ГЛУЗД

Давні елліни (так себе називали греки в давнину) «подарували» нам купу термінів, які ми вживаємо майже повсякчас і значення яких розуміємо, по суті, інтуїтивно. Демократія, монархія, олігарх та багато інших слів міцно усілися в нашому лексиконі. Проте є і не такі модні, наприклад,  Ойкумена. Так вони називали заселену людьми поверхню нашої планети.

Чому люди змінювали своє місце проживання?

Розселення людей в давнину мало свої закономірності….

Перша — це рух уздовж річок. Він логічний, бо тут можна і полювати, і рибалити, і влаштувати водопій, і заблукати вкрай складно. Річки були і кордонами, і дорогами, і центрами перших землеробських цивілізацій (але про це згодом).

Другою закономірністю є прив’язаність людини до міграцій тварин. А вони мігрують і сезонно, і просто втікаючи від набридливих двоногих сусідів. Аж ніяк не одразу травоїдна людиноподібна істота стала ворогом для фауни. Проте всесвітнє зледеніння змусило відкласти вегетаріанство на кілька тисячоліть і зробило нас запеклими м’ясоїдами.

Власне Льодовиковий період і є третім чинником розселення людини. Адже льодовик скоротив життєвий простір (до прикладу, в Україні він доходив до сучасного м. Дніпро, далеченько від Арктики, правда?), змінив різноманіття тваринного й рослинного світів, суттєво зменшив глибину морів та океанів, чим уможливив заселення теренів, раніше нецікавих або недоступних людині.

Що «тісніше» ставало на планеті, то більше причин для руху з’являлося в людства, однак усе ще важливим залишався вплив природи: кліматичних змін, природних умов тощо. Боротьба за нові пасовиська для худоби чи пошук нових територій для полів призвела до війн. Згодом виникає ще й торговельна конкуренція, перенаселення міст та інші антропогенні чинники.

Негостинне море та нові хвилі переселень

Грецьке суспільство  —  одна з моделей розуміння переселенських рухів у давнину. Теплий клімат Еллади сприяв вирощуванню винограду, оливок, випасанню дрібної рогатої худоби, кіз та овець, проте згодом потреба в продовольстві для населення та ринків збуту зумовила початок Великої грецької колонізації, як називають її історики. 

Щоби ви зрозуміли, наскільки неохоче давні елліни запливали, наприклад, до Чорного моря, скажу назву, яку вони йому дали: Понт Аксинський  —   Негостинне море. Пригадуєте мандри аргонавтів? Цілим подвигом було проплисти крізь Чорне море! А «засніжену далеку країну» заселяли жорстокі кочівники-кіммерійці, від яких ліпше триматися якомога далі.

Але початок греко-перських воєн ситуацію змінив до навпаки: перебування на батьківщині стало загрозою для життя і здоров’я. Затяжний конфлікт спричинив кілька хвиль переселень. 

Крім того, усередині грецьких міст-держав традиційно гострою була політична боротьба. Причин для протистояння вистачало. Здатися на милість персів / македонян чи воювати доостанку? Керувати державою мають усі громадяни чи один тиран, але хороший? Яблуко потрібно віддати Афіні чи Афродіті? 

Усе просто: програв вибори —  на вихід з міста, занадто гострий у критиці влади — тобі не місце в полісі, нема причин для виселення  — визначаємо за жеребом, кому необхідно шукати кращої долі за морем.

Як греки Україну досліджували

Загалом, на думку істориків, переселенський рух упродовж VIII–V століть до нашої ери охопив орієнтовно два мільйони греків.  Одним з основних напрямків був чорноморський, а найбільше колоністів нам забезпечило місто Мілет.

І поступово Чорне море стало вже Гостинним, а греки його «обсіли, як жаби калюжу», заснувавши міста Тіра, Пантикапей, Ольвія, Танаїс, Борисфеніда, Херсонес тощо. Цікавий факт: усі вони були демократичними республіками, тобто владу там обирали всенародним голосуванням, за винятком Боспорського царства — держави на обох берегах Керченської протоки.

Цікавий факт № 2: коли ми кажемо «всенародним голосуванням», то маємо на увазі, що право вирішувати долю держави мали лише дорослі вільні чоловіки. Вони мали бути власниками землі, воювати, захищаючи поліс.

Міста-колонії, які заснували переселенці з Греції, поступово варваризувалися —  тут поселялися скіфи, алани, роксолани і таври. Греки переймали місцеві моду, говірки та звичаї, з’являлися змішані шлюби. Однією з головних відмінностей «наших» греків від «грецьких», були, наприклад, штани. У самій Елладі не дуже шанували сей елемент гардероба, а тут він прижився.

Природний розвиток античних міст Причорномор’я перервав інший переселенський рух  —  Велике переселення народів.

Далі буде…

Автор: Володимир Половський
Дизайнерка: Яна Букреєва

Отримуй першим добірку новин Коломиї — підписуйся на телеграм-канал Глузду.

Наші партнери