ГЛУЗД

У Йонкарсі, Брукліні, Філадельфії, Мартфорді і Бостоні діти зі Львова зіграли виставу “Мама по скайпу” і зібрали понад мільйон гривень на бойовий літак для ЗСУ. 

Через океан

Ще на початку широкомасштабного вторгнення діти Школи вільних і небайдужих створили волонтерський штаб, щоб відволікати інших від війни. Вони щосуботи до кінця літа онлайн організовували різні заняття та майстер-класи. І на цьому не зупинились.

“Коли розпочалося вторгнення, я не міг сидіти вдома — пішов до військкомату, проте акторської діяльності не припинив”, — ділиться актор та один зі співзасновників Школи мистецтв вільних і небайдужих Олег Онещак.

Він працював з дітьми над виставою “Мама по скайпу”. Юні актори вирішили, граючи вистави, збирати кошти на ЗСУ. Перша відбулася в шелтері, гроші передали у фонд “Вільних і небайдужих”, за них зробили чимало аптечок. 

Діти також влаштували благодійну постановку в одному з львівських бомбосховищ. Її побачив журналіст американського видання “Нью-Йорк Таймс” та написав про це статтю. Згодом новину прочитав директор Бруклінського театру Террі Грейс і запросив дітей презентувати виставу в США.

“Директор театру Айрондели в Брукліні написав у месенджер: привіт, я такий-то, прочитав статтю і в захопленні, що театр у час війни потрібний та актуальний, і тим більше це роблять діти”, — розповідає Олег Онещак.

Террі Грейс дуже захопився дітьми і буквально на другий день спілкування з керівником театру Школи вільних та небайдужих запросив їх до Америки. 

“Діти були такі включені й заряджені, навіть забували, що щось відбувається погане. Усе тому, що працювали разом задля певної мети. Я приїжджав зі служби і репетирував з ними. Мали мало часу, але все вийшло”, — каже Олег Онещак.

“Просто бути поруч…”

Зі звільнених територій хлопці передали дітям іграшкові собаки, у яких не було лап, вух, очей. Їх використовували як елемент декору.

Вистава “Мама по скайпу” — для дорослих від дітей про соціальне сирітство за однойменною збіркою прозових творів.

Олег Онещак каже: “Вистава про період, коли люди виїжджали за кордон, щоб заробляти гроші. Багато хто просто не повернувся, діти залишилися з бабусями та дідусями. Потім створили скайп, і так діти спілкувалися з батьками. Люди шукали щастя для своєї сімʼї, але, як виявилось, воно не в снікерсах, не в роботах чи університетах, а в тому, щоб просто бути поруч”. 

В Америці дітей неабияк тепло зустріли. Вони такого не очікували. 

“Моя добра знайома Аня Франко, яка живе недалеко від Нью-Йорка, почувши, що вони будуть виступати в Йонкерсі, захотіла приїхати на виставу. Крім того, що вона задонатила, кожній дитині дала по 20 доларів, щоб вони собі щось купили. Діти натомість поклали їх у скриньку”, — ділиться Олег Онещак. 

Він не міг поїхати разом з ними, бо служить у ЗСУ, проте дітей супроводжувала його дружина, актриса театру Курбаса. 

26 серпня діти повернулися зі США, де пробули місяць і зібрали 25 тисяч доларів, це 1 мільйон 27 тисяч гривень. Вони вирішили передати їх для ініціативи “Купи мені літак”, засновниками якої є “Авіація Галичини”.

Театрали планують з виставою “Мама по скайпу” обʼїхати всю Україну та Європу і продовжити збирати гроші для українських військових задля перемогти.

Журналістка: Уляна Сторощук

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери