ГЛУЗД

Чи знаєш ти про те, що ми живемо в час трьох пандемій, що розвиваються з різною силою й існують на різних материках? Це 7-ма хвиля холери, ВІЛ-інфекція та COVID-19.

Про нищівний вплив попередніх пандемій, їх виникнення й наслідки ми писали в минулих матеріалах. А тепер розповідаємо, чому знайомі й звичні нам вірусні захворювання, такі як ГРВІ, грип чи вітрянка, не стали пандеміями, як вони поширюються і як уберегтися від них? 

З’ясувати це нам допоміг інфекціоніст Сергій Федорків.

Коротко оглянемо найпоширеніші вірусні захворювання, їхні симптоми, перебіг та лікування.

ГРВІ

Симптоми: підвищена температура, ломота, ураження слизової оболонки дихальних шляхів. 

Перебіг: зазвичай загальні прояви з’являються впродовж перших двох-трьох днів, і саме в цей період існує найвищий ризик заразитися вірусом від хворого. 

Лікування: симптоматичне.

Грип

Симптоми: різке підвищення температури тіла, головний біль, можлива нудота, сильний біль у м’язах, часто з’являється почервоніння очей. Відрізняється від ГРВІ тим, що починається раптово й має важчі симптоми.

Перебіг: триває близько тижня. Саме в цей період вірус передається.

Лікування: противірусне.

Вітряна віспа, або вітрянка

Симптоми: підвищення температура тіла, висип, свербіж шкіри.

Перебіг: Захворювання починається з висипки й підвищеної температури тіла, що триває впродовж 2-5 днів, за рясної висипки —  8-10 днів. Людина є переносником протягом усього захворювання та ще 5 днів після останнього висипання.

Лікування: противірусне.

Герпес

Оперізувальний герпес — це одна з клінічних форм захворювання, яке спричиняє вірус герпесу 3-го типу. Ним хворіють люди, які раніше перенесли вітряну віспу. Після неї збудник залишається в організмі та в певний момент може проявитися симптомами герпесу.

Симптоми: біль голови, підвищена температура, свербіж та біль на місці висипу.

Перебіг: Висип зникає від 7 днів до декількох тижнів, біль на місці висипу може тривати до року. Збудник вірусу залишається в організмі впродовж життя та проявляється під час ослаблення імунної системи. Це захворювання проявляється зазвичай у холодну пору року.

Лікування: противірусна терапія.

Кір

Симптоми: виражена інтоксикація, гарячка, запалення верхніх дихальних шляхів, кон’юнктивіт (запалення слизової оболонки ока  —  ред.), поява своєрідних плям на слизовій оболонці ротової порожнини й висип на шкірі. У важчих випадках розвивається менінгіт (запалення мозкових оболонок —  ред.). 

Перебіг: підвищена температура тіла (до 39 °C), висип на шкірі, кашель, головний біль, кон’юнктивіт. Згодом може погіршитися стан, температура зрости до 40 °C, з’явитися кон’юнктивіт. За важкого перебігу кору в людини може виникнути пневмонія, унаслідок чого стає важче дихати, з’являється нежить. Триває захворювання  7-10 днів.

Передається від початку висипання і ще впродовж 5 днів від останнього висипу. 

Лікування: симптоматичне.

Як уберегтися від вірусних захворювань?

  • соціальна дистанція.

Вірусні захворювання передаються під час контакту з людьми. 

Нелегко дотримуватися соціальної дистанції в громадських місцях, тому коли людина має симптоми вірусного захворювання, їй варто залишатися вдома. Це про громадську свідомість. 

  • вакцинація згідно з календарем щеплень. 

Якщо з певних причин якесь щеплення ти пропустив / пропустила  —  звернись до сімейного лікаря та створи новий календар щеплень. 

Чому ці вірусні захворювання не стали пандеміями?

Пандемія  —  це епідемія, що поширюється на території всієї країни, сусідніх держав та континентів. Вона характеризується відсутністю в людства  колективного імунітету, вакцини й ефективного лікування. 

Захворювання, які ми описали вгорі, є керованими: проти них людство вже винайшло вакцину та/або медикаменти для лікування. Винахід вакцини випереджає поширення вірусу до рівня пандемії. 

11 березня Всесвітня організація охорони здоров’я офіційно проголосила коронавірус пандемією. А 21 березня представник ВООЗ в Україні доктор Ярно Хабіхт  в інтерв’ю “Українській правді. Життя сказав про те, що ВООЗ координує розробку вакцини, але доступна вона буде не раніше ніж через рік. Попри це, у Великій Британії тестують першу фазу вакцини. Британський виробник ліків уже приступив до третьої фази клінічних досліджень, у якій візьме участь 50 тисяч добровольців. У дослідників немає сумнівів, що вакцина безпечна, питання — наскільки вона ефективна.

Президент концерну Паскаль Соріо в ефірі бельгійської радіостанції Bel RTL повідомив: “Якщо все йтиме добре, то ми отримаємо результати клінічних випробувань у серпні-вересні”. Промислове виробництво вакцини триває паралельно з випробовуваннями, і концерн практично відразу ж буде готовий до постачання вакцини, пише “Збруч”.

І поки людство в очікуванні, ми нагадуємо про дотримання соціальної дистанції та громадську свідомість: навіть якщо добре почуваєшся, це аж ніяк не означає, що ти не є переносником інфекції.

Матеріал створено в межах ініціативи “В одному човні”, який реалізує Молодіжна організація “СТАН” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст публікації є винятково відповідальністю Молодіжної організації “СТАН” та не обов’язково відповідає поглядам USAID або уряду США.

Матеріал підготувала редакція медіаресурсу “Глузд“.

Дизайнер: Владислав Соха

А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери