ГЛУЗД

Ви не могли не помітити, як з наших редакційних світлин зникла Сенсація. Ми довго про це не писали, бо важко було усвідомити, що її з нами вже немає…

Невдовзі після публікації про те, що в нашій редакційній сім’ї з’явилося кошеня, Сенсації стало кепсько. Спочатку ми думали, що це через стрес: новий дім, лікування. Ветеринар, який оглядав її одразу після того, як ми її знайшли, дав таблетку проти паразитів та прописав краплі від вушного кліща і бліх. Сказав, що все це від вуличного життя, але за декілька тижнів усе буде ок. 

Я зі спокійною душею відправилася додому, напрягала тільки думка про те, як я сама буду їй закрапувати вушка. Минуло кілька днів, а її стан не покращився, виглядала вона глибоко нещасною: сльозилися очі, була понура голова, вона не гралася, тільки зрідка їла та спала. 

У редакцію навідалася наша грантрайтерка, яка прихистила чимало безпритульних тварин, вона й забила на сполох, сказала, що Сенсація виглядає дуже кволою, здорові тварини не такі пасивні. Наполягла, щоб я зателефонувала ще одному ветеринару, Михайлу Мочернюку. Він одразу ж попросив надіслати відео із Сенсацією і припустив, що в неї панлейкопенія (вірусне захворювання, яке проявляється  різними  симптомами: діарея, підвищена температура, виділення з очей і носа — ред.). Усі ці симптоми в Сенсації проявилися впродовж останньої доби. 

Наступного ранку після дзвінка ми відправилися в клініку, припущення лікаря підтвердилося. Він сказав, що тепер доведеться вранці і ввечері носити Сенсацію на процедури і залишив її на декілька годин під крапельницею. Коли я повернулася в клініку, мене повідомили, що Сенсації не стало… Вона була занадто кволою, щоб боротися з вірусом… Важко описати, що ми відчули. Кошеня було з нами декілька діб, але вже стало частинкою нашої редакційної сім’ї, навіть запам’ятало, що не можна ходити по клавіатурі компа…

Руда Редакторка

Знаємо, що чимало людей бере на прихисток вуличних тварин, і подумали, що цінними будуть поради ветеринара. Так зародилася ідея створити на Глузді авторську колонку Михайла Мочернюка “Говорить Ветеринар”.

Сьогодні про захворювання, які можуть мати тварини з вулиці.

Отож Михайло Мочернюк рекомендує: 

Якщо ви берете додому тварину, то обов’язково зверніть увагу на те, чи вона поводиться адекватно, чи активна. Далі потрібен огляд лікаря, який з’ясує, чи має тварина якісь захворювання, отодектоз (вушний кліщ), шкірні хвороби різної етіології, грибкові інфекції, нашкірні паразити, та перевірить стан слизових оболонок рота, очей, носа. 

А якщо у тварини стрес?

Коли виникає стрес, в організмі тварини відбуваються зміни, які негативно впливають на її здоров’я. Від стресу страждає не тільки нервова система, а й імунітет тварин, тобто весь організм. Такі тварини частіше за інших схильні до вірусних та бактеріальних інфекцій. Стрес розрізняють за тривалістю і частотою дратівного чинника:

  • короткочасний — тварина відмовляється від їжі та ігор. Ситуація нормалізується за кілька годин або добу. 
  • тривалий — виникає на тлі частої появи подразника або тривалому перебуванні в несприятливих умовах, згодом ознаки стають усе яскравіші, тварина не може впоратися самостійно з наслідками стресу.

До стресу тварин може призвести:

  • піротехніка чи природні явища: більшість тварин боїться грози та феєрверків;
  • скупчення людей;
  • поїздка автомобілем, але тут варто з’ясувати, коли це пов’язано саме з транспортним засобом, а коли з метою поїздки;
  • стрижка;
  • зміна господаря. Тварини дуже важко переживають втрату господаря;
  • відвідування ветеринарної клініки. Тварина відчуває запахи інших тварин, тому паніка з’являється ще до початку процедури в кабінеті лікаря. Довіра до місця, де ще й запах ліків, підривається остаточно після уколу або інших процедур;
  • тривале перебування в клініці;
  • будь-які кардинальні зміни: переїзд, нові запахи, гучні звуки.

Тривалий або хронічний стрес виникає через: 

  • постійний шум;
  • військові дії;
  • хронічний біль унаслідок хвороби;
  • неправильні умови утримання;
  • неправильні методи дресирування.

Щоб запобігти стресу, ми використовуємо краплі для корекції поведінки, антистресові капсули та таблетки, заспокійливі краплі на холці, антистресові нашийники з ефірними оліями або феромонами, дифузори для приміщення, спреї для обробки місць відпочинку або перевезення тварини. 

Крім того, тварини можуть мати інфекційні захворювання. Є хвороби, які небезпечні для певного виду тварин, такі як каліцивірусна інфекція котів, фіп, панлейкопенія, герпесвірусна інфекція в собак, чума м’ясоїдних, парвовірусний ентерит, вірусний гепатит. Інколи тварини можуть мати захворювання, небезпечні для людей, зокрема: сказ, лептоспіроз, токсоплазмоз та багато інших. Діагностувати їх має лікар.

Окремо варто зазначити, що через похолодання збільшиться кількість випадків обмороження, тому потрібно подбати, щоб тварини, які перебувають на вулиці, мали змогу заховатися від дощу, мокрого снігу, вітру, а також у сильний мороз мали місце, де їм буде тепло. 

Якщо говорити про хатніх тварини, то варто пам’ятати кілька правил. Перед прогулянкою з теплої кімнати потрібно вивести тварину в холодніше приміщення і тільки після цього на вулицю, щоб організм поступово охолоджувався. Також важливо звертати увагу на лапи ваших тварин: суміші, якими посипають тротуари, під час ожеледиці можуть викликати подразнення на подушках лап. 

Бережіть своїх друзів та дбайте про їх добре самопочуття!

Автор: Михайло Мочернюк

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у телеграмі чи вайбері.

Наші партнери