ГЛУЗД

11-річна Валерія з Києва любить грати в шашки, займається футболом, ходить на рукоділля та уроки англійської.

Шашкова манія

Уперше дівчина пішла на шашки близько чотирьох років тому. Каже: “Мама мене навіть відмовляла, але я хотіла спробувати”.

На ту пору Валерія не знала жодних правил і не мала шашок, однак згодом три роки поспіль ставала чемпіонкою Києва, а минулого року здобула титул чемпіонки України, Європи та світу. 

“Лєра, як тільки пішла вчитися, постійно просила нас, батьків, пограти з нею”, — розповідає мати.

Спочатку дівчина відчувала радість, коли вигравала, а тепер уже звикла до перемоги. Коли програє серйозним супротивникам, то інколи плаче. 

“Цього року вона перейшла в старшу групу, там є наймолодшою, тому буде складніше”, — каже мати Валерії.

“Граємо — допомагаємо”

Якось дівчина підбігла до своєї матері й сказала, що хоче допомогти ЗСУ, й запитала, що може зробити. А мама у відповідь: “Що ти вмієш робити найкраще?”. Так дівчина розпочала свою волонтерську діяльність. 

Валерія стояла біля одного зі столичних супермаркетів. Побачивши це, волонтери подарували їй два стільці та стіл. На нього дівчина поставила шашки з табличкою “Граємо — допомагаємо”. 

Валерія каже: “Якщо люди, які грають зі мною, перемагають, то можуть грошей не давати, але якщо програють, то я прошу покласти щось у коробку на допомогу ЗСУ”.

У середньому дівчина грала дві години, 15–20 партій. За один день вона могла зібрати від 1000 до 2000 грн, а коли виходила і зранку, і ввечері, то навіть 4000 грн. 

Валерія ділиться: “Дуже багато людей просто кладуть гроші в коробку і не грають. Одного разу прийшла жінка, чоловік якої на передовій. Коли вона розповіла, що я роблю, воїни захотіли зняти мені відеоподяку, але через поганий інтернет вдалося надіслати тільки фотографію”.

Бувають і веселі випадки: “Одні хлопці так хотіли потрапити на телебачення, що за один день десь 8 разів приходили, щоб пограти в шашки”.

Якось одна жінка поклала в коробку 1000 грн. Валерія тоді неподалік розмовляла з тренером і навіть не встигла їй подякувати. 

Шашки для ЗСУ

Дівчинка волонтерить уже понад місяць. За цей час грою в шашки зібрала на ЗСУ 76 тисяч гривень. 21 тисячу гривень за перші 9 днів передала у фонд Сергія Притули, фонду при КМДА — 10 тисяч гривень, 30 механізованій бригаді ім. Костянтина Острозького на ШВЛ — 10 тисяч гривень, на 28 бригаду, яка захищає Миколаївську область, — 5 тисяч. Решту коштів згодом планують передати прессекретарю Сергія Притули. 

У дівчини вже розпочалися змагання із шашок, та вона жертвує своїм професійним спортивним життям заради волонтерства і не засмучується, адже знає, для чого це все робить. 

Наостанок Валерія додає: “Я б хотіла подякувати людям, які пожертвували гроші на ЗСУ. Це також їхня заслуга. Впевнена, що ми переможемо”.

Журналістка: Уляна Сторощук

Фото: архів героїв

Наші партнери