ГЛУЗД

Brave.to.rebuild, або Сміливі відновлювати — проєкт, спрямований на відбудову зруйнованих домівок у Київській області. Цього літа понад 1500 волонтерів на різних об’єктах допомагали відбудовувати домівки, зруйновані ракетними ударами. Олександра Луцак — координаторка проєкту Brave.to.rebuild, випускниця Української академії лідерства. Спочатку дівчина набирала волонтерів, а тепер розширює колаборації “Сміливих”. 

“Сміливі відновлювати” після деокупації Київщини створили Віталік Селик та Альона Крицук. Вони організували виїзди в Бучу, Ірпінь та Гостомель, де допомагали людям розбирати завали. Згодом до ініціативи долучилася й Олександра Луцак. 

Проєкт не планували як щось масштабне, думали, що студенти будуть їздити на вихідних після сесії і допомагатимуть людям. Врешті-решт ініціатива розрослася, й тепер допомагають не лише студенти, долучаються і школярі (але із супроводом дорослих), і старші люди, які після роботи приїжджають, беруть лопату та допомагають розбирати завали.  

 Близько десяти об’єктів водночас                                

Зараз працюємо із сайтом Pidmoha: постраждалі можуть залишати там заявки й описувати ситуацію. Далі контактуємо з ними та уточнюємо важливі деталі. Якщо все ок, то домовляємося про виїзд, формат роботи та потрібну кількість матеріалів. Далі створюємо оголошення в соцмережах та опитувальник у телеграмі, який є основною частиною реєстрації для волонтерів. Наступного дня вони можуть дізнатися, де саме працюватимуть. Із собою потрібно мати зручний одяг і бажано закрите взуття. Усіма матеріалами ми забезпечуємо.

Найчастіше їздимо в Київську область. Були в Миколаївській, Херсонській областях та на Харківщині, хотіли побачити територію, але зрозуміли, що зараз  відбудовувати там не дуже результативно. 

Від травня і до січня, у суботу і неділю, ми їздили на об’єкти. Збиралося приблизно 100 людей, тож охоплювали близько десяти об’єктів водночас. Здебільшого розбирали завали, також робили незначні ремонти, наприклад, латали дах. Іноді волонтеримо і в будні, якщо є запит, але тоді група не зі 100 осіб, а десь із 10.

Сміливість — це наважитися робити те, що видається неможливим і непосильним     

У вихідні дні  Бучанська та Ірпінська міські ради забезпечують нас автобусами.    

Ми не маємо сталих спонсорів, але долучаємось до різних невеликих грантів. Із жилетками та матеріалами для волонтерів нам допомогли Razom for Ukraine, а будматеріалами забезпечує “Епіцентр”. Щодо їжі, то спершу сприяли World Central Kitchen, але тепер, на жаль, фінансування скоротилося. Іноді нас годують самі господарі, або ж беремо щось із дому. 

Ми часто перетинаємося з Будуємо Україну Разом (далі — БУР). Є багато волонтерів, які катаються туди-сюди до них на табори і волонтерять у нас у вихідні дні. Думаю, що в нас багато спільного, але формат таки різний: у “Сміливі” можна їздити не на табори і навіть не на декілька днів, а на один вихідний, що зручно поєднувати з навчанням чи роботою, тож у нас ширша аудиторія. Впевнена, що надалі в нас буде багато співпраці з БУРом і навчання одне від одного. 

Сміливість  —  це робити те, на що, здається, не вистачить сил, фізичних і духовних. Це точно про нас, наших волонтерів, бо зовсім не легко поїхати туди, побачити на власні очі, почути всі ці історії. Сміливість — це наважитися робити те, що видається неможливим і непосильним. 

Думаю, що “Сміливі” розростуться до великої “парасольки” проєктів. У нас уже є “Сміливі велосипеди” — проєкт, де ми ремонтуємо двоколісні та відправляємо їх на деокуповані території. В опрацюванні ще кілька проєктів.

Журналістка: Каміла Чернєцова

Фото: архів “Сміливі відновлювати”

Наші партнери