ГЛУЗД
  • У сенсі ти в гімназії? У вас же канікули.

На це запитання я маю вже готовий шаблон відповіді:

  • Канікули для дітей)

І справді, учителі в канікулярний період мають чим зайнятися. Класні наставники возять кудись дітей, усі вчителі заповнюють 100500 документів, шкільний журнал серед яких є головним і найважливішим: це фінансовий документ строгої звітності (зберігають в архіві). До речі, я на власні очі бачив журнал гімназії ще початку ХХ століття. Дійсно, довго зберігають))

Є бородатий учительський анекдот: 

  • Три причини, за які я люблю свою професію: червень, липень, серпень.

Оскільки я не можу «розписуватися» за всіх педагогів, то говоритиму лише з власного досвіду, за що саме я люблю свою професію влітку. 

Отже, вчительське літо (рівень стандарт, докарантинний): 

  • ЗНО — як черговий, інструктор або старший інструктор забезпечую рівність доступу абітурієнтів до вищої освіти (звучить як непогана місія, правда ж?)
  • Табори:
    • Пластові — кожен український скаут-пластун має продемонструвати свої набуті впродовж року навички в польових умовах. Це так звані «курінні табори» (курінь — спільнота юнаків в організації). Ще вони бувають спеціалізованими та тематичними (наприклад, табір історичної стилізації «Світанкові Віхи», де можна зануритися в минулу епоху або конкретну тему) або краєвими — загальноукраїнськими пластовими двіжухами. До речі, пластуном я став через своїх учнів, які молодого спеціаліста-вчителя запросили поїхати з ними на табір, а там якось потихеньку «підсів»;
    • Військово-патріотичні — міська та обласна програма «Чорний ліс», Всеукраїнська військово-патріотична гра «Сокіл/Джура» та інші, де юнаки й молодь бавляться і змагаються, а віднедавна ще й звітують про річну виховну діяльність у своїх осередках-куренях. Тобто «Джура» також у своєму розвитку від прикладного характеру змагань поступово виходить на рівень виховної системи. І тут активно долучають учителів, здебільшого з предмета «Захист України», але й мене туди ненароком занесло;
    • Освітні — з найбільших, де кілька років поспіль працював — це «Джерела порозуміння» (історична назва — «Джерела толерантності»), які організовує вже два десятки років Конгрес національних громад України. Тут є своя унікальна програма та особлива виховна система, яка захоплює учасників, заглиблює в тему. Кожен майстер-клас, кожна зустріч учасників  —  це прокачка конкретних скілів. Зазвичай ще й в ігровій формі. 

До успішних освітніх проєктів можна віднести й Карпатську літню дебатну школу, яку вже понад десятиліття організовує Федерація дебатів України. Особливість КЛДШ, як ви, мабуть, здогадалися з назви, в тому, що там грають дебати: учаться теорії та багато практикують. Дебати мають безліч форматів, але найпоширенішими є британські парламентські. 

Кожен табір триває від десяти днів до двох тижнів, тому методом легких арифметичних розрахунків можна зрозуміти, що відпустка вже майже завершується, а відпочити якось ніби й не вийшло. Адже від роботи з дітьми у класі «відпочиваєш», працюючи з дітьми (неочікувано, правда?) десь за межами класів. Це вкрай складна схема, яку я для себе не можу пояснити, а отже, і навряд чи зможу розповісти її вам.

Увага, один абзац ностальгії: еееееех, були ж часи…… 2020-й, навіщо ти так……. Хочу на табір, хочу падати в ліжко чи спальник далеко за північ, прокидатися о шостій ранку і вганятися впродовж дня, як дикий…. Але щось пішло цьогоріч не так…

  • У серпні розпочинаються вчительські конференції та наради, підготовка до нового навчального року загалом. Якщо десь до 2013-2014 років доводилося вислуховувати про справді «епохальні» зрушення: зміну кольору ручок, якими потрібно заповнювати офіційні документи, нові принципи позначень та записів у тих самих документах, то десь років шість тому все стало відверто «нудно». Ну, подумаєш запустили Нову українську школу, ну і що з того, що новий Держстандарт ухвалили й Закон «Про освіту» (увага, останню тезу треба читати з іронічною інтонацією!). 

Окей, а що там учительське літо (рівень червоно-помаранчевий, пандемічний)?

Банально й нудно:

  • Фокус-групи
  • Вебінари
  • Курси 
  • Робочі групи
  • Тренінги
  • Конкурси
  • Школи 
  • Експертні групи
  • Суддівство 
  • Онлайн-наради
  • Інше

Конкретніше називати просто немає сенсу, бо то десятки позицій. 

Також улітку багато учителів читають і пишуть. Читати фахову (історичну) літературу вже майже перестав, хіба дочекаюся чогось абсолютно нового й небаченого досі. Серед моїх колег є ті, хто написав власні довідники, підручники, розробив робочі зошити, є авторами фахових статей на актуальні теми. 

А як учителі відпочивають?

Увага, інсайд: учителі також люди! Не супергерої з необмеженим ресурсом суперсил, тому відпочивають, як і всі люди: на морях чи на городі, на пікніку чи в поході, у горах чи в міському парку. 

А, ну ще ж учителі активні в соцмережах. Тому цей текст, ви, найімовірніше, прочитаєте ще й у моєму фейсбуці чи на телеграм-каналі. Або не прочитаєте. Бо кому ця тема цікава, правда ж? Чи цікава? Якщо таки другий варіант обираєте, то кажіть, про що з переліку вам було б цікаво дізнатися докладно?

Автор: Володимир Половський

Дизайнерка: Яна Букреєва

А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери