ГЛУЗД

Стаття присвячена  відкриттю скелелазного стенду в Коломиї, яке відбулося 18 жовтня.

Відкриття скеледрому стало подією року для коломиян, які живуть з особливою любов’ю до гір. Фанатів гірських видів спорту у нас достатньо, проте ідея створити спеціальні спортивні споруди не знаходила підтримки у владних структурах та приватному секторі, та від цього не змінилися потреби, нам все ще потрібне відповідне приміщення (спортзал, підвал), яке можна було б задіяти для скелелазіння. Вирує хибна думка, що для цього необхідне дуже високе приміщення, насправді достатньо і 3 м висоти, щоб повправлятися як фізично, так і технічно.

Історія. Першим, відомим мені, ініціатором створення скелелазної стінки був Роман Абрам’юк, який свого часу (2006 рік), працюючи на станції юних туристів (СЮТур), разом із працівниками цього закладу спорудив у маленькій кімнаті (10 кв.м)  скелелазну стінку, кошти для якої збирав “всім світом”.

 Стінка, незважаючи на погоду, продовж 12 років дала змогу тренуватися сотням дітей та виховала цілий ряд послідовників цього спорту. Важко недооцінити ролі та впливу СЮТур, яка у своїх стінах формує досвідчених туристів та мандрівників, даючи знання, що неодмінно стануть у пригоді. Загроза закриття, брак фінансування, сподіваємося, позаду.

Ті діти, які на початку 2000-х тіснились в маленькій кімнаті, сьогодні повернулися із навчань та, живучи у Коломиї, продовжують любити гори та лазити скелями, тому і виникло питання: «Чому ситуація не змінюється…?».

Протягом останніх років скелелазіння  динамічно почало розвиватися у світі, Європі та навіть в Україні. Свою прихильність скелелазіння завоювало серед дітей та молоді – це і стало поштовхом до спорудження великої кількості спортивних залів (арен) та скеледромів. Численні змагання, чемпіонати, кубки проводяться по всьому світу.

На Олімпіаді у Токіо у 2020 році скелелазіння буде представлено вперше у трьох дисциплінах: болдерінг, складність, швидкість. Мабуть, це і стало останньою краплею у сумнівах почати змінювати ситуацію і у нас. Мої друзі та я паралельно виношували ідею і шляхи створення скеледрому. На початку 2017 року задля того, щоб об’єднати зусилля небайдужих та залучитися підтримкою влади, почали створення громадської організації, яка б займалася розвитком та популяризацією гірських видів спорту в нашому регіоні. Думаю, не потрібно підкреслювати важливість розвитку туристичної інфраструктури для Коломиї та спорту загалом. Наслідком об’єднання стало створення в червні 2017 року громадської організації ”Спортивно-гірський клуб ”Білий Камінь””, яка одразу розпочала  активні пошуки можливостей спорудження скеледрому, залучення коштів та відповідного приміщення для цього. Ми звертались до влади, благодійних фондів, приватних осіб, але, не маючи належного розуміння та підтримки, вирішили самостійно працювати в двох напрямках. Перший – це створення скеледрому на базі спортзалу Княждвірської школи.

Другий – можливість реалізації проекту в рамках Громадського бюджету Коломиї в 2017-2022 роках.

Громадський бюджет на 2018 рік. Багато хорошого є у законі про місцеве самоврядування, найголовніше для нас – можливість громади самостійно вирішувати, в які напрямки використовувати бюджетні кошти. Скориставшись такою можливістю, члени нашої організації подали та зареєстрували аж два проекти на влаштування скелелазного стенду: в приміщенні та на вулиці. Через бюрократію та зміни до положення про Громадський бюджет на 2018 рік, депутати міськради обмежили можливість виконання скелелазного стенду в приміщенні. Відмітимо, що у попередньому Громадському бюджеті на 2017 рік така можливість була. Чим мотивоване таке рішення – залишається загадкою!

Коломия чи не єдина із міст, в яких проводиться така програма, позбавлена можливості залучення спортивних чи освітніх закладів до бюджетної участі «розвитку». Нам нічого не залишилося, як працювати і просувати свій варіант проекту у вуличному виконанні. У приміщенні скеледром має можливість довше і краще служити, вимагає менше коштів на реалізацію та сприяє розвитку спортивної складової (всесезонність, масовість, безпечність), на відміну від вуличної форми. Оскільки хороша ідея має своїх прихильників, і в нашому місті живе багато любителів гір – проект із № 000048-17 переміг, вигравши 283 500 грн на свою реалізацію. Голосування відбувалось з 2 по 9 жовтня 2017 року. Серед проектів-переможців також були 3 дитячі майданчики (Довженка, Богуна, Коновальця) та благоустрій скверу на С. Стрільців.

Уже в лютому 2018 року почалась робота з пошуку можливих виконавців. Реалізацією цього проекту зайнявся відділ економіки та муніципального розвитку Коломийської міськради. В період квітня-травня розіслали технічне завдання по виконанню нашого проекту. За результатами поданих пропозицій серед 7 можливих виконавців вибрали того, хто запропонував цікаву геометричну форму скелелазної стінки, а також передбачив у своєму проекті найбільше скелелазних зачіпок, рельєфів та  площин. Виконавцем стала фірма UKRHOLDS – виробник перших українських зачіпок, сертифікованих в Європі, що має десятилітній досвід у цій галузі. Червень-липень пішов на розробку і затвердження проектно-кошторисної документації та договорів, залишилась черга за найцікавішим етапом – фінансуванням. Усі, хто хвилювався за долю проекту, очікували побачити реальний об’єкт хоча би влітку.

Літо – період найактивніших тренувань, а також можливість проведення змагань, фестивалів, показових виступів. Уже традиційно фінансування проектів-переможців громадського бюджету припадає на кінець другої половини року, це  викликано активністю наповнення міського бюджету. В будь-якому разі, у багатьох мешканців це викликає незадоволення, оскільки станом на вересень людей агітують голосувати за проекти на наступний рік – при незреалізованому жодному проекті поточного року. Але «диво» все ж таки трапилося, і виконавець заздалегідь завершив підготовчі роботи та, на момент отримання авансу, вже приступив до монтажних робіт. Так, через  тиждень від 18 жовтня 2018 року на території СЮТур за адресою О. Кобилянської, 21 відбулося відкриття реалізованого проекту з будівництва спортивного скелелазного стенду (тренажер для заняття скелелазінням).

Про скеледром. Тішить, що нарешті і в нашому місті є можливість займатися цим новим олімпійським видом спорту і розвивати його.Тепер кожен охочий абсолютно безкоштовно, дотримуючись правил поведінки і безпеки, має можливість спробувати займатися скелелазінням. Ознайомитися із правилами можна безпосередньо на дошці оголошень, що розміщена на  стенді.

Основними вимогами безпечного тренування є:

  • лазіння із гімнастичною страховкою і тільки над страхувальними матами;
  • усвідомлення та адекватність своєї поведінки по відношенню до інших;
  • правильна розминка.

Для тренувань знадобиться спортивна форма одягу та спеціальне взуття – “скельні туфлі” – це спортивне взуття з потовщеною гумовою підошвою, яка добре тримається на кам’яних рельєфах. Вартість цього взуття  коливається від 1000 до 3000 грн, проте часто є можливість придбати в стокових магазинах чи секонд-хендах за 100-300 грн. Якщо ж ви не маєте такого взуття, то не проблема, для початку достатньо буде кросівок або ж кедів, які щільно пристають до ноги. Також використовують спеціальний порошок – магнезію, що дозволяє забезпечувати необхідне тертя та захист, коли пітніють руки. Це все, що вам необхідно для початку тренувального процесу.

Побутує думка, що скелелазіння (болдеринг)  – це дуже травматичний спорт, проте, насправді, кількість травм не більша, ніж у футболі, викликано це використанням гімнастичних матів та спеціально облаштованою зоною не більше 3-4,5 метрів.

Приємно, що на стенді завжди людно і дуже багато дітей, які активно рухаються та фізично розвиваються. Рекомендований вік для заняття скелелазінням для дітей – 5 років, їхнє тренування повинно відбуватися тільки з дозволу і в присутності батьків чи тренерів.

Якщо у вас є діти, які мають бажання займатися скелелазінням професійно, то ви можете безкоштовно записати їх з 10 років у відповідний гурток на СЮТур або ж самостійно проводити тренування. Скеледром складається із 5 нахилених сегментів висотою 3,2 м та шириною 7 м. Для їхньої безпеки та зручності передбачено використання страхувальних матів, тренування на яких слід обов’язково проводити у чистому змінному взутті. Також важливим правилом є заборона вилазити на верхню частину скеледрому. Мотивоване таке обмеження, насамперед, безпекою для відвідувачів.

Оскільки зараз зима, функціонування скелелазної стінки обмежене, а самі гімнастичні мати зберігаються в приміщенні. Весною, коли потепліє, учасники гірського клубу «Білий Камінь»  планують провести показові тренування для всіх охочих та фестиваль із скелелазіння (болдерінгу). Також учасники нашого клубу накрутять різної складності маршрути та зроблять їх опис із маркуванням. Це дозволить урізноманітнити тренування на стенді та зробить його результативним.

Хотілося би, щоб розвиток скелелазіння у Коломиї на цьому не завершувався, хоча можливість використання коштів із громадського бюджету вже вичерпана. Сподіваємося знайти й інші шляхи для спорудження закритого скеледрому (в приміщенні) у Коломиї. Роботи і планів ще багато, але дуже приємно, що зацікавлення  цим видом спорту постійно зростає.

P.S. Висловлюю подяку всім небайдужим та тим, хто підтримав нашу ініціативу. Людям, що займалися процесом реалізації встановлення скеледрому.

Фото Андрій Каня

Наші партнери