Історію можна вивчати по-різному. Хоча її не конче вивчати, і тоді актуальними стають меми з граблями. А ви як собі думали: історія – то така прикра панянка, яка або вчить, або провчає, вирішувати вам.
Так-от, тепер одним з дієвих інструментів вивчення історії є ютуб. Тому сьогодні розкажу про канали з «твоєї труби», які сам переглядаю, використовую в роботі і вам рекомендую. Важливо: тут будуть лише українські ресурси, адже саме цей сегмент ми маємо розвивати й популяризувати, а все інше однаково нас не мине через тренди, таргети і просто засилля чужомовного контенту в мережі. У жодному разі не треба розглядати це як якийсь топ чи рейтинг, просто добірка.
Історія без міфів — канал, який про себе пише так: «Світова історія та історія України без прикрас та фальсифікацій». Особливість цього ресурсу в тому, що авторами є професори, професійні історики, переважно з КНУ. Відео присвячені й всесвітній історії, й історії України. Відео каналу мають два формати: «10 запитань» з обраної теми запрошеному вузькому спеціалісту і викладач КНУ Владлен Мараєв докладно розкриває певну тему. Публікації тут з’являються регулярно, мінімум одне відео на тиждень, іноді більше, часто присвячене актуальним подіям. Учені в кадрі виглядають органічно, інформацію подають цікаво, супроводжують її фото-, відеоматеріалами та іншою візуалкою.
Імені Т. Г. Шевченка — канал, де «ви знайдете цікаві відео на тему історії України. Ведучими є брати Капранови — українські письменники, видавці, публіцисти, громадські діячі. Канал по-своєму унікальний, адже кількість підписників сягнула трьох сотень тисяч (на момент написання статті), а кількість відео вже потребує сортування за темами. Окрім того, за підтримки Українського культурного фонду брати створили повнометражний документальний фільм. Канал стартував з надзвичайно цікавого відео «Історія України за 10 хвилин». Основна цінність цього ролика у якісно промальованих картах усіх періодів історії нашої країни. Думаю, це варто видати окремим атласом, унікальний продукт. Ще канал вражає слухачів своїми висновками: те, що історики обережно припускають, наші письменники сміливо стверджують. Ну і правильно, мають право, а інакше нам інформаційної війни й не виграти — саме на контрпропагандистській діяльності й акцентують увагу автори каналу в кожному щотижневому випуску.
PIVDEŃ ARTBOOK — молодий канал, в описі якого зазначено лише, що творять його в Україні. Його автори з Одеси. Цей ресурс унікальний, оскільки тут розповідають про минуле цього міста, подають інформацію у вигляді якісно зробленої анімації. Мультфільм про історію міста добре озвучений і промальований, одразу тішить око українця і жорстко «бомбить вату», судячи з коментарів, якими закидують кожен випуск. А горіти ваті там є від чого: «Українська революція на півдні України», історія міста від русько-литовських часів, а не від Єкатєріни Вєлікай тощо.
HistOk Популярно про історію — так нам розповідають про науку Кліо автори «Всеукраїнської школи онлайн» Ольга Дудар і Мирон Гордійчук. Не зв’язані жодними формальностями й умовностями, хіба що рекомендованим хронометражем, вони цікаво і доступно розповідають, зачіпаючи важливі та потрібні теми, виходячи далеко за рамки шкільної програми, пропонуючи не довіряти лише підручникам, а шукати альтернативні думки. Хороший, якісний контент, який можна використати для навчання учнів чи студентів або для заповнення власних прогалин у знанні історії.
LOCAL HISTORY (Локальна історія) — окремий розділ історичної науки, що розповідає про минувшину краю чи регіону. У нас широко вживають поняття «краєзнавство» для означення подібної дисципліни. А ще це назва однойменного історичного журналу, родом зі Львова, і каналу, що містить десятки відеозаписів старожилів, які розповідають про випадки зі свого життя, співають рідкісних пісень тощо. Загалом я б назвав канал радше Oral History (Усна історія), але авторам видніше, то йой, най буде. Також там є серйозні аналітичні випуски: «Як відірватися від «русского мира», «Чий Крим», «Про бізнес-історію та урбанізацію» тощо.
Журбислав — канал, що демонструє: якщо цікава особистість береться до справи, то й контент буде цікавим. Авторський проєкт Ярослава Переходька — історика, вчителя-експериментатора, головного мемотворця серед істориків. Відео іронічні — а як інакше аналізувати тезу Путіна: «Пабєділі пєчєнігав і ету заразу пабєдім» (про пандемію) — і є своєрідною «швидкою історичною допомогою» на актуальні суспільні запити. Адже ви, напевне, неодноразово опинялися в ситуації, коли терміново потрібно про щось спитати знайомого історика? Ну, то ось, маєте. Також «швидка допомога» їде до тих, хто читає низькосортну псевдонаукову літературу — Ярослав аргументовано пояснює, чому так робити не варто. Поряд з іронією є й аналітичні розвідки, наприклад, про «Слово о полку Ігоревім», де наведено та пояснено всі думки дослідників щодо цього твору. “Не журіться, що чогось не знаєте, розбійники”, — так звертається до підписників і глядачів автор.
Kozak Media — канал, який обрав дуже вузьку реконструкторську нішу і взявся її популяризувати «через призму конкретних речей, яких можна торкнутися, які можна потримати в руках. Ми досліджуємо та відтворюємо озброєння, одяг, спорядження, побутові речі, вивчаємо соціальну психологію, звичаї, вірування та розваги населення України XVII століття». Хочеш побачити, як виглядали козаки БЕЗ ШАРОВАР і голого торсу в період малого льодовикового періоду? Дивися на каналі.
WiseCow — це лекції про культуру, але як можна обійтися без історичного контексту? Тому в цьому відеолекторії є окремий список відео «Історія». Найкраще тут розкрито період революції 1017-1921 років, окремий курс присвячено історії Західної України та подіям 1917-го тощо. Тут є матеріали, що знадобляться не лише історику: мистецтво, література, кіно та соціум, урбаністика і журналістика. Знайшли в переліку своє?
Legio Historica — ще один «шевченківський» проєкт, що переконує: «Ми поєднуємо фаховість з крутими форматами, які дозволять вам дізнаватись про минуле із захопленням, а не долаючи бажання заснути. Наша команда переконана: історію можна знайти всюди — вона в під’їздах, світлинах з відпустки, улюблених рецептах, на подвір’ях будинків, у парках, у бабусиному селі. Про це йтиметься в наших репортажах, спецпроєктах, коментарях щодо найактуальніших баталій минулого. Історія — не тільки війни, уряди та президенти».
У своєму описі команда забула вказати, що розповідають багато цікавого з історії футболу в Україні, за що заслуговує на +1 до карми. Автори (аспіранти, викладачі та студенти) мають однойменний телеграм-канал, у своїй альма-матер організовують цікаві історичні івенти, а свої лекторії запрошують переглянути у відеоформаті.
Книга-мандрівка. Україна — один з наймасштабніших анімаційних проєктів, який свій П’ЯТИЙ (відчуйте смак цієї цифри!) сезон зробив повністю історичним. Це історія Руси-України у вигляді повноцінного мультсеріалу. Вашим дітям тепер точно не буде скучно досліджувати минуле нашої країни. Але й попередні сезони книги-мандрівки містять багато історичного контенту, просто він там розбавлений описами природи, мистецтва та людей різних епох.
Чому книга? «Бо серіал створили на основі бестселера «Книга-мандрівка. Україна» від креативної агенції Green Penguin Media, а віднині персонажі, історії та відкриття ожили в українському YouTube!». Я не знаю, чи знайдете ви книгу в продажі, але переглянути можете просто зараз. Увімкніть «Книгу-мандрівку» вашій дитині замість чергових російських маш, мєдмєдів чи фіксіків, їй / йому, безперечно, має сподобатись.
Також відео на історичну тематику ви можете знайти на каналах «Клятого раціоналіста», про історію української музики — на «Bezodnya Music», історію сучасної російсько-української війни та аналітику сучасності — на кількох каналах під загальною назвою «OmTV UA» (спершу проєкт був лише російськомовним, оскільки працював на протидію ворожій пропаганді, але зараз уже має й українськомовний канал про історію, політику, новини, гостру аналітику.
Не менш гострими є теми, які порушує «Твоя підпільна гуманітарка». Але, побачивши відео про походження матюків, не дайте себе обманути (хайп ніхто не скасовував), бо решта відео розкривають теми і серйозніші: український бестіарій, дослідження мови та біблієзнавства тощо. У матеріалах настільки глибоко занурюються в історію, що «Гуманітарку» дописувачі у своїх коментарях давно вже закликають зайняти й історичну нішу. Очікуємо, а наразі досліджуємо, наприклад, історію української чи білоруської мов.
Ось такий перелік каналів, що містяться в розділі «підписки» на ютуб-акаунті Володимира Половського. Майже всі автори мають свої сторінки на Patreon, де їх можна підтримати фінансово, дехто в описах до відео вказує номер банківської картки.
Робота над якісним контентом для ютубу — не просто увімкнути телефон і щось записати, адже користувач зразка 2020 року доволі розбещений: хоче хорошого звуку, доброї картинки, акуратного монтажу. А все це — час та хороше обладнання. Тому, як маєте змогу — донатьте, якщо не вважаєте за можливе випити на дві-три кави менше, то підписуйтесь, ставте вподобайки й дивіться якісний український контент.
Автор: Володимир Половський
Дизайнерка: Яна Букреєва
Отримуй першим добірку новин Коломиї — підписуйся на телеграм-канал Глузду.