ГЛУЗД

Останнім часом у мережі поширюється все більше шахрайських схем. Одна з таких — чат-бот “Карітас — допомога людям”. На його обкладинці логотип та назва відомого фонду. 

У закріпленому повідомленні “Що вміє цей бот?” логотип UNICEF та текст “Реєструйте заявку, через нашого чат-бота. За підтримкою unicef.org. Посилання подано на офіційний сайт.

А після запуску чату надходить повідомлення, останнє речення якого чомусь уже російською: 

“За допомогою нашого чат-бота, ви можете подати заявку на грошову допомогу, гуманітарні потреби та отримати тимчасове житло. Слава Україні

Используйте /off чтобы приостановить подписку”.

У меню чат-бота чотири функції: грошова допомога, гуманітарна допомога, соцмережі та гаряча лінія, допомога із житлом. 

Якщо вибрати “Грошова допомога”, надсилають інструкцію, у якій багато помилок, що свідчать про переклад з російської:

Згодом надходить понад 100 повідомлень від бота про отримання фінансової допомоги, спершу в розмірі 170 євро, а через якийсь час про 360 євро, що теж викликає підозру. 

Сайт, який пропонують для заповнення заявки, неактивний.

Якщо вибирати в меню “Соцмережі та гаряча лінія” — отримаєте посилання на офіційні сторінки “Карітасу”. Також при натисканні на “Гуманітарна допомога”, бот надішле посилання на сайт з усіма правдивими контактами та адресами “Карітасу”. 

А от якщо натиснути на “Допомога з житлом”, то буде посилання на сайт “Карітасу” в Австрії. 

За якийсь час надходить повідомлення: 

Отже, бот створено, щоб підсунути людям фейкову реєстрацію на грошову допомогу й виманити доступ до банківської картки. Для цього використали ім’я відомого благодійного фонду і чимало правдивої інформації. 

Ще один зі способів перевірити цей чат-бот — переглянути офіційні ресурси благодійного фонду. Якщо зайти на фейсбук-сторінку “Карітас України”, то можна побачити такий допис: 

Аферисти не нехтують ситуацією в країні, а навпаки, ще більше активізувалися. Мережею ширяться найрізноманітніші схеми. Читай також про фейковий розіграш від імені мережі «Копійочка» та як через фейковий сайт ПриватБанку у громадян виманюють кошти

Щоб запобігти шахрайству, Кіберполіція створила чат-бот для блокування сервісів дезінформації. Тут приймають повідомлення про фейкові ресурси, які перевіряють та блокують. 

Журналістка: Юлія Варчук

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери