ГЛУЗД

Щоб зрозуміти, чому Кундера так багато пише про комуністів, війну, повалення соціалізму, вам треба про нього дещо знати. Мілан і сам був затятим комуністом, проте визнав хибність своєї позиції, коли спостерігав, як союз окупує його Чехословаччину.

Багато хто називає його романи автобіографічними, і, за іронією ситуації, він сам почав життя деінде. Здається, що крізь свої твори він саморефлексує про ту епоху, а історичний контекст допомагає йому якнайчіткіше відтворити середовище та передати погляди через персонажів.

Чеська інтелігенція в романах Кундери чітко сегментована: ті, хто пристосувався та пройнявся духом соціалізму, і ті, які не могли розвивати свій талант в епоху терору. Та устами одного з героїв автор говорить, що той, хто знецінений, має більшу вагу, ніж той, чия велич збудована на дифірамбах соціалізму. 

Зв’язок дітей і батьків

Коли головний герой Яромил почав у дитинстві комунікувати, віршуючи, та констатуючи “Життя, як бур’ян”, сумнівів, що це дитина, “у якої велике майбутнє”, не було. І якось сприяння його розвитку перейшло в гіперопіку. 

Коли батьки знецінюють талант дитини  — це велика помилка, але надмірна велич та виокремлення, бо “не такий як усі”, також не створює відповідних умов для розвитку.

У романі Мілан Кундера не наділяє її іменем. Здається, так він робить її безособистісною. Вона засмучується, коли не розуміє синових віршів, а не відокремлюючи себе від “я” своєї дитини, дозволяє втручатися в її особисте життя. Матінка занадто прив’язана до Яромила. Зрештою, як і він до неї. 

Також тобі може сподобатися інша книжка автора — “Жарт”

Каталізатором є комунізм чи все-таки матір?

Якась незрозуміла відраза в поєднанні із жалістю до головного героя. Спершу в розцяцькованого хлопчика забагато опіки, а потім начебто бажання звільнитися від материних ревнощів.

І не зрозуміло, чи його думки справді його. Неодноразово автор нагадує, що він говорить словами свого вчителя, і в деяких випадках самовпевненість Яромила у своїх знаннях виглядає комічно. Та навичка пристосування до середовища рятує й допомагає вписатись у нову революційну реальність. 

Я навмисне не згадую батька головного героя, бо його вплив або заслабкий, або нівельований соціалізмом. Тому нереалізована матір та комунізм створюють покидька — поета Яромила. 

Де місце “деінде”?

Життя не тут. Перебування у світі сновидінь у тілі його альтер его Ксавера було куди омріянішим. Ксавер живе іншим способом у комуністичній країні, і, можливо, підсвідомо цього хотів і головний герой.

Та піддатливість середовищу не дає йому стати тим, ким він прагне. Наївність сприйняття життя й патологічна любов зрештою губить його.

Для кого ця книга?

Книги Кундери існують поза часом: існування в епоху терору, втрата власної особистості, проблеми батьків і дітей.

У ній, як на мене, кожен віднайде щось своє.

Текст та дизайн: Ірина Блаженко

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери