Уже два роки організація Екоґвалт формує в Коломиї общину екосвідомих людей та створює умови для сортування сміття. Наразі організацію очолює Максим Вердеш – студент, який впроваджує у своєму рідному місті екорух.
Учасники організації проводять різноманітні інформаційні заходи, лекції, акції та майстер-класи – усе задля того, аби кожен житель Коломиї зрозумів, що змінити життя можна вже сьогодні! Найчастішим заходом є Eco Day. На початку квітня 2018 року Екоґвалт запустив SEP – cервіс вивозу сортованих відходів.
Свою діяльність Екоґвалт розпочав з пошуків пунктів прийому різного типу відходів у Коломиї і надавав цю інформацію людям, які готові сортувати сміття, але впевнені у тому, що потім все йде на одне сміттєзвалище . Як виявилося, на околицях міста є безліч пунктів прийому пластику, скла, металобрухту. Далі Максим та його однодумці залучили 10 знайомих сімей до сортування та вивозу сміття поблизу Шевченківського озера. Почали саме звідси, тому що це спальний район, тут багато молодих сімей з дітьми, які швидко відгукнулись на ідею сортування і зараз активно беруть у цьому участь. Волонтери надають мешканцям три мішки для сортування різних кольорів: білий для паперу, жовтий для пластику та зелений для скла.
Організація динамічно змінюється, адже більшість волонтерів Екоґвалту – це учні 11-го класу або абітурієнти. Відповідно ті, хто вступає на навчання у вищі навчальні заклади, виїжджають з Коломиї і намагаються підтримувати Екоґвалт інформаційно на відстані, а на зміну їм приходять молоді люди, які хочуть покращити екостановище у місті. Зараз в організації близько 15 волонтерів.
За словами Максима, можна виділити такі плюси Коломиї для втілення стартапу в реальність:
+ Компактність. ЇЇ можна розглянути з двох сторін:
- всі знають один одного, тому легко залучити нових людей до сортування або для інформаційної підтримки;
- легко гуртувати сміття з усього міста, тому що Екоґвалт співпрацює з пунктом прийому, що знаходиться біля районної автостанції, до якої можна направити транспорт із сміттям будь-якої точки Коломиї;
на пункті перетримки макулатуру та пластик пресують, а потім відправляють на переробку в Івано-Франківськ, Київ, Львів;
+ громадська активність більша, ніж в інших містечках, подібних до Коломиї. Тут живуть люди, які готові йти на контакт;
+ інформаційна підтримка. Без проблем можна знайти необхідні матеріали або приміщення для заходів та зборів.
На шляху змін Максимові довелося зустрітися з такими мінусами свого міста:
– виїзд молодих людей у великі міста. Старші люди не залучаються до сортування, а молодь, яка це підтримує, все більше і більше залишає Коломию;
– немає підприємств, які шукають сировину. Тобто для збуту уже відсортованого сміття потрібно їхати в інші міста.
Журналістка: Ольга Воробець
Фото: Оксана Санагурська