Від 2019 до 2021 він писав книгу, яка нещодавно вийшла друком у видавництві “Човен”. 

Якщо очікуєш дізнатися більше про туристичні принади, то “This is Америка” — не те, що тобі треба. Тут побачиш Америку на мікрорівнях: нестандартні історії, люди, локації. 

У книзі йдеться про чимало соціальних проблем, що спіткали американців упродовж багатьох років, зокрема й ті, що виникли 2019–2021 років: локдаун, проблеми із житлом, расове питання та жорстокість поліції, нелегальна міграція, незаконне володіння зброєю… Якщо ви коли-небудь чули трек “This is America”, то знайте: книгу названо не просто так.

Світ облетіло відео з напівпритомним Джорджем Флойдом, який говорив, що не може дихати, а поліцейський продовжував тиснути коліном йому на горло. Расизм в Америці — доволі гостра проблема, як і жорстокість з боку поліцейських. Цей випадок спровокував обурення не тільки темношкірих американців, а й усього світу. Слова “Black Lives Matter” стали гаслом нової хвилі революції та зазвучали як заклик реформувати поліцію. Автор у книжці розповідає й про інші випадки зловживання силою з боку правоохоронців і розвиває проблему расової дискримінації історією про темношкірого музиканта Деріла Дейвіса, у якого незвичне хобі — дружити з ку-клукс-кланівцями. 

В мешканців Америки мрії різні: хтось хоче знайти роботу, хтось подолати расову дискримінацію чи зробити Трампа знову президентом, а чиясь мрія стала реальністю. 

81-річний італієць Дієго д’Амброзіо — поважний майстер у Вашингтоні, який стриг відомих персон, а з політиками в нього складався теплий діалог під час стрижки. І коли його запитують, про що ті говорять, відповідь завжди однакова — про жінок. Історію його перукарні ви також знайдете у “This is Америка”.

Чому так багато Трампа?

Навіть якщо не маєш уявлення про владу в США, після прочитання книжки знатимеш про вибори, демократів та республіканців й те, що найпопулярніший спорт у Вашингтоні — політика. Вона є своєрідним хребтом і пронизує всі історії: плантація марихуани, проблема із житлом, расове питання, навіть у розповіді про невеличку перукарню Дієго знайшлося місце для політиків. Так чи інакше, вона стала важливим компонентом у розумінні життя в Америці. 

Як писав автор у “Outro”, йому надзвичайно пощастило стати свідком історичних подій та найзапекліших за останні роки виборів у США. Виборчі перегони видалася направду доволі напруженими, навіть агресивними, через заклик 45-го президента чинити опір “несправедливим” виборам.

Зрештою, хоч це й книжка репортажів, Остап, можливо, без авторського задуму, наводить звичні сюжетні сутички між антагоністами та протагоністами: республіканці / демократи, Black Lives Matter / Ку-клукс-кланівці, поліція / цивільні, система / люди. Хто є хто для тебе в цій історії, вирішуєш лише ти…

Читай також Комуністи не жартують і Мілан Кундера пояснить чому та Мистецтво маскування: ким насправді був Павло Тичина?

Наші партнери