“Кабінет міністрів виділив майже 1,9 млрд грн на виплати от 6500 гривень за програмою єПідтримка, повідомляє УНН з посиланням на урядове розпорядження № 336-р від 29 квітня”, — такий рекламний допис поширювали з фейсбук-сторінки під назвою Міністерство цифрової трансформації України. Пропонували перевірити свої виплати, не вказуючи, кому їх призначено.
Для цього фейкового повідомлення використали такі правдиві факти:
- Кабінет Міністрів справді виділив додаткові 1,888 млрд на виплату 6500 грн.
- Розпорядження Кабміну № 336-р дійсно існує, і воно саме про 1,888 млрд.
- Про виділення коштів сайт УНН писав.
А ось що видало шахраїв:
- Сторінка Міністерства цифрової трансформації, з якої поширювали рекламний допис, підробна: вона не містить синьої галочки верифікації і створено її кілька місяців тому, дописи були лише 25 травня. На офіційній сторінці Мінцифри свіжої інформації про виплати немає.
- Виплата розміром 6500 гривень — це компенсація роботодавцю витрат на оплату праці за кожну працевлаштовану особу, яка є внутрішньо переміщеною внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні.

Якщо ж перейти за посиланням у дописі — нас перекидає на примітивний шаблон, створений у Canva, де російською мовою пише підтвердити, що маємо більше ніж 18 років. Для переконливості на сторінці помістили логотип Мінцифри. Далі потрапляємо на сайт “Єдиного компенсаційного центру”, якого не існує, однак його постійно використовують шахраї, додаючи логотип податкової та навіть пропонуючи живого “консультанта”. У фактчек-проєкті “Без Брехні” вже писали про цей фейковий Єдиний компенсаційний центр.

Щоб нібито отримати гроші, потрібно ввести свою пошту, шість останніх цифр банківської карти та натиснути кнопку “Перевірити свою компенсацію”.

Висновок:
Щоб не потрапляти на вудку шахраїв, перевіряйте, хто повідомляє, коли, і звіряйте все з офіційними джерелами.
І пам’ятайте: жодне оформлення виплат не потребує CVV карти.
У соціальних мережах поширюють чимало схожих фейкових повідомлень про виплати, наприклад, від відомих телеканалів, фондів та державних структур.


Раніше ми тобі вже розповідали, звідки черпати достовірну інформацію.
Журналістка: Юля Варчук
А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у: